Zaradi opustitve z zakonom opredeljenih nalog je že prišlo do protipravnega zastoja odločanja o pravicah otrok s posebnimi potrebami.
Poslanka Nada Brinovšek je na Vlado RS naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z zakonom o zgodnji obravnavi otrok s posebnimi potrebami.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani!
Zakon o celostni zgodnji obravnavi predšolskih otrok s posebnimi potrebami, ki je bil sprejet 14. julija 2017 in bi se moral začeti uporabljati 1. januarja letos, se po mnenju Zveze Sonček in Zveze Sožitje ne uporablja.
Zaradi opustitve z zakonom opredeljenih nalog pa je že prišlo tudi do protipravnega zastoja odločanja o pravicah otrok s posebnimi potrebami, tako pravicah na podlagi že dosedanjega zakona o usmerjanju kot zakona o zgodnji obravnavi, kot tudi do nejasnega položaja strokovnih delavcev v dosedanjih razvojnih ambulantah, ki bi se morale s 1. januarjem preoblikovati v centre za zgodnjo obravnavo.
1. Zanima me, kaj so vlada oziroma pristojna ministrstva do sedaj naredili na tem področju oziroma, na kakšen način ste se odzvali na pobudo omenjenih društev?
2. Kako komentirate dejstvo, da trenutno delujejo samo tisti centri zgodnje obravnave, v katerih so potekali pilotni projekti, kljub temu, da 23. člen zakona določa sledeče:
(1) Razvojne ambulante se na podlagi oblikovane mreže centrov za zgodnjo obravnavo, ki jo ob soglasju ministrstva, pristojnega za izobraževanje, in ministrstva, pristojnega za socialno varstvo, oblikuje ministrstvo, pristojno za zdravje, preoblikujejo v centre za zgodnjo obravnavo do začetka uporabe tega zakona.
(2) Centri za zgodnjo obravnavo po začetku uporabe tega zakona poleg nalog, ki jih opravljajo na podlagi tega zakona, opravljajo tudi naloge, ki so jih do preoblikovanja opravljali kot razvojne ambulante, v nespremenjeni obliki.
3. Koliko sredstev je bilo namenjenih za pilotne projekte?
4. Kako komentirate dejstvo, da v razvojnih ambulantah oziroma centrih za zgodnjo obravnavo primanjkuje strokovnega in podpornega osebja?
5. Kako boste poskrbeli za izpopolnjenost timov?
6. Koliko otrok čaka na prvi obisk pri zdravniku specialistu pediatru? Kako boste zmanjšali čakalne dobe za otroke v razvojnih ambulantah?
25. člen zakona določa, da minister, pristojen za zdravje, v soglasju z ministrom, pristojnim za izobraževanje, in ministrom, pristojnim za socialno varstvo, določi javno mrežo centrov za zgodnjo obravnavo do začetka uporabe tega zakona.
7. Zakaj je prišlo do zamud pri vzpostavljanju te mreže?
8. Ali je dogovor o sodelovanju med pristojnimi ministri že podpisan? Če ne, zakaj ne?
9. Ali je vlada že ustanovila koordinacijski svet za zgodnjo obravnavo (rok: tri mesece po uveljavitvi zakona)? Če ne, zakaj ne?