Poslanec Zoran Mojškerc je na ministra za infrastrukturo mag. Bojana Kumra in ministra za okolje in prostor g. Uroša Brežana naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi s koncesijsko pogodbo glede peskokopa Smolevec.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani,
V začetku julija sem na Ministrstvo za infrastrukturo naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi s koncesijo peskokopa Smolevec. V odgovoru z dne 28. 7. 2022 je Ministrstvo za infrastrukturo navedlo: »Prav tako izpostavljamo, da so razlogi za razdrtje koncesijske pogodbe taksativno našteti v drugem odstavku 58. člena oziroma prvem odstavku 59. člena ZRud-1, med katerimi pa ni razloga na katerega se opira sklep Občinskega sveta Občine Logatec.«
7. točka 1. odstavka 59. člena ZRud-1 določa, da se rudarska pravica lahko odvzame, če izkorišča mineralne surovine tako, da bistveno škoduje oziroma uničuje zavarovane vrste živali in rastlin ali če huje ogroža habitat, kulturno dediščino in vode ali onesnažuje okolje.
V ugotovitvah hidrološke študije, ki je bila rudarskemu inšpektoratu, posredovana s strani občine 30. 6. 2022, dno že obstoječega peskokopa sega do kote podzemne vode, ki je nadmorski višini 500 m. Z odkopavanjem pod koto podzemne vode, peskokop predstavlja drenažo vodonosnika in vpliva na bilanco vodonosnika ter na prerazporeditev smeri toka podzemne vode. Verjeten je vpliv na izdatnost bližnjih zajetij, predvsem na vodnjak Petkova grapa. Izkopavanje materiala pod nivojem podzemne vode je na obravnavanem območju že obstoječih vodovarstvenih območjih nesprejemljivo in v nasprotju z zahtevami veljavnih pravnih aktov. Tudi iz zaključka študije izhaja, da že obstoječi peskokop predstavlja vpliv na stanje podzemne vode.
Nadalje še ta isti člen opredeljuje tudi, da se razlogi za odvzem rudarske pravice podrobneje določijo v koncesijski pogodbi, o čemer koncesijska pogodba tudi govori in sicer v svojem 17. členu, vendar pa napotuje izključno na razloge iz ZRud.
V luči navedenega se sklep Občinskega sveta Občine Logatec podprt s hidrološko študijo, nanaša na 7. točko 1. odstavka 59. člena ZRud-1, zato me zanima zakaj ministrstvo ne ravna v skladu s 3. odstavkom 59. člena ZRud-1 in prične postopek odvzema rudarske pravice? 3. odstavek 59. člena ZRud-1 namreč določa, da mora ob izpolnjenih pogojih ministrstvo o odvzemu odločiti po uradni dolžnosti.
Obenem me zanima, kako je z okoljevarstvenim vidikom v omenjeni zadevi?
Zoran Mojškerc, poslanec