Na današnji 6. izredni seji Državnega zbora so poslanci obravnavali predlog za odpoklic dveh članov Nadzornega sveta Slovenskega državnega holdinga d. d., ki ga je v obravnavo zboru predložila vlada.
Vlada je 16. junija 2022 Državnemu zboru predlagala, da zaradi neizpolnjevanja pogojev za člana Nadzornega sveta Slovenskega državnega holdinga d. d. odpokliče člana mag. Boža Emeršiča in dr. Leona Cizlja.
Poslanec dr. Anže Logar je v razpravi dejal, da ga izredno žalosti dogajanje v zadnjem času, ko smo priča »pohodu« na vse institucije, ki so v Sloveniji. Dejal je, da so bili številni odločni posamezniki postavljeni na sramotilni steber, ker je nekdo mislil, da če zmaga, si lahko dovoli vse ter da so se številni znašli v stiski tudi zato, ker so njihovi kolegi, s katerimi so, ne glede na svetovno nazorsko opredelitev, še tri mesece nazaj odlično sodelovali, s prstom kazali na njih. Dodal je, da so bili ti posamezniki kar naenkrat na nekem listu označeni za tiste, s katerimi se ne sme sodelovati.
"Če v nekem brutalnem sistemu ali pa odzivu na zmago to še računaš v državni upravi ali v ožji javni upravi v državni upravi, je to popolnoma nepredstavljivo v tistem delu, ki dejansko je ključna srebrnina države. Torej, logika, ki se je uveljavila s prihodom te vlade v zelo kratkem času v državni upravi se sedaj uvaja še v gospodarstvu. In to brez kakršnegakoli razmisleka," je dejal dr. Logar.
Spomnil je, da je pod vsemi vladami imenovanje nadzornikov SDH postopek, ki traja kar nekaj časa in ma poseben veting na Ministrstvo za finance, nato sledi daljša razprava na Mandatno-volilni komisiji, čez nekaj časa v Državnem zboru, zato več ali manj vsi poznajo tiste, ki nadzirajo državno srebrnino. "Sedaj pa, hop na nos, gremo en, dva, tri, režemo. Jaz sem prepričan, da bosta dva posameznika, ki imata bogato kariero za seboj, ki nista iz ulice, ampak sta dobesedno iz raziskovalnih oziroma gospodarskih družb, iskala pravico na sodišču," je dodal dr. Logar.
V zaključku svoje razprave je dr. Logar dejal: "V Ustavi piše, da je svoboda nekoga omejena s svobodo drugega. Torej svoboda, ki prihaja, pomeni neomejena svoboda za nekatere in nikakršna svoboda za tiste druge. In to je ključna napaka, ki, mislim, da v slovenski družbi samo še deli naše državljanke in državljane, namesto da bi jih združevali. To je bilo tudi sporočilo v predvolilnem času, da dajmo se povezati in dajmo sodelovati. In če bosta ta dva nadzornika, ki sta dobro opravljala svoje delo, iskala pravico na sodišču in zmagala, pričakujem od ministra za finance, da bo po tej razsodbi sodišča nemudoma odstopil."
Nato je spregovorila mag. Karmen Furman, ki je opozorila, da poteka že 6. izredna seja Državnega zbora, pa do zdaj ta vlada in tudi koalicija ni podala še nobenega vsebinskega predloga. "Vse, o čemer smo bili do danes priča, je bilo zgolj kadrovanje in politične čistke. Nič o tem, kar ste govorili v predvolilnem času, kako boste v prvi vrsti pomagali ljudem," je dodala.
Dejala je, da je na pohodu draginja, podražitve hrane in energentov ter da smo celo priča izpadu bencina ter dodala: "Bencinske črpalke so iz danes na jutri ostale brez goriva. Ljudje zaradi tega niso mogli priti v službe, ampak kaj je storila ta vlada? Jaz nisem slišala nobenega ukrepa, da bi s čimerkoli to preprečili ali pa vsaj omilili, da bi ljudje čim prej lahko znova normalno delovali in prišli do teh energentov. Se pa zelo mudi, ko je treba narediti kakšno kadrovsko čistko in zdaj je na vrsto prišel tudi Nadzorni svet SDH-ja. Gre za očiten revanšizem, za katerega ste v času pred volitvami dejali, da se ga ne boste šli, da boste strokovno kadrovali. Ampak glede na vse te sezname, ki jih danes gledamo, moram reči, da niti s od te strokovnosti ni."
