Poslanka SDS Eva Irgl je na Ministrstvo za obrambo naslovila poslansko vprašanje v zvezi s pravicami žrtev vojnega nasilja.
Celotno poslansko vprašanje Eve Irgl objavljamo v nadaljevanju.
Letos 1. junija je kot del Ministrstva za obrambo z delom začela nova Uprava Republike Slovenije za vojaško dediščino, ki bo pod svojim okriljem združila tri sektorje – Sektor za vojne veterane, vojne invalide in žrtve vojnega nasilja; Sektor za vojne grobove in grobišča ter Vojaški muzej Slovenske vojske. V pristojnosti Uprave RS za vojaško dediščino so zdaj tako v celoti naloge s področja vojnih invalidov, vojnih veteranov, žrtev vojnega nasilja ter vojnih grobišč ter podeljevanja statusov nevladnim organizacijam v javnem interesu na področju vojnih invalidov in žrtev vojnega nasilja ter postopki, povezani z njihovim financiranjem.
Želela bi vam zastaviti vprašanje povezano z izvrševanje Zakona o žrtvah vojnega nasilja (ZZVN). Zakon določa, da lahko oseba s statusom žrtve vojnega nasilja pridobi pravico: do zdravstvenega varstva, do priznanja pokojninske dobe, do pokojnine pod ugodnejšimi pogoji, do vojne odškodnine po posebnem zakonu, do doživljenjske mesečne rente, prednost pri dodelitvi socialnega stanovanja.
V zakonu v 16. členu tudi piše: »Doživljenjska mesečna renta je oblika delnega materialnega zadoščenja žrtvi vojnega nasilja in znaša za vsak mesec nasilja: - za taboriščnika, ukradenega otroka in zapornika po 1,250 evra, - za izgnanca, interniranca in prisilnega mobiliziranca po 0,835 evra, - za delovnega deportiranca in begunca po 0,501 evra. Čas trajanja prisilnega ukrepa ali nasilnega dejanja se prizna v dejanskem trajanju do povratka v domovino, vendar ne dlje kot do 31. 12. 1945, ne glede na to, če se je oseba vrnila po tem datumu. Za poln mesec se šteje, če je nasilje trajalo več kot petnajst dni.«
Name se je tako obrnil gospod, kateremu so med drugo svetovno vojno ubili očeta in požgali domačo hišo. Gospod prejema na mesec 8,9 evra rente, kar je res majhen znesek. V zvezi z navedenim vas sprašujem naslednje:
1. Kako Ministrstvo za obrambo izvede postopek določitve konkretnih pravic in višino odmerjene rente?
2. Ali se vam zdijo zakonsko določene višine primerne, ali jih morda nameravate spremeniti?