V petek, 5. novembra 2021, je v Domu kulture Lenart potekala osrednja prireditev v počastitev občinskega praznika Občine Lenart. Najvišje priznanje, zlati grb, je prejel poslanec Slovenske demokratske stranke Franc Breznik. V obrazložitvi so zapisali, da se je Breznik s svojim dolgoletnim delom izkazal kot politik in človek, ki razmišlja širše, išče poti in povezave, dobro sodeluje z lokalnimi skupnostmi in dela v dobro širše skupnosti.
fV nadaljevanju objavljamo celotno obrazložitev za podelitev zlatega znaka.
Franc Breznik je član ene najstarejših rodbin v Lenartu, ki je znana predvsem po domoljubju, modrosti in razvoju. Že njegov pradedek Franc Breznik je pred več kot 120. leti prišel v Lenart, iz bližnje Malne, kjer je rodbina živela zadnjih 300 let. V Lenartu sta z županom dr.Goriškom goreče, kljub težkim razmeram zaradi nemškega vdora na to ozemlje, ustvarjala domoljubno zgodbo. Tradicijo je nadaljeval Breznikov dedek, ki je bil tudi Maistrov borec in njegov oče dr.Franc Breznik, tako, da sta mu domoljubje in spoštovanje slovenskogoriške zemlje tako rekoč položeni v zibelko. Franc breznik je oseba multidisciplinarnih znanj, ob diplomi iz elektrotehnike in ekonomije, je študiral tudi pravo, kjer končuje magistrski študij.
Leta 1991 se je kot nabornik priključil prvi generaciji slovenske vojske v Pekrah. Kot veteran vojne za Slovenijo je nosilec številnih priznanj. Bil je član prve častne čete slovenske vojske, ki je 26. junija 1991 prisostvovala na slovesnosti ob razglasitvi samostojnosti in izobesila slovensko zastavo. Svojo poklicno pot je začel v Avstriji leta 1991. Njegovo delo je potekalo na področju razvoja hotelskih brezkontaktnih kartičnih sistemov, ki delujejo po principu induktivne zanke. Po vrnitvi v Slovenijo leta 1997 se je zaposlil v Slovenski vojski, kje je deloval na projektu prenove tankov in logistične oskrbe. Leta 2010 se je zaposlil v Steklarni Rogaška, kjer je postal vodja prodaje za območje Švice in Nemčije. Širši slovenski javnosti je postal poznan, ko je konec leta 2007 predstavil svoje izsledke raziskovanja, najhujše slovenske letalske nesreče iz leta 1981 na Korziki in leto dni kasneje sprožil vseslovensko akcijo ponovne sanacije, kjer so odkrili večje število posmrtnih ostankov ponesrečenih potnikov, ki so jih pripeljali v Slovenijo in dokončno pokopali na Žalah.
Na državnozborskih volitvah je leta 2011, 2014 in 2018 kandidiral na listi SDS in bil izvoljen v državni zbor, in velja za poslanca z najboljšimi volilnimi rezultati v Sloveniji. V vseh teh letih je venomer zagovarjal Slovenske gorice in svoje napore in energijo usmerjal v to, da je državljankam in državljanom ustvarjal boljše in kvalitetnejše pogoje za bivanje v naši domovini. Svojo humanitarnost in srčnost ter podporo izobraževanju je izkazoval tako, da je v vsakem mandatu štipendiral mlade iz socialno ogroženih družin iz območja Slovenskih goric Več projektov je izpeljal tudi na področju športa. Lenart je po njegovi zaslugi pridobil več kot 70.000 € za moderno igrišče iz umetne trave. Z njegovo pomočjo so bila preplaščena skoraj vsa asfaltna športna igrišča z gumijasto podlago v Slovenskih goricah in tudi plezalna stena v Benediktu. Venomer se je trudil, da je v Slovenske gorice vnašal dobre, pozitivne zgodbe. S svojim političnim angažmajem je pomagal pri sofinanciranju sanacije plazov in se proaktivno vključeval pri projektih z obmejenimi državami, še posebej z Avstrijo. Čeravno je v času migracij grozilo, da bodo v dom Svete Agate nastanili migrante, je Franc Breznik prevzel lokalno pobudo in prepričal takratno vlado, da se odpove predhodnemu migrantskemu centru na lokaciji Črnega Lesa Tako je iz nesrečne zgodbe, skupaj z občino in lokalnim investitorjem, ustvaril zgodbo sodobnega in moderniziranega doma za starostnike, ki velja za prvega v Sloveniji. Izredno je pripaden Slovenskim goricam, zato je vedno pripravljen pomagati ljudem, ki ga prosijo za pomoč, predvsem podjetnikom in kmetom. Vedno je pripravljen priti med ljudi, pomagati ne glede na to ali je sobota, nedelja ali praznik. Za največji ekološki projekt na našem območju je zaslužen tudi Franc Breznik, saj mu je z neomajnim trudom uspelo pridobiti več kot 5,4 milijonov sredstev za gradnjo čistilne naprave v Lenartu. Sam meni, da mu je bilo to na nek način usojeno, saj čuti povezavo s svojim očetom, saj je tudi on v svojem času uspel izvesti podoben ekološki projekt na področju Globovnice – Račji Gaj. V Lanskem letu je prepričal Vlado RS, da je Lenart končno dobil tudi formalno – pravni status mesta.
Kompleksen, a izjemno uspešen projekt je izgradnja kolesarski poti. Gre za projekt, ki je vreden preko 15 milijonov evrov. Franc Breznik doprinaša v tej zgodbi levji delež, da 2 se je projekt zaključil in da bo financiran še iz odhajajoče Eu perspektive, zato se je v teh mesecih že lahko pričela gradnja. Verjame, da bodo Slovenske gorice in tudi širši okoliš dobil dodaten zagon pri razvoju turizma, podeželja in posledično tudi trajnostne mobilnosti. Prav tako je v tem letu veliko prahu dvignilo sofinanciranje gradnje šol in vrtcev, kjer je vlada zagotovila 40 milijonov evrov. Kljub rekordnemu znesku temu, da je kazalo, da bodo vsi projekti iz Slovenskih goric in velikega dela JV Slovenije izpadli, je Franc Breznik dal pobudo in šel v pogajanja z vlado. Uspelo mu je pridobiti dodatnih 72.5 miljona sofinancerskih sredstev, kar je rekordna številka v zgodovini Slovenije.
Samo na področju UE Lenart bodo sredstva prejela vzgojno izobraževalne ustanove v višini 4,35 milijone evrov. Gre za pet projektov, ki so bili izbrani na razpisu, iz območja Upravne enote Lenart, in sicer: OŠ Lenart, OŠ Benedikt, vrtec Sveta Trojica, vrtec Sveta Ana in vrtec Sveti Jurij. Več let trajajoča zgodba je tudi gradnja severne obvoznice v mestu Lenart, za kar pričakujemo da se bo v naslednjem letu pričela izvajati. Franc Breznik je v mandatu 2014-2018 skupaj z takratnim ministrom za infrastrukturo pridobil 14 milijonov evrov v državnem proračunu za gradnjo severne obvoznice.
Ta projekt bo dal ponovni zagon, ne samo Lenartu ampak bo dodana vrednost tudi ostalim občinam, predvsem Jurovskemu Dolu in Sveti Ani.
Med političnim delovanjem je uspešno prevzemal in opravljal več funkcij: bil je več let tudi član olimpijskega komiteja in predsednik sabljaške zveze Slovenije, kjer je obudil sabljaško zvezo in v Maribor pripeljal Evropsko prvenstvo v sabljanju za kadete in mladince. Franc Breznik je deloval tudi širše in s svojimi dolgoletnimi izkušnjami in znanjem pomagal tudi tistim, ki so ga za pomoč prosili: Mariboru je v tem mandatu pomagal zagotoviti sredstva za obnovo Dvorane Tabor in Rotovž center, kjer so na državna in Eu sofinancerska sredstva čakali skoraj 20 let.
Je tudi avtor Resolucije o digitalni preobrazbi Slovenije. Zaradi svoje neverjetne angažiranosti in zaupanja, ki ga je deležen po vsej Sloveniji je prejemnik številnih občinskih priznanja iz občin po vsej Sloveniji. Trenutno sodeluje v več delovnih telesih v Državnem zboru. Kot član deluje v Odboru za pravosodje, Odboru za gospodarstvo ter je podpredsednik ustavne komisije
Delo Franca Breznika v njegovem življenjskem opusu v zadnjih 15, 20. letih je ogromen in daleč nad pričakovanji, ki jih zahtevajo od enega politika ali državljana. S svojim dolgoletnim delom se je izkazal kot politik in človek, ki razmišlja širše, išče poti in povezave in ljudi ne deli glede na njihov socialni status ali politično pripadnost. Je tudi del politike za prihodnost, kjer je potrebno sodelovati, se povezovati, in kjer so potrebna bogata znanja, različnih vej znanosti, da lahko izkušnje izkoristi. Z njegovim življenjskim angažmajem je s projekti omogočil Slovenskih goricam in širše več milijonske projekte.
Franca Breznika marsikdo pozna kot dobrodušnega, srčnega, optimističnega in delovnega. Velja za človeka široke argumentacije in dobrega retorika. Za njim se skriva osebnost, ki je močno prepoznavna v Sloveniji in izven Slovenije, kar je dokazal s svojim delom, ciljno usmerjenostjo, trudom, ki ga je vložil v Slovenje goriško okolje, kjer je živel on in njegova rodbina. S svojim delom je zavzeto in predano nadaljeval pot svojih prednikov, ki so bogato zaznamovali kulturno, gospodarsko in politično življenje Slovenskih goric.