Slovenska demokratska stranka je z virtualno slavnostno akademijo počastila 32. letnico svojega obstoja. Ob tej priložnosti je bilo podeljeno tudi najvišje priznanje stranke SDS - diamantni znak, ki ga je prejel dr. Miroslav Luci.
Priznanje SDS prejme Mestni odbor SDS Ljubljana
Leto 2020 nas je zaznamovalo na čisto poseben način. Ker običajno življenje stranke zaradi epidemije, omejitev gibanja in združevanja ni moglo teči po ustaljenih tirnicah, smo zmanjšali število srečanj in sestankov, energijo pa preusmerili v organizacijo pomoči svojim sokrajanom. Številne članice in člani po državi so priskočili na pomoč pri nakupih, razvozu živil in potrebščin, razdeljevanju paketov s hrano, mnogi so pomagali tudi v domovih za starejše občane. Z dejanji dokazujemo, da smo Slovenski demokrati vedno pripravljeni pomagati. Vsem članicam in članom SDS se ob tej priložnosti za izkazano prostovoljstvo iskreno zahvaljujemo. Pobudnik prostovoljske akcije je bil prav Mestni odbor SDS Ljubljana, zato mu izrekamo posebno priznanje.
1. Zlati znak SDS prejme Ivan Grm
Ivan Grm iz Sevnice je v svojem odboru in kraju zelo spoštovan človek, znan po pridnosti, poštenju in skromnosti. Poprime za vsako delo, za funkcije pa mu ni kaj dosti mar. Le enkrat je kandidiral v krajevno skupnost in bil zaradi svoje priljubljenosti zlahka izvoljen. Že štiri mandate je član Izvršilnega odbora, vedno je glavni nosilec aktivnosti občinskega odbora in organizator terenskega dela, naj gre za plakatiranje, organizacijo dela volilnih odborov, obiske volivcev in drugih opravil. Skupaj s člani družine aktivno sodeluje pri pridobivanju novih članov. Je član Združenja Veteranov slovenske osamosvojitve, član Društva vinogradnikov Boštanj-Sevnica in Društva revmatikov Slovenije, kjer je za svoje delo prejel najvišje državno odlikovanje. Zato ga lahko uvrstimo tudi med pomembnejše javnomnenjske voditelje.
2. Zlati znak SDS prejme Vika Jelen Škrlep
Vika Jelen Škrlep se je v hrastniški občinski odbor včlanila po preselitvi iz Gorenjske. Takoj se je vključila v delo in s svojo aktivnostjo ter predanostjo postala nepogrešljiva organizatorka družbenih aktivnosti v odboru. Več let je uspešno delovala v izvršilnem odboru, je članica ženske sekcije in v tem mandatu tudi aktivna članica nadzorne komisije. V letu 2014 je kandidirala na volitvah v državni zbor in dosegla zelo lep rezultat. Vika Jelen Škrlep je tako v občinskem odboru kot tudi v širšem regijskem okolju znana kot ena izmed najbolj vplivnih članic na družbenih omrežjih, kjer predano zagovarja vrednote slovenske pomladi. Pogosto pomaga ljudem pri reševanju njihovih stisk in občutljivejših življenjskih okoliščin, s čimer si je med člani prislužila veliko spoštovanje.
3. Zlati znak SDS prejme Viktorja Kukanja
Viktorija Kukanja je članica odbora v Postojni, predsednica ŽO SDS Postojna in občinska svetnica. Vedno je polna idej in predlogov ter sodeluje pri vseh aktivnostih. Nepogrešljiva je pri zagotavljanju udeležbe na srečanjih na lokalnem, regijskem in državnem nivoju. Rada ima terensko delo, kar je vselej pomembno pri organizaciji dela v volilnih in referendumskih kampanjah, še posebej pa se je s svojo moralno oporo članstvu izkazala v času afere Patria. Zadnje leto, ko Slovenijo pesti epidemija in so stiki in druženja omejeni, veliko svojega prostega časa nameni telefonski komunikaciji s člani in pomaga tistim, ki so osamljeni ali potrebujejo takšno ali drugačno oskrbo. Kljub zrelim letom je Viktorja vedno polna energije in dobre volje, s katero dviguje moralo tudi vsem drugim.
