Poslanci Levice, Liste Marjana Šarca in Socialnih demokratov so glasovali proti aktivaciji 37. a člena zakona o obrambi, s čimer bi vojaki dobili dodatna pooblastila za pomoč policistom pri varovanju naše južne meje.
»Varnostne razmere, ki so posledica zaostrenih zdravstvenih razmer zaradi epidemije koronavirusa, zahtevajo, da zaradi zagotavljanja javne varnosti in učinkovitega nadzora zunanje schengenske meje pripadniki Slovenske vojske sodelujejo s Policijo pri širšem varovanju državne meje in pri tem izvajajo pooblastila, določena v prvem odstavku 37.a člena zakona o obrambi,« je v obrazložitvi svoje odločitve glede predloga za aktivacijo zapisala Vlada RS.
Omenjeni predlog so na včerajšnji nujni seji odbora za obrambo obravnavali tudi poslanke in poslanci, vendar predlog ni dobil potrebne, dvotretjinske podpore navzočih poslancev. »Slovenska južna meja je že brez nevarnosti koronavirusa slabo varovana, zato bi tamkajšnjim prebivalcem z dodatnimi pooblastili vojske zelo pomagali,« je v razpravi poudaril poslanec Franci Kepa. Da se statistika ilegalnih prehodov naše južne meje že dlje časa slabša, da so razmere resne in da je ukrepanje potrebno, je opozorila tudi poslanka Alenka Jeraj: »Situacija na južni meji je drugačna kot v času migrantske krize, ko je večina migrantov pot nadaljevala proti severu. Meje so zaprte, kogar se ne vrne na Hrvaško, ostane tukaj.« Dodala je še, so vojaki sicer prisotni na meji, vendar praktično brez kakršnih koli orodij za ukrepanje – če opazijo migrante, lahko zgolj pokličejo policiste, sami ga ne smejo zaustaviti oziroma pridržati. »Aktivacija 37.a člena bi pripadnikom Slovenske vojske podelila pooblastila, da lahko migrante opozorili, napotili ter začasno omejili njihovo gibanje oziroma sodelovali pri omejevanju skupine, ki bi želela ilegalno prestopiti mejo. Vse postopke bi še vedno opravljala Policija. To so ukrepi, ki jih potrebujejo naši državljani,« je predlog podrobneje obrazložil vodja poslanske skupine Danijel Krivec.
Pripadniki Slovenske vojske bodo pooblastila pod pogoji, ki so predpisani za policiste, izvajali skupaj s Policijo v skladu z načrtom Policije in na podlagi usmeritev Policije na območju odsekov, sektorjev in sekcij ob slovenski schengenski meji (državna meja med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško) v pasu 5 kilometrov zračne linije od mejne črte oziroma do najbližje cestne komunikacije, če cestne komunikacije v tem 5 kilometrskem pasu zračne linije ni.
»Ne pomaga, da merimo temperaturo našim državljanom, če se čez našo mejo sprehajajo cele množice migrantov, ki lahko prinašajo koronavirus. Izpostavljanje svojih državljanov nevarnosti je veleizdaja. Pravi državnik svoje interese podredi interesom državljanov,« pa je v svoji razpravi opozoril poslanec mag. Branko Grims. Z njim se je strinjal tudi poslanec Jožef Lenart: »V Slovenijo vstopajo migranti, ki so lahko okuženi s koronavirusom. Če ne bomo imeli neprodušno zaprte meje, se bo kljub ukrepom in zajezitvam epidemije bolezen ponovno razširila. Žal mi je, da se nekateri poslanci bolj kot koronavirusa bojijo Slovenske vojske!«
A argumenti za aktivacijo niso prepričali dela opozicije. Proti so glasovali poslanci Levice, Liste Marjana Šarca in Socialnih demokratov, in če sklepamo glede na sestavo odbora, potem so proti predlogu, da bi vojaki v teh težkih časih, ko se soočamo z epidemijo koronavirusa, policistom pomagali pri varovanju slovenske južne meje, glasovali: Miha Kordiš in Nataša Sukič iz Levice; Jerca Korče, Nik Prebil in Jože Lenart iz Liste Marjana Šarca; Samo Bevk in Matjaž Nemec iz Socialnih demokratov.
Slika: Matija Sušnik/DZ