Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport naj v najkrajšem možnem času pripravi celovito analizo gibanja stroškov energentov v vseh subjektih, ki izvajajo javno službo na področju vzgoje in izobraževanja, v nadaljevanju pa na tej podlagi tudi celovite, hitre in učinkovite ukrepe za pomoč.
Poslanka Alenka Helbl je na ministra za izobraževanje, znanost in šport dr. Igorja Papiča naslovila pisno poslansko pobudo v zvezi z ukrepi za spopad z energetsko draginjo za vse subjekte, ki izvajajo javno službo na področju vzgoje in izobraževanja.
Celotno pobudo objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani,
energetska draginja je in še bo močno prizadela tudi vse subjekte na področju vzgoje in izobraževanja, ki izvajajo javno službo. Praktično ni dneva, ko kateri izmed ravnateljev vrtcev ali šol ne bi opozarjal na vse večje težave, s katerimi se soočajo, ter prosil tako lokalno skupnost kot državo za pomoč oziroma hitro in učinkovito ukrepanje. In brez pretiranega strašenja lahko rečemo, da najtežji meseci šele prihajajo.
A kljub temu se zdi, da je Vlada Republike Slovenije pri dosedanjih ukrepih za spopad s krizo nanje pravzaprav pozabila oziroma jih je spregledala. Zatrjevanja vaših sodelavcev, da v nobenem vrtcu in v nobeni šoli otroci ne bodo trpeli zaradi pomanjkanja ali previsokih cen energije, so sicer všečna, a zgolj besede ne bodo rešile krize, s katero se soočajo subjekti na področju vzgoje in izobraževanja.
Nedopustno je, da »dvigujete roke« nad vrtci in osnovnimi šolami rekoč, da so pač v pristojnosti lokalnih skupnosti. Še več, vaša pozicija, da se bodo zadeve zaradi energetske krize pač reševale takrat, če oziroma v kolikor se bo kateri izmed subjektov znašel v likvidnostnih težavah, je neodgovorna in ne pritiče vaši funkciji. Vaša dolžnost je, da ukrepate preventivno in preprečite najhujše možne scenarije.
Zaradi vsega navedenega na vas naslavljam pobudo, da na ministrstvu v najkrajšem možnem času pripravite celovito analizo gibanja stroškov energentov v vseh subjektih, ki izvajajo javno službo na področju vzgoje in izobraževanja, in sicer v časovnem obdobju od 1. januarja 2022 do danes, v nadaljevanju pa na tej podlagi pripravite celovite, hitre in učinkovite ukrepe, s katerimi jim boste pomagali.