4. Zlati znak SDS prejme Justina Lukančič Fajfar
Justina Lukančič Fajfar je neutrudna odbornica, domoljubna in zvesta članica Slovenske demokratske stranke v Argentini. Rodila se je v Slavini pri Postojni. Njena družina je pred vojno trpela pod italijanskim terorjem, med vojno pa pod partizani, ki so očeta odpeljali, ga mučili in ustrelili, samo zato, ker je znal italijansko. Maja 1945 je komaj 18-letna prebegnila v Avstrijo in od tam v Argentino. Kot zavedna Slovenka se je vključila v slovensko skupnost ter aktivno sodelovala v slovenskem domu San Martin in v Zvezi slovenskih mater in žena. Članica SDS je postala leta 1996. Sodelovala je pri vseh volilnih kampanjah in drugih aktivnostih odbora. Pri svojih 93-ih letih spretno uporablja socialna omrežjih, prek katerih ohranja in krepi stike med rojaki in jih seznanja z aktualnimi političnimi razmerami v domovini. Pridobila je mnogo novih članov in simpatizerjev in je zvesta zagovornica vrednot slovenske pomladi.
5. Zlati znak SDS prejme Aleš Nagode
Aleš Nagode je simpatizer SDS pa od leta 1989, član SDS pa že več kot 25 let. V času afere JBTZ je ure in ure prestal pred zaporom na Roški cesti, s transparentom, ki ga hrani še danes. Dolga leta je bil član vodstva občinskega odbora Jesenice in duša vseh aktivnosti, od organizacije kampanj do vsebinskih in družbenih aktivnosti, pri čemer je vedno glasno zagovarjal vrednote slovenske pomladi. Udeležil se je vseh shodov Odbora 2014 pred Vrhovnim sodiščem. Ko je bil Janez Janša zaprt na Dobu, je organiziral mašo v cerkvi Sv. Lenarta na Jesenicah, ki je zavetnik jetnikov in pogosto upodobljen z razbitimi verigami, ker je tolikokrat dosegel osvoboditev nedolžnih. Aleša Nagodeta odlikujeta pozitivno razmišljanje in mirnost, s čimer je znal med člani jeseniškega odbora vedno delovati povezovalno in v prid razuma. Vsa leta je v svoji skromnosti ostajal v ozadju, zato naj to priznanje služi kot izraz hvaležnosti in spodbuda za nadaljnje delo.
6. Zlati znak SDS prejme Franjo Rozman
Franjo Rozman je član Mestnega odbora Ptuj. V odbor je prinesel bogate izkušnje iz dela v gospodarstvu in na športnem področju. Že kmalu po vključitvi je prevzel delo tajnika. V mandatu 2010 do 2014 je bil mestni svetnik, od 2012 do 2016 je kot član športnega foruma sodeloval pri organizaciji letnih in zimskih športnih iger. Njegova motiviranost, odgovornost in izkušnje so pomagale k dobrim rezultatom na lokalnih in državnozborskih volitvah. S svojo povezovalno naravo in novimi idejami zna motivirati za delo. Člani odbora so mu zaupanje in hvaležnost izkazali s tem, da so ga leta 2019 izvolili za predsednika. V času koronakrize skrbi za dnevno obveščanje članov in širše lokalne skupnosti o ukrepih vlade za zajezitev epidemije in blažitev njenih posledic. Njegova umirjena drža je pripomogla k umiritvi marsikatere napetosti, ki jo prinaša ta negotovi čas.
7. Zlati znak SDS prejme Franc Simonič
Franc Simonič je izjemno skromen, a prizadeven in delaven član Mestnega odbora Maribor, ki je globoko predan vrednotam slovenske pomladi. Že drugi mandat je član Izvršilnega odbora, član Klub seniorjev in seniork in kot šahist član Športnega foruma. Za dosego skupnih ciljev je Franc Simonič povsem samoiniciativno pripravljen veliko postoriti. Na razpolago je pri vseh volilnih in referendumskih aktivnostih, skrbi pa tudi za to, da so avtobusi, ki vozijo mariborske člane na strankarske prireditve, vedno polni do zadnjega kotička. Z zlatim znakom se odbor Francu Simoniču zahvaljuje za 23-letno zvestobo in pripadnost.
