Anja Bah Žibert je zastavila poslansko vprašanje predsedniku vlade Janezu Janše kako ocenjuje dosedanji način spopadanja s epidemijo koronavirusa ter kakšne ukrepe v povezavi s celotno situacijo še načrtuje.
Spoštovani predsednik vlade. Teče že drugo leto, odkar se celotni svet, ne samo Slovenija, spopada z epidemijo koronavirusa. Praktično smo čez noč prešli v neko drugo realnost, v nek drug čas, kajti naša življenja so se spremenila. Slovenijo pa takrat ni udarila samo epidemija, ampak se je zgodila tudi politična kriza.
Vlada Marjana Šarca se je sesula in dejstvo je, da so odgovorni politiki - stranke, ki so odgovorno pristopile k temu, sestavile novo vlado in treba je bilo takoj pričeti z delom. Spomnim se, da je prva seja potekala že tisto noč, ko je bila vlada imenovana. Dejstvo je tudi, da je takrat podpredsednica Vlade, Alenka Bratušek, dejala, da na področju zdravstva niso naredili nič. Seveda pa danes del politike zgolj za obračunavanje in poceni nabiranje točk, govori o številu mrtvih, govori o ukrepih, ki naj bi bili slabi čeprav so bili namenjeni ljudem in gospodarstvu, govori o zadolževanju, čeprav gre ta denar državljankam in državljanom in predvsem za to, da tudi gospodarstvo ostane v kondiciji, ki je še kako pomembna tudi za prihodnje. Veseli smo, da imamo v manj kot letu dni na tržišču že cepivo. Velika zahvala gre znanosti in vidi se, kako pomembno je, da na tem delamo tudi naprej, vsi skupaj. Želela bi si, da gremo čez krizo skupaj, v sodelovanju, ampak žal bolj kot sodelovanje vidimo metanje polen pod noge.
Kakorkoli že predsednik za vas imam vprašanje, kako pravzaprav vi ocenjujete, od začetka do zdaj, predvsem v luči cepiv, dosedanji spopad Slovenije z epidemijo, ter ali načrtujete še kakšne ukrepe v povezavi z celotno situacijo? Hvala.
Odgovor predsednika vlade Janeza Janše.
Hvala lepa za vprašanje. Kar se tiče ukrepov, pa seveda, načrtujemo poleg tega, kar predvideva semafor sproščanja in zaostrovanja, glede na gibanje epidemiološke situacije, tudi dodatno oceno in s tem se zdaj ukvarja stroka, do srede, morebitnih alternativ pri nekaterih ukrepih, glede na to, da so dejansko nekatere dejavnosti dodatno prizadete zaradi dolžine ali pa, kjer nastaja druga škoda. Ena od teh, iz te druge kategorije, so recimo srednje šole. Dejansko dijaki prvih, drugih in tretjih letnikov, že mesece niso bili fizično v šoli in tukaj zdaj stroka preverja, ali je možno s kakšnimi ukrepi zmanjšat stike zato, da bomo lahko tudi že v oranžni fazi vsaj deloma, mogoče izmenično, po dnevih ali po tednih, za dijake prvih, drugih in tretjih letnikov srednjih šol, omogočili tudi šolanje v šoli. To je ena od stvari, kjer čaka na podlagi predlogov, ki bodo na mizi, na vladno odločitev, v sredo ali v četrtek.
Naslednja takšna dilema, ki je pred vsemi nami, ki še ni aktualna, se pa zna pojavit, je morebitno hitro širjenje novih različic virusa tudi v Sloveniji, v prihodnjih tednih. Glede na podatke, ki jih imamo trenutno v Sloveniji, obstajajo vse odkrite verzije, nevarnejše verzije virusa in ni rečeno, da glede na visoke številke, ki jih imamo na sploh, ne bomo priča situaciji, kot je v nekaterih drugih evropskih državah v tem trenutku ali pa kot je že bila.
Tukaj se postavlja dilema ali postopoma glede na predviden semafor in dinamiko zmanjševati rizične stike ali pa za nek krajši čas dejansko zaustaviti javno življenje, kot se je to zgodilo v Veliki Britaniji, kot se od danes naprej dogaja na Češkem, kot ga bodo vsaj še v teh, štirih državah Evropske unije naredili v prihodnjih tednih glede na podatke, ki sem jih slišal na zadnji video seji Evropskega sveta. To je dilema. To ni samo strokovna, je tudi politična odločitev glede na to, da to pomeni hudo zaostrovanje, vendar za krajši čas. Alternativa pa so daljši omejitveni ukrepi, ki vzdržujejo kapacitete zdravstvenega sistema na robu zmogljivosti.
Trenutno je situacija s kapacitetami ugodna oziroma bistveno boljša kot je bila v preteklosti, medtem ko smo pri številu okužb realno vzeto verjetno bližje rdeči kot oranžni fazi, smo glede kapacitet v zdravstvenem sistemu, bližje rumeni kot oranžni fazi in mogoče bomo lahko celo v kakšni od držav v evropski uniji s temi kapacitetami pomagali, ker prosijo za pomoč v prihodnjih dveh tednih. Lahko se pa kasneje situacija spremeni in ko bo tudi ta indikator ali pa, če bo tudi ta indikator neugoden, potem se bo treba odločiti ali krajši čas hudo zaostrovanje ukrepov ali lovljenje ravnotežja na robu kapacitete našega zdravstvenega sistema.