Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec je na ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luko Mesca naslovila dve pisni poslanski vprašanji v zvezi z Zakonom o dolgotrajni oskrbi.
Obe vprašanji v celoti objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani,
v preteklosti ste v svojih izjavah večkrat poudarili, da je Zakon o dolgotrajni oskrbi neizvršljiv, zaradi česar boste na ministrstvu ponovno proučili poglavitne rešitve in po potrebi prilagodili način, da bo zakon predstavljal ustrezno podlago za vzpostavitev novega stebra socialne varnosti.
Vsa vaša dosedanja ravnanja in izjave glede dolgotrajne oskrbe in zakona o dolgotrajni oskrbi kažejo na to, da zelo malo ali skoraj nič ne poznate dela, ki je bilo v preteklih letih opravljeno za to, da je zakon danes tudi v praksi zaživel. Velja izpostaviti, da je bila večina rešitev, ki jih prinaša zakon, predhodno testiranih na več pilotnih projektih.
Naj vam predstavim zgolj enega. Inštitut RS za socialno varstvo je v obdobju od septembra 2016 do junija 2017 skupaj s člani širše delovne skupine izvajal operacijo »Priprava podlag za izvedbo pilotnih projektov, ki bodo podpirali prehod v izvajanje sistemskega zakona o dolgotrajni oskrbi«. Na tej podlagi je bil julija 2018 tudi zagnan projekt »Izvedba pilotnih projektov, ki bodo podpirali prehod v izvajanje sistemskega zakona o dolgotrajni oskrbi«. Verjetno vam nista poznana niti že zaključen projekt »Preoblikovanje obstoječih mrež ter vstop novih izvajalcev za nudenje skupnostnih storitev in programov za starejše« ali projekt »Model dolgotrajne oskrbe v skupnosti«, ki se še izvaja.
Predlagam, da zaposlene na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Ministrstvu za zdravje, ki so dolga leta delali, da je projekt dolgotrajne oskrbe rezultiral v zakon, povprašate o bistvenem dokumentu za to področje, ki nosi naslov »DOLGOTRAJNA OSKRBA – IZZIV IN PRILOŽNOST ZA BOLJŠI JUTRI Evalvacija pilotnih projektov s področja dolgotrajne oskrbe«.
Glede na vse navedeno je upravičena skrb, da nameravate, tako kot nekateri vaši predhodniki na ministrstvu v letih 2008–2020, ki so za različne študije in analize, od katerih državljani niso imeli prav nič, porabili 74 milijonov evrov, področje dolgotrajne oskrbe ponovno narediti za polje odtekanja davkoplačevalskega denarja.
Na podlagi vsega navedenega me zanima:
1. Ali vaše izjave glede domnevne neizvršljivosti Zakona o dolgotrajni oskrbi temeljijo na dejstvu, da ne poznate dokumenta »DOLGOTRAJNA OSKRBA – IZZIV IN PRILOŽNOST ZA BOLJŠI JUTRI Evalvacija pilotnih projektov s področja dolgotrajne oskrbe« in pilotnih projektov, na podlagi katerih je nastal zakon?
2. Katere konkretne dodatne analize in študije nameravate izpeljati na ministrstvu glede področja dolgotrajne oskrbe?
3. Koliko finančnih sredstev nameravate porabiti za dodatne analize in študije glede dolgotrajne oskrbe?
4. Zakaj boste izgubljali dragocen čas za uveljavitev sistema dolgotrajne oskrbe?
Jelka Godec, poslanka
--
Spoštovani,
dne 20. julija 2022 ste na Odboru za zdravstvo v Državnem zboru RS ob obravnavi novele Zakona o dolgotrajni oskrbi, ki je bila pripravljena na vašem ministrstvu, glede Zakona o dolgotrajni oskrbi, ki je sedaj v veljavi, med drugim dejali: »Ta zakon bo zaradi neuresničljiv kadrovskih normativov kadrovsko sesul sektor, ta zakon bo zaradi nedorečenih financ finančno ošibil sektor in ta zakon, tak kot je napisan, gre v privatizacijo sistema, tako, da sistem bo treba temeljito prenoviti in zato zamikamo čas uveljavitve na 1. 1. 2024, da lahko to poskrbimo.«
Dopuščam možnost, da ste slabo prebrali obstoječi zakon, brez dvoma pa je vaša navedba glede nedorečenih finančnih virov povsem neresnična. Viri za financiranje dolgotrajne oskrbe po Zakonu o dolgotrajni oskrbi se zagotavljajo iz sredstev, ki se že danes namenjajo za pravice s področja dolgotrajne oskrbe (127. člen), obveznega zavarovanja za dolgotrajno oskrbo (52. člen) in proračuna (53. člen, 140. člen).
Poleg tega pa vas opozarjam še na 134. člen, ki govori o uveljavitvi posebnega zakona glede obveznega zavarovanja za dolgotrajno oskrbo: »Posebni zakon glede obveznega zavarovanja za dolgotrajno oskrbo se uveljavi najpozneje do 30. junija 2025. Do uveljavitve zakona iz prejšnjega stavka se glede financiranja dolgotrajne oskrbe uporabljajo določbe tega zakona.« Uveljavitev tega člena je nedvomno poštena rešitev tudi do državljanov, saj je predvideno, da se bodo do takrat vse pravice iz zakona o dolgotrajni oskrbi zagotavljale v celoti.
Glede na vse navedeno:
1. Prosim, da dodatno pojasnite svoje navedbe glede »nedorečenih financ«.
2. Kako komentirate 134. člen Zakona o dolgotrajni oskrbi in ali na ministrstvu že pripravljate rešitve, ki jih predvideva omenjeni člen?
Jelka Godec, poslanka