8. Zlati znak SDS prejme Janez Somi
Janez Somi je član SDS že 25 let in je več mandatov zapored predsednik občinskega odbora Lendava. S svojim neumornim delom je prispeval k napredovanju odbora in k vedno dobrim rezultatom na lokalnih in državnozborskih volitvah. Z znanjem, modrostjo in požrtvovalnostjo je vsa leta uspešno povezoval člane različnih narodnosti in značajev, da so dobro sodelovali in izvajali vse potrebne aktivnosti, vključno z organizacijo številnih prireditev, ki jih je stranka na državni ravni priredila v Lendavi. Občani so mu že četrtič zaupali mandat občinskega svetnika, en mandat je bil podžupan, enkrat pa je kandidiral za poslanca v državni zbor. Aktivno sodeluje v Pomurski regijski koordinaciji in med člani uživa velik ugled in spoštovanje. Je tudi dolgoletni predsednik Turistične zveze občine Lendava in je na tej funkciji pomemben javnomnenjski voditelj.
9. Zlati znak SDS prejme mag. Silvo Škornik
Silvo Škornik si ni nikoli mislil, da se bo kdaj aktivno ukvarjal s politiko, vendar je spričo stvari ki so se v naši državi dogajale ocenil, da ne more ostati neopredeljen. Leta 1996 je postal član odbora Šmarje pri Jelšah. Člani so mu hitro izkazali zaupanje, ko so ga na prvi konferenci imenovali za člana nadzorne komisije. Kasneje je deloval kot regijski informator in tajnik odbora. Dvakrat je bil izvoljen za občinskega svetnika. Od leta 2006 do 2009 je bil član Nadzornega odbora RTV Slovenija. Pretežni del časa po letu 1996 je tudi član izvršilnega odbora in v tej funkciji tudi aktivno soudeležen pri vseh volilnih in referendumskih aktivnostih. Je močan mnenjski voditelj, ki zna ohranjati kritično distanco, zaradi česar je njegovo mnenje vedno dobrodošlo in cenjeno.
Diamantni znak SDS za leto 2020 prejme Miroslav Luci
Miroslav Luci, doktor medicine, specialist pulmolog vse svoje življenje izkazuje izjemne dosežke na lokalni, državni in mednarodni ravni. Njegovo osebnost odlikujejo vizionarstvo, odličnost in dobrodelnost. S svojim profesionalnim pristopom in zagnanim delom si je pridobil zaupanje in spoštovanje prebivalstva na Ptuju in njegovi širši okolici. V politično življenje se je vključil ob pripravah na osamosvojitev. Leta 1990 je postal član mestne skupščine, leta 1994 je bil prvič izvoljen za župana občine Ptuj. To funkcijo je opravljal dva mandata. Posvetil se je predvsem problemom posameznika in njegovih potreb v mestnem okolju. Posebej ponosen je na to, da je Ptuj v času njegovega županovanja dobil številne nove infrastrukturne pridobitve, ki so občutno dvignile kvaliteto življenja Ptujčanov ter dale mestu pečat urejenega urbanega regijskega središča. Leta 1996 je bil prvič, l. 2004 pa drugič izvoljen v državni zbor. Bil je podpredsednik državnega zbora, podpredsednik odbora za mednarodne odnose, član odbora za lokalno samoupravo ter odbora za delo, družino, zdravje in socialne zadeve. V mandatu prve Janševe vlade je leto dni opravljal funkcijo državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade za povezavo med vlado in državnim zborom. Leta 2005 je bil imenovan za veleposlanika Republike Slovenije v Srbiji, od koder je pokrival tudi predstavništvo v Romuniji in Črni gori. V tem času je aktivno deloval na gospodarskem povezovanju med državama in iskanju poslovnih priložnosti za slovenska podjetja. Miroslav Luci je znan tudi po svoji dobrodelni dejavnosti ter socialno humanitarnem delu. Po upokojitvi je bil predsednik ptujskega Rotary kluba. Od ustanovitve do danes je spiritus agens Mestnega odbora Ptuj, dolga leta je bil predsednik in do zadnjega mandata tudi član izvršilnega odbora. S svojo strokovnostjo, jasnim političnim pogledom in modrostjo še vedno pomaga soustvarjati politiko občine Ptuj.