Dodala je: "Danes obravnavamo predlog za razrešitev dveh članov Nadzornega sveta SDH-ja, ki pa jih poznamo kot dva odlična strokovnjaka, ki sta se na tem področju dokazala z bogatimi izkušnjami, ampak očitno nista prioriteta na vaši politični kadrovski lestvici. S tem se kršijo proceduralni postopki in poslovnik. Očitno nimate enakih vatlov do vseh, ampak se kadruje zgolj po političnem profilu, kar potrjuje tudi trenutno mesto predsednice Nadzornega sveta v SDH, za katero je Komisija za preprečevanje korupcije v postopku preiskave potrdila kršitev integritete. A ker je naklonjena trenutno vladajoči koaliciji, bo na tem mestu ostala, strokovnjaki, ki pa poznajo to področje in imajo bogate izkušnje, vendar očitno niso politično kompatibilni za trenutno vladajočo koalicijo, bodo danes, glede na število glasov, ki jih imate v tem parlamentu, razrešeni."
Mag. Furman je v zaključku dejala, da smo vse od nastopa nove vlade priča kadrovskim čistkam in to ne po strokovnosti, ampak zgolj po politični pripadnosti trenutno vladajoče koalicije. Dodala je, da ji je resnično žal za vse ljudi v Sloveniji, ki trpijo zaradi vseh podražitev in zaradi dogajanja v zadnjih dneh, kajti ta vlada očitno nima rešitev, saj je njena prioriteta sklicevanje izrednih sej, na katerih politično kadruje.
V razpravi se je oglasil tudi poslanec Žan Mahnič, ki je uvodoma dejal: "Predstavljajte si, da bi Janez Janša kakšen dan ali dva pred 3. marcem 2020, ko je bil imenovan za premiera dejal, da se bo vse zamenjalo in da že ima kandidata za predsednika Uprave SDH. Verjetno bi bil tak vik in krik, da nam ne bi uspelo sestaviti koalicije. Mediji bi nas sesuli, ampak to isto je dejal Robert Golob v intervjuju za oddajo Tarča, pa je bilo vse tiho."
Dodal je: "Nič več ni ostalo od tega, ko ste rekli, da se ne bo gledalo po političnih izkaznicah, ampak da boste kadrovali strokovnjake. Že na drugi seji vlade ste zamenjali nadzorne svete povsod, kjer je to mogoče - Sodo, Borzen, Eles in pa DRI. In koga ste imenovali? V nadzorni svet Eles ste imenovali Andreja Ribiča iz Gibanja Svoboda, Davida Skornška iz Gibanja Svoboda. V nadzorni svet Sodo ste imenovali Matejo Čuk Orel, nadzornico Gen v povezavah z Robertom Golobom. V nadzorni svet Družbe Borzen ste imenovali Žiga Fišerja, ki je predstavnik za stike z javnosti v Gibanju Svoboda. V nadzorni svet Družbe DRI ste imenovali Simona Detelja Baha, ki je kandidiral za poslanca na listi Gibanja Svobode, Branka Ribiča, ki je brat vodje štaba Andreja Ribiča iz Gibanja Svoboda ter Tanjo Šarabon, ki je bila generalna sekretarka v vladi Alenke Bratušek. Čestitke Svobodi. Vidim, da v SD in Levici bolj žalostno gledajo, ampak bolj malo boste dobili od pogače, če se boste tako borili. Skratka izključno kadri Gibanja Svobode prihajajo na te pozicije. Sedaj pa pridejo na vrsto še Telekom, Pošta, HSE, potem elektro firme in tista podjetja v posredni ali neposredni državni lasti, kjer vi nimate svojih kadrov."
Poslanec Mahnič se je nato dotaknil argumentov, ki jih je predstavil minister za finance za odpoklic dveh nadzornikov SDH:: "Odločitev, da se odpokliče dva nadzornika SDH je izključno in samo politična in jaz nisem mogel verjeti, ko sem poslušal argumente, ki jih je predstavil minister za finance. Verjetno so nastali v pisarnah Mateja Narata in Boruta Jamnika, kajti nič od tega, kar je povedal ne vzdrži presoje. Zakon o 2TDK pravi: »Ne glede na zakon, ki ureja Slovenski državni holding, upravlja z deležem Republike Slovenije in uresničuje pravice Republike Slovenije kot družbenika v družbi vlada.« Vlada je tista, ki uresničuje pravice družbenika v primeru 2TDK in nima SDH nič z 2TDK. Dejal je tudi, da je gospod Emeršič v poslovnem razmerju z družbo 2TDK, kar spet ne drži, ker je tam v delovnem razmerju in ne v poslovnem razmerju."
"Za dr. Cizlja pa je dejal, da ne izpolnjuje pogoja Zakona o SDH, kjer piše, da mora imeti član nadzornega sveta najmanj 10 let ustreznih delovnih izkušenj iz vodenja ali pa upravljanja gospodarskih družb in pri svojem delu dosega dobre in primerljive rezultate. Torej, dr. Cizelj ima dovolj delovnih izkušenj, ampak ker njegovo podjetje nima dobička, ker nima dobrih številk na računu, pa po besedah ministra ne ustreza kriteriju, da dosega dobre in primerljive rezultate. Si morate misliti, da minister, ki je eden od odgovornih za to, da se je potopila Adria Airways, očita nekomu, ki nima minusa in zgledno posluje, da ne posluje v skladu s primerljivimi rezultati? Očitno gospod Boštjančič misli, da je treba primerjati rezultate od takrat, ko je on vodil Adrio Airways in jo spravil na kant, ampak dr. Cizelj je drugače vodil to podjetje in ga lahko sam zapre, če ga želi. Ne bo propadel, kot je propadla Adria Airways," je zaključil Žan Mahnič.
V razpravi je sodeloval tudi poslanec Zvone Černač, ki je uvodoma dejal: "V prvih dveh tednih vlade Roberta Goloba je bilo opravljenih več kadrovskih menjav kot v enakem obdobju v času vlade Mira Cerarja, Marjana Šarca in Janeza Janše skupaj."
Nadaljeval je: "Dr. Leonu Cizlju očitate, da ni primeren, ker nima ustreznih delovnih izkušenj. Dr. Cizelj je bil predsednik upravnega odbora Agencije za radioaktivne odpadke, podpredsednik v nadzornih svetih družb GEN energija, ELES. Ima bogate izkušnje iz vodenja v mednarodnem okolju. Bil je predsednik upravnega odbora evropske mreže za jedrsko izobraževanje, ki združuje več kot 50 evropskih univerz in glavne jedrske deležnike, tudi industrijo. Bil je predsednik evropskega združenja za atomsko energijo, član upravnega odbora evropske platforme za trajnostno jedrsko energijo, predsednik sekcije za jedrsko inženirstvo pri ameriški zvezi strojnih inženirjev, direktor inštituta za strateške tehnologije ISTech. Dr. Cizelj torej po vašem političnem mnenju nima ustreznih delovnih izkušenj, da bi bil član Slovenskega državnega holdinga."
Dodal je: "Mag. Božu Emeršiču očitate nezdružljivost, ki je ni. Izpolnjuje vse pogoje iz prvega in drugega odstavka 39. člena Zakona o Slovenskem državnem holdingu, ker je jasno, da ne gre pri 2TDK za družbo, ki je v lasti SDH, niti družbo, ki je v upravljanju SDH in lasti Republike Slovenije. To je jasno in seveda vi to dobro veste. Zaradi tega je teža te vaše odločitve toliko večja, se pa boste seveda na koncu skrili pod kolektivno odgovornostjo."
"Prejšnji vladi, ki jo je vodil gospod Janša, se je očitalo brutalno kadrovanje in poseganje na različne sfere, ampak kar se tiče upravljanja z državnim premoženjem so bili nadomestni člani v nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga imenovani, ko so se jim iztekli mandati. In zakaj zdaj taka ihta in taka hitrost pri tem brutalnem posegu, da pozicionirate svoje strankarske ljudi v Slovenski državni holding? Vsem je jasno zakaj. Gre za zadnji del skupnega našega premoženja, ki ga je treba spraviti v ustrezne okvire, ki predstavlja še piko na i poleg energetskega sektorja, ki še ni doživel totalne in končne privatizacije. To je razlog in nič drugega. Upam, da pravo v tem primeru ne bo zatajilo in da bo stvari postavilo na svoje mesto, ker ta brutalna razrešitev kliče po tem, da se jo na ustreznih inštancah čimprej odpravi," je zaključil Zvone Černač.
Ob koncu razprave se je oglasil še Bojan Podkrajšek, ki je dejal: "Poslušali smo predavanje gospe Janje Sluga, ki je trenutno v stranki Svoboda. Ampak, če me spomin ne vara, je gospa Janja Sluga glasovala za ta dva člana, ki ju zdaj strokovno razrešuje."
Po končani razpravi so poslanci z 52 glasovi za in 24 glasovi proti odpoklicali mag. Boža Emeršiča ter s 53 glasovi za in 25 glasovi proti odpoklicali dr. Leona Cizlja z mesta člana Nadzornega sveta SDH.
Foto: Matija Sušnik, DZ