Poslanki SDS Anja Bah Žibert in Jelka Godec na pogovornem večeru v Novem mestu.
V četrtek, 1. junija, je v Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto potekal pogovorni večer »Prebudi se, Slovenija«, na katerem sta sodelovali poslanki SDS Anja Bah Žibert in Jelka Godec. Pogovorni večer je moderirala novinarka Demokracije Vida Kocjan.
Poslanki SDS sta uvodoma spregovorili o nedavnem strankarskem kongresu, na katerem je bila sprejeta resolucija z naslovom Slovenija v srcu. Anja Bah Žibert je kot enega glavnih poudarkov omenila izkoreninjanje drugorazrednosti v naši državi. »Preveč ljudi je drugorazrednih, peščiča pa je tistih prvorazrednih, ki privilegije vlečejo iz preteklosti vse do danes in nameravajo to početi še v prihodnosti. Žal jim bo to uspelo, če se ne bomo prebudili, odšli množično na volitve in enkrat za vselej rekli, da je tega dovolj,« je dejala Anja Bah Žibert. Ob tem je izpostavila še migracije. »Ne glede na to, če, denimo, migracij v Novem mestu ne čutite, to ne pomeni, da jih v Sloveniji ni. To ne pomeni, da nekomu ni v interesu, da se izničita slovenska kultura in tradicija, ampak pomeni, da želijo na vsak način pripeljati nove volivce,« je opozorila Anja Bah Žibert in dodala, da »nagrada«, to je najmanj 200 evrov, ki jo prejme vsak migrant, ki pride v Slovenijo, kaže ravno na to.
Jelka Godec je v zvezi z resolucijo omenila, da želimo z njo v Slovenski demokratski strani doseči, da se končno izpolni vse, kar smo si v času osamosvojitve in prva leta po osamosvojitvi zadali. »Z resolucijo so vračamo k vrednotam slovenske osamosvojitve, jih želimo ohraniti in deliti naprej,« je poudarila Jelka Godec.
Nedavno je v Državnem zboru RS na pobudo poslanske skupine SDS potekala izredna seja glede administrativnih ovir, ki je eden ključnih zaviralcev razvoja Slovenije. V Sloveniji imamo preko 20.000 zakonov in podzakonskih aktov, za katere je nerealno pričakovati, da jih bodo državljani in državljanke poznali. »Zato smo tudi v resoluciji zapisali, da bomo, če bomo v prihodnjem mandatu sestavili vlado, za vsak nov predpis ukinili dva obstoječa,« je opozorila Anja Bah Žibert. Vlada in koalicija sta vsa priporočila pričakovano zavrnili, tako kot to počneta z vsemi predlogi SDS že celoten mandat. S tem se je strinjala tudi Jelka Godec, ki je dodala, da imajo kljub temu vsi predlogi SDS po njenem mnenju vendarle en učinek: »Dosežemo pa to, da vse, kar predlagamo, koalicija skopira in potem sami predlagajo.«
V nadaljevanju sta gostji pogovornega večera spregovorili o področjih, na katerih delujeta v Državnem zboru Republike Slovenije. Jelka Godec je spregovorila o preiskovalni komisiji glede nakupa in prodaje žilnih opornic, ki ji predseduje, in dolgo pričakovani zdravstveni reformi, ki je še kar ni, Anja Bah Žibert pa se je dotaknila predvidene mini pravosodne reforme in romske problematike, s katero se že vse od osamosvojitve soočajo prebivalci Novega mesta in okolice.
Zakone, ki naj bi prinesli zdravstveno reformo in ki jih ministrica počasi pošilja v Državni zbor RS, je Jelka Godec označila kot »šalabajzarske«, saj ne odpravljajo predolgih čakalnih dob, ki se pod to vlado le še podaljšujejo, prinašajo pa zgolj nove davke za državljane in ukinjajo koncesije, s čimer omejujejo mlade