Ustanovitev novih raziskovalnih institucij prinaša velike koristi regijam, iz katerih se zaradi odsotnosti in pomanjkanja razvojnega in izobraževalnega potenciala številni perspektivni mladi raje odseljujejo, ker enostavno nimajo prave možnosti razvoja in izobraževanja.
Na seji sveta Mestne občine Novo mesto, ki je potekala 14. aprila, je bil na predlog vodje Svetniške skupine SDS mag. Bojana Kekca sprejet sklep o podpori Občinskega sveta Mestne občine Novo mesto ustanovitvi oz. delovanju Javnega raziskovalnega inštituta Rudolfovo – Znanstveno in tehnološko središče Novo mesto: Občinski svet Mestne občine Novo mesto obsoja vsa dejanja Koalicije ustavnega loka (stranke LMŠ, SD, SAB in Levica), ki s svojim politikantstvom blokirajo ustanovitev javne univerze v Novem mestu, z namenom ohranjanja trenutne centralizacije slovenskega izobraževalnega in znanstveno-raziskovalnega prostora in dosedanjih privilegijev, in ob tem zlorabljajo možnost instituta posvetovalnega referenduma za odložitev sprejema zakonodaje v tej zadevi.
V obrazložitvi sklepa je predlagatelj zapisal: "Odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino je z 9 glasovi ZA sprejel predlog odloka o preoblikovanju zasebne novomeške fakultete za industrijski inženiring v javni zavod. Predlog je odbor izglasoval v želji, da bi v Novem mestu končno dobili močno univerzitetno središče po načelu decentralizacije. Po koncu seje odbora pa je skupina poslank in poslancev koalicije KUL (SD, LMŠ, SAB, Levica) v državni zbor vložila predlog za posvetovalni referendum, ob navedbi popolnoma neutemeljenih in nesmiselnih očitkov glede namena in poslanstva tega izobraževalnega zavoda, v njihovo delovanje proti ustanovitvi te javne univerze pa se je vključila tudi koalicija Za znanost in razvoj, ki vladi očita, da bo ustanavljanje novih raziskovalnih inštitutov in regionalnih javnih univerz prineslo drobljenje visokošolskega in raziskovalnega prostora, ter »zajedanje« javnih sredstev, namenjenih obstoječim visokošolskim in raziskovalnim institucijam. Seveda so taki očitki nesmiselni, saj ustanovitve takih novih institucij prinašajo velike koristi regijam, iz katerih se zaradi odsotnosti in pomanjkanja razvojnega in izobraževalnega potenciala številni perspektivni mladi raje odseljujejo, ker enostavno nimajo prave možnosti razvoja in izobraževanja. Zato bi morali take pobude vsi skupaj podpreti. Namen tega njihovega ravnanja je zaščita in ohranitev trenutne centralizacije slovenskega izobraževalnega in znanstveno-raziskovalnega prostora v osrednji Sloveniji, za to pa zlorabljajo zakonodajno možnost instituta posvetovalnega referenduma za odložitev sprejema zakonodaje, ki je s svojimi glasovi ne morejo preprečiti. "