Jutri na preiskovalni komisiji z nestrpnostjo pričakujejo nekdanjo ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc in sedanjega ministra za zdravje Aleša Šabedra, oba sta vabilo na zaslišanje prevzela.
Na današnji seji Preiskovalne komisije o ugotavljanju odgovornosti nosilcev javnih funkcij na programu otroške kardiologije ter področju nabav in upravljanja z medicinsko opremo in zdravstvenim materialom sta pričala nekdanja strokovna direktorja UKC Ljubljana Brigita Drnovšek Olup in Sergej Hojker.
Drnovšek Olupova je bila na funkciji strokovne direktorice od konca aprila 2009 do konca leta 2013, zato je bila pričakovano kritična do že večkrat omenjenega mednarodnega poročila, ki je odkrilo hude nepravilnosti v programu otroške srčne kirurgije prav v času njenega vodenja oziroma med letoma 2007 in 2014. Dejala je, da je sama kot strokovna direktorica v omenjenem času odredila več rednih in izrednih nadzorov, ki pa da nikoli niso pokazali anomalij, o katerih smo lahko brali v poročilu – denimo, da se vodstvo nikoli ni ukvarjalo s problemi, ki so bili sicer očitni. Označila ga je kot »zelo, zelo krivičnega«, češ da nje nikoli ni nihče ničesar vprašal in da so bili člani mednarodne komisije v konfliktu interesov.
V nadaljevanju je samozavestno poudarila, da je dejstvo, da so program imeli, da so bili otroci zdravljeni, da so se operacije izvajale in da je bila statistika vredu. »Veliko smo se pogovarjali,« je ponavljala. Kot največjo težavo je izpostavila medsebojne odnose zdravnikov, ki naj bi jih sama večkrat skušala reševati, a neuspešno. Na vprašanje predsednice preiskovalne komisije Jelke Godec, zakaj so določeni zdravniki kirurgi na koncu odšli oziroma kaj so navedli kot razlog odhoda, ni znala povedati – ne vem, so se kregali, tako so pač menili, so bili njeni odgovori. Zatrdila je, da stvari ni bilo možno rešiti, saj da je bilo vse, kar so pretekli dan naredili ali sklenili, naslednji dan »popljuvano«. »Ni bilo pravih orodij, sistem je bil tak,« se je branila.
Drnovšek Olupova je presenetila z izjavo, da ni vedela, da je izraelski kirurg David Mishaly v času, ko je bila strokovna direktorica kliničnega centra, operiral brez licence, čeprav se je v nadaljevanju ujela v nedoslednost, češ da so sprejeli sklep, da se drugi kirurgi podpisujejo pod njegove operacije. »Mi ni padlo na pamet, da bi preverjala licence za 1500 zdravnikov,« je dejala. Glede visokih honorarjev, ki jih je prejemal Mishaly, pa je povedala, da bi bil strošek za operacije otrok, če bi jih pošiljali v tujino, višji kot honorar, ki so ga izplačevali njemu.
Povsem po naključju smo na zaslišanju izvedeli tudi, da je nadomestni poslanec SMC in nadomestni član preiskovalne komisije Jani Möderndorfer zasedal mesto člana Sveta UKC Ljubljana prav v času, ko je bila Brigita Drnovšek Olup strokovna direktorica. Ta podatek je razkrila sama od sebe.
V nadaljevanju je pričal še Sergej Hojker, ki je bil na funkciji strokovnega direktorja od decembra 2013 do novembra 2015, torej v obdobju, ki ga mednarodno poročilo ni več zajemalo. Hojker je dejal, da so nekatere navedbe v javnosti, češ da se UKC Ljubljana ni odzval na ugotovitve poročila in ukrepal, deplasirane: »Odzvali smo se že prej, še preden je bilo poročilo na naših mizah,« je poudaril.
Tako Drnovšek Olupova kot Hojker sta bi zelo kritična do mnogih medijskih poročanj glede dogajanja na programu otroške srčne kirurgije. Povedala sta, da so mnoge informacije, ki so jih sicer obravnavali na sestankih znotraj kliničnega centra, že nekaj minut kasneje prišle v javnost, ob tem pa da so bila nekatera poročanja o vodilnih v UKC Ljubljana žaljiva. »Mnogi se ne zavedajo, koliko škode lahko naredijo z nepreverjenimi podatki,« je bil kritičen Hojker in dodal, da je bilo ob vsem tem nerealno pričakovati, da bi v takšnih razmerjih in v takšnem okolju želel delati kakšen tuj kirurg.
Hojker je podal tudi zanimivo izjavo glede političnih pritiskov. Po njegovem mnenju je šlo pri podpori predsednika države Boruta Pahorja civilni iniciativi Velik srček, v kateri so vztrajali, da mora izraelski kirurg David Mishaly še naprej operirati v kliničnem centru, za politični pritisk.
Tudi Hojker je med razlogi za stanje na programu otroške srčne kirurgije izpostavil slabe medsebojne odnese. Med drugim je izpostavil ime Tomaža Podnarja, ki ga je sicer želel odpustiti, vendar tega ni storil, ker ni imel nikogar, ki bi ga nadomestil. No, to se je kasneje sicer tudi zgodilo. Na premajhen kadrovski bazen srčnih kirurgov je pred njim opozorila tudi Drnovšek Olupova.
Zadnji dan zaslišanj v tem tednu, to je jutri, 4. oktobra, bo nedvomno zelo zanimiv. Jutri na preiskovalni komisiji z nestrpnostjo pričakujejo nekdanjo ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc in sedanjega ministra za zdravje Aleša Šabedra, ki je bil pred zasedbo ministrskega stolčka generalni direktor UKC Ljubljana, kamor je prišel iz Semenarne Ljubljana. Vabilo na zaslišanje sta prevzela oba. Vabljeni k spremljanju na TV Slovenija 3 in Nova24TV 2!