Na današnji nujni seji parlamentarnega odbora za kmetijstvo je v imenu Poslanske skupine SDS poslanec Tomaž Lisec izpostavil resne pomisleke glede postopka priprave nove kmetijske zakonodaje. Opozoril je, da so predlogi zakonov nastali brez ustreznega dialoga s ključnimi deležniki in da postopek njihovega sprejemanja ni skladen z načeli transparentnosti in sodelovanja.
Lisec je poudaril, da je ministrstvo konec leta 2024 brez predhodnih posvetovanj objavilo šest zakonov, ki niso bili ustrezno usklajeni z zainteresirano javnostjo, predvsem s Kmetijsko-gozdarsko zbornico Slovenije (KGZS) in Svetom za kmetijstvo in podeželje. Kot ključni problem je izpostavil dejstvo, da predloge niso obravnavale delovne skupine, niti niso bile opravljene vsebinske razprave s strokovno javnostjo.
"Kmetijsko-gozdarska zbornica je jasno povedala, da pri pripravi zakonov ni sodelovala, prav tako je Svet za kmetijstvo in podeželje sprejel sklep, da se predlogi zakonov umaknejo iz postopka. Kljub temu ministrstvo trdi, da je zakone pripravljalo v sodelovanju z deležniki, vendar nikjer ni konkretnih podatkov, kdo je bil vključen in kakšni so bili rezultati teh posvetovanj," je dejal Lisec.
Lisec je opozoril na povečano birokratizacijo, ki se obeta kmetijstvu. “Govorimo o novi zakonodaji na področju slovenskega kmetijstva, kjer opažamo dodatno birokratizacijo in povečanje administrativnih obveznosti za slovenske kmete. Poudarjamo, da je potrebno zmanjšati birokracijo in poenostaviti postopke, namesto da se uvajajo nove evidence in sankcije, ki bodo obremenjevale kmete,” je bil kritičen Lisec.
Poslanska skupina SDS je zato predlagala umik predlogov zakonov iz postopka ter ustanovitev delovnih skupin s predstavniki vseh ključnih deležnikov s področja kmetijstva, gozdarstva in prehrane. Prav tako so poslanci SDS zahtevali, da ministrstvo predloge zakonov pred sprejemom v vladi uskladi s KGZS in Svetom za kmetijstvo in podeželje ter izvede javno predstavitev mnenj pred obravnavo v državnem zboru.
Koalicijski poslanci predlogov Slovenske demokratske stranke niso podprli. Kljub temu, je poslanec Lisec pozval ministrstvo za kmetijstvo, naj posluša teren in naredi predloge zakonov tako, da jih bodo slovenski kmetje lahko izvajali brez dodatne birokratizacije in raznih nesmislov.