UNIČEVANJE SLOVENSKE ENERGETIKE IN ŠALEŠKE DOLINE
Ogromno je bilo do sedaj povedanega s strani predstavnikov Sindikatov, Sveta delavcev in ostalih, ki razmišljajo v dobro za Šaleško dolino in Slovenijo.
Tole, kar so na Ministerstvu za okolje, podnebje in energijo pripravili ni samo konec slovenske samooskrbe z električno energijo, je tudi pogreb za Šaleško dolino, pogreb za gospodarstvo Šaleške doline, uničenje Komunalnega podjetja Velenje in pogreb socialne note zaposlenih v dveh energetskih gigantih Šaleške doline.
Vladi moramo priznati, da se je zelo prefinjeno lotila doline in njene energetike. Iz četrtinske proizvodnje električne energije ( nekoč proizvajalca polovice potrebne električne oskrbe Slovenije) hočejo preleviti TEŠ v kurišče za ogrevanje Šaleške doline, ki za te potrebe porabi do 5% letne proizvodnje premoga. Res so nesramni v svojih dejanjih.
Slovenija in Šaleška dolina potrebujejo električno energijo ( za Vlado in Ministrstvo t.i. stranski produkt, ki izhaja iz ogrevanja Šaleške doline). Prebivalcev, ki se ogreva v Šaleški dolini s strani TEŠ- a je okoli 35.000, kar je manj kot 2% prebivalcev Slovenije in vi mislite, da 98% prebivalcev Slovenije podpira to neumnost Ministrstva, da se rešuje ogrevanje Šaleške doline. Slovenija potrebuje dobro neodvisno samo oskrbo z električno energijo, ki jo zagotavlja med ostalimi energetskimi viri tudi TEŠ.
Vprašanje, ki se nam pri tem postavlja, če se ne potrebuje TEŠa, ali se potrebuje JEK2?
Saj za trženje električne energije ne potrebujemo lastnih energetskih virov ampak samo dobre tržnike in nore državljane, ki bodo plačevali visoke cene električne energije, če jo bomo sploh lahko dobili.
Iz zakona je razvidno konec energetske dejavnosti 2029 v Šaleški dolini, do takrat so odprte možnosti tudi do uvoza premoga (26.člen), socialna nota v 27. členu za zaposlene v tej dejavnosti pravičnega prehoda ni nikjer zabeležena, celo s 23. členom se slabša, poleg tega pa si jemljete pravico v 22. členu, da lahko na pridobivalni prostor postavite brez soglasja, kar želite. Primerjavo cene lignita, v EU - na strani 11, ste povzeli iz analize iz leta 2020, sedaj pa primerjate to analizo s ceno velenjskega lignita, ki je trenutna.
Še bi lahko naštevali neumnosti tega Zakona in predpostavk, kar smo že predvidel tudi na zadnji skupni Izredni seji MO Velenje in Šoštanj.
Razvidno je, da se uresničuje postavljen cilj uničenja šaleške energetike, ki posledično vodi v uničenje slovenske energetske samooskrbe, samo za ideje, ki zorijo zadaj. Kar pa nas še bolj boli, pa je, da s tem načrtno uničujete tudi šaleško gospodarstvo in dolino nasploh.
Mislim, da je prišel čas, da Šaleška dolina stopi skupaj enotna in jasno pokaže, da smo proti takšnim neumnostim, čeprav imam občutek, da je vse skupaj prepozno.