Poslanca Anja Bah Žibert in Tomaž Lisec sta na prvem poslanskem večeru v Mirni Peči pozvala državljane, naj prispevajo podpise za referendum o zakonu o drugem tiru.
V torek, 6. junija, je v Mirni Peči potekal prvi poslanski večer, na katerem sta sodelovala poslanka SDS Anja Bah Žibert ter predsednik Odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter poslanec SDS Tomaž Lisec. Pogovorni večer je moderiral predsednik Dolenjsko-belokranjske regijske koordinacije in predsednik Občinskega odbora SDS Mirna Peč Janez Mežan.
»Mi danes ne živimo v normalni državi, ampak v mafijski državi,« je nič kaj optimistično pogovor pričela Anja Bah Žibert in prisotnim orisala nedavno afero, ki jo je odkrila preiskovalna komisija o bankah, ki jo vodi dr. Anže Logar. V NLB naj bi namreč v letih 2009 in 2010 potekalo obsežno pranje denarja, kot je že znano, naj bi šlo za skoraj milijardo ameriških dolarjev. »To se je pričelo takoj, ko je delo zaključila prva Janševa vlada, in sicer je iranski državljan, Iran pa je bil takrat pod embargom Evropskega sveta, odprl bančni račun,« je povedala Anja Bah Žibert in dodala, da je izjemno zaskrbljujoče, da državljani in državljanke o tako hudem kriminalu zelo malo vedo, ker večina medijev o tem sploh ne ali zelo malo poroča.
»Tistim, ki nam očitajo, da smo proti drugem tiru, odgovarjam, da to nikakor ne drži. Mi smo eni prvih, ki smo za drugi tir, ampak vprašanje je, za kakšno ceno,« je poudarila Anja Bah Žibert. Cena 27 milijonov za kilometer proge med Divačo in Koprom, kar je v Državnem zboru RS dejal Miro Cerar, je sprejemljiva, vendar je ob tem nerazumljivo, da je ista vlada, ki jo vodi Miro Cerar, v državni zbor prinesla zakon, v katerem je cena celotne proge ocenjena na 1, 35 milijarde evrov, zakon pa je vladajoča koalicija tudi potrdila. »Očitno bo pri tem nekdo mastno zaslužil, zato vas pozivam, da odidete na upravne enote in oddate podpis za referendum,« je dejala Anja Bah Žibert.
Predsednik Odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Tomaž Lisec je na vprašanje v zvezi z odnosom vlade do slovenskega kmeta dejal, da se kmetje danes počutijo kot kriminalci, ki v svojem prostem času proizvajajo kmetijske dobrine, pri čemer se je skliceval na preštevilne zakonske in podzakonske akte, ki jih ne poznajo niti uradniki, kaj šele kmetje. »Na drugi strani pa imamo podjetje Slovenski državni gozdovi, kjer si je minister Židan ustvaril osnovni kapital na račun davkoplačevalcev v višini 20 milijonov evrov. V podjetju je direktor nekdo, ki ima katastrofalno kadrovsko evidenco v svojem življenjepisu, strategije podjetja pa še po enem letu ni,« je dejal Tomaž Lisec. Poslanec je nadalje spomnil na presenetljivi molk kmetijskega ministra Židana v zvezi z najboljšimi kmetijskimi zemljišči in Rogoškim gozdom, ki ga namerava vlada Mira Cerarja uničiti zaradi gradnje lakirnice podjetja Magna. »Statistika kaže, da od leta 2013, vsako leto iz katastra izgine 800 kmetij,« je povedal Lisec, kar po njegovem mnenju jasno kaže na to, da želi minister Židan na vseh področjih znotraj kmetijstva podpirati enega ali dva velika pridelovalca, ne zavzema pa se za manjše in družinske kmetije.
»Tako kot Židan uničuje slovensko kmetijstvo, tako Katičeva uničuje slovensko vojsko,« pa je dodala Anja Bah Žibert. Prepričana je, da so ministri Socialnih demokratov zelo premišljeno sprejeli resorje v vladi Mira Cerarja, zato da lahko sistemsko uničujejo domoljubne vrednote in vse, kar je slovenskega.
V nadaljevanju je Tomaž Lisec spregovoril tudi o izobraževanju. Pred kratkim so poslanke in poslanci obravnavali predlog zakona o vajeništvu. Koalicija je predlog poslanske skupine SDS že dvakrat zavrnila, nato pa je ministrstvo polovico predloga prepisalo, ostalo polovico pa uredilo povsem nesistemsko, zaradi česar so proti takšni ureditvi tudi delodajalci oziroma obrtniki. Podobno se po besedah Tomaža Lisca dogaja tudi z zakonom o športu, kjer mu nasprotujejo športniki sami, vendar ministrstvo trmasto vztraja pri slabem predlogu. »Na drugi strani pa čakamo spremembe zakona o osnovni šoli in zakona o financiranju in vzgoji v izobražvenju, kjer bi bilo potrebno uveljaviti odločitev Ustavnega sodišča, a tega ne dočakamo,« je bil kritičen Tomaž Lisec.
»Priča smo veliki hinavščini predsednika državnega zbora dr. Milana Brgleza, ki pred meseci ni podprl predloga poslanske skupine SDS glede podaljšanja ure za koriščenje študentskih bonov, sedaj pa povsem enako spremembo predlaga sam,« je v zvezi s »kopiranjem« dobrih predlogov SDS s strani koalicije in vlade še dejal Tomaž Lisec.
V nadaljevanju je Anja Bah Žibert spregovorila še o razmerah v slovenskem pravosodju. »Pod krinko demokracije ostaja sodni sistem v naši državi enak, kar je še slabše, kot je bilo včasih,« je povedala in spomnila na t. i. Pučnikov amandma iz leta 1994, po katerem nihče, ki je kršil človekove pravice, danes ne bi smel zasedati mesta sodnika, toda tega člena se nihče ne drži.
Za bolj optimističen zaključek večera sta se oba sogovornika strinjala, da prihaja čas konca aktualne vlade in da imamo Slovenci in Slovenke veliko potencialov, ki jih lahko izkoristimo, če bomo le verjeli vanje.