Poslanka SDS Alenka Jeraj je na Vlado Republike Slovenije naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi s prenehanjem koncesije.
Poslansko vprašanje v celoti objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani,
v medijih je zaokrožila informacija, da je enemu izmed specialistov na Gorenjskem 29. junija potekla koncesija, Ministrstvo za zdravje pa mu kljub večkratnim pozivom in nedvoumni potrebi po koncesiji slednje ni podaljšalo. Vsi pacienti so tako od navedenega datuma dalje brez specialističnih pregledov, zaposleni pri omenjenemu specialistu so izgubili službo, ambulanta pa je do nadaljnjega zaprta.
Čeprav je bilo iz nastopa ministra Danijela Bešiča Loredana na zaslišanju pred matičnim delovnim odborom Državnega zbora RS 31. maja letos in iz vaše koalicijske pogodbe zaznati, da se zavedate resnosti situacije, ki že več let traja v našem zdravstvenem sistemu, se sedaj pojavlja dvom, ali in kako resno se sploh nameravate spopasti s problemom predolgih čakalnih dob.
Dejstvo je, da je zdravnikov v javnih zdravstvenih zavodih premalo, zato so koncesionarji že vrsto let sestavni in nepogrešljivi del javne zdravstvene mreže. V kolikor ne bi imeli koncesionarjev, bi bile čakalne dobe še daljše, zato je podaljšanje že pridobljenih koncesij v tem trenutku eden izmed osnovnih ukrepov za rešitev omenjenega problema oziroma ukrep, da se stanje ne poslabša. V luči dejstva, da že mesec dni zamujate z interventnim zakonom, s katerim naj bi se tudi lotili skrajševanja čakalnih dob, je zgoraj navedena informacija o nepodaljšanju koncesije, ki zaokrožila v javnosti, še toliko bolj nedopustna in zaskrbljujoča.
Glede na vse navedeno me zanima:
1. Koliko koncesionarjem od 11. maja letos do danes koncesija ni bila podaljšana?
2. Koliko pacientov je od 11. maja letos do danes zaradi nepodaljšanja koncesij ostalo brez zdravstvenega pregleda ali brez zdravnika?
3. Kdaj boste javnosti predstavili težko pričakovani interventni zakon?