Danes se še posebej spominjamo na žrtve genocida v Srebrenici, ko se je pred očmi mednarodne skupnosti zgodil zločin, ki se v tolikšnem obsegu v novejšem času ni zgodil nikjer drugje v Evropi.
Mineva 27 let, odkar se je v osrčju Evrope zgodil zločin, za katerega smo mislili, da se nikoli več ne more ponoviti. Mednarodno kazensko sodišče za nekdanjo Jugoslavijo in Meddržavno sodišče sta pokol v Srebrenici opredelila za genocid. Zatem je leta 2009 Evropski parlament s posebno resolucijo razglasil 11. julij za dan spomina na žrtve genocida v Srebrenici.
Ob dnevu spomina na žrtve genocida v Srebrenici se spominjajo vseh žrtev in grozot vojne v Bosni in Hercegovini. Pomembno je obeležiti spomin na hudo trpljenje ljudi, ki naj bo nam in vsem prihodnjim generacijam opomin, da se takšne grozote ter krutosti ne smejo več ponoviti.
Spravni proces je pomemben del evropske kakor tudi slovenske prihodnosti zato, da se grozodejstva, kot so se dogajala v Srebrenici, ne bi več ponovila. Vendar v Sloveniji še vedno nismo sposobni enotno obsoditi zločinov nad slovenskim narodom, ki so se v imenu komunistične revolucije dogajali med in po drugi svetovni vojni. Po demokratičnih spremembah v Sloveniji leta 1990 je bilo namreč na našem ozemlju, velikem dobrih 20.000 km2, na katerem živi 2 milijona ljudi, odkritih preko 600 množičnih morišč, med katerimi so mnoga večja od tistega v Srebrenici. Mnoga so še danes neodkrita.
Leta 2009 je bila na evropski ravni sprejeta Resolucijo o evropski zavesti in totalitarizmu, kjer med drugim piše, da »Evropa ne bo združena, če ne bo sposobna oblikovati enotnega pogleda na svojo zgodovino, če ne bo priznala nacizma, stalinizma ter fašističnih in komunističnih režimov kot skupne zapuščine in če ne bo izvedla poštenih in poglobljenih razprav o njihovih zločinih v prejšnjem stoletju.« In še, da je »končni cilj razkritja in ocene zločinov, ki so jih zagrešili komunistični totalitarni režimi, sprava, ki pa jo je mogoče doseči le s priznanjem odgovornosti in prošnjo za odpuščanje.« V Slovenski demokratski stranki si vse od sprejema resolucije prizadevamo, da bi vse tri totalitarizme v naši državi enotno obsodili. Žal neuspešno.
Ob današnjem dnevu spomina na žrtve genocida v Srebrenici je pomembno zavedanje, da je pot v prihodnost možna le, če bomo priznali zgodovinska dejstva, prepoznali trpljenje in da bomo enotno obsodili storjene zločine proti človečnosti ter da bodo storilci ustrezno sankcionirani. Srebrenice ne bomo in ne smemo pozabiti. Naj nam bo v spomin in opomin, da se takšna grozodejstva ne bodo nikoli več ponovila.