Katere ukrepe lahko pričakujemo in kdaj na področju skrajševanja čakalnih dob, zavedajoč, da so potrebne hitre in učinkovite rešitve in ali se vlada zaveda, da naše zdravstvo ne potrebuje raznih stresnih testov, saj že sedaj večinsko deluje preko meja zmogljivosti, posledično pa se soočamo s številnimi odhajanji in obolevanji zaposlenih?
Poslanka SDS Anja Bah Žibert je na Vlado Republike Slovenije naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi s čakalnimi dobami v zdravstvu.
Celotno vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani,
v Sloveniji obiski pri specialistih temeljijo na zdravniških napotitvah in določanju stopnje nujnosti, od katere je odvisna tudi čakalna doba za pregled ali poseg.
Na podlagi našega zdravstvenega stanja in možnosti napredovanja težav bo napotitveni zdravnik določil stopnjo nujnosti na zdravstveni napotnici. Razlikujemo redno, hitro, zelo hitro in nujno zdravstveno napotnico.
Redna zdravstvena napotnica je dodeljena takrat, ko zdravstveno stanje pacienta zahteva obravnavo prej kot v 6 mesecih od predložitve napotnice. Hitra zdravstvena napotnica je izdana takrat, ko zdravstveno stanje zahteva obravnavo prej kot v 3 mesecih, zelo hitra zdravstvena napotnica je dodeljena takrat, ko je stanje pacienta tako resno, da je obravnava zahtevana prej kot v 14 dneh.
Glede najdaljše dopustne čakalne dobe pri stopnji nujnosti »hitro« ali »redno« veljajo skladno s Pravilnikom o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov ter najdaljših dopustnih čakalnih dobah, nekatere izjeme, in sicer:
- za začetek ortodontskega zdravljenja: 6 mesecev,
- za izdelavo protetičnih nadomestkov: 6 mesecev po zaključeni sanaciji zobovja,
- za ortopedske operacije: 12 mesecev,
- za operacije krčnih žil: 12 mesecev,
- za oralno in maksilofacialno kirurgijo: 12 mesecev,
- za prvi pregled na področju revmatologije: 12 mesecev za stopnjo nujnosti redno
V izjemah so zajete tiste storitve, ki imajo trenutno izredno visoko število čakajočih pacientov in omejene zdravstvene kapacitete.
Žal pa v praksi ni tako. Namreč ne gre več za določene izjema, ampak so čakalne dobe praktično povsod daljše od dopustne. Zaradi tega so v stiski pacienti in zdravniki, ki paciente napotijo v nadaljno obravnavo, saj ti čakajo dlje kot bi smeli. S tem je njihovo zdravje dodatno ogroženo. Marsikdaj je tako zaradi prepozne obravnave tudi prepozno ustrezno zdravljenje.
Glede na vse navedeno me zanima:
1. Ali se zavedate perečega problema predolgih čakalnih dob?
2. Kaj ste do sedaj storili, da bi pacienti prišli pravočasno do ustrezne obravnave?
3. Katere ukrepe lahko pričakujemo in kdaj, zavedajoč, da so potrebne hitre in učinkovite rešitve?
4. Ali se zavedate, da naše zdravstvo ne potrebuje raznih stresnih testov, saj že sedaj večinsko deluje preko meja zmogljivosti, posledično pa se soočamo s številnimi odhajanji in obolevanji zaposlenih?
5. Katere ukrepe ste do sedaj predlagali, da bi v zdravstveni sistem dobili več prepotrebnega zdravstvenega kadra?
6. Začelo se je novo šolsko leto. Ali ste na nivoju vlade pred tem sprejeli kakšen ukrep za povečanje št. mest v izobraževalnem sistemu za deficitarne poklice s področja zdravstva? Če ne, zakaj ne in ali se sploh zavedate zamujenega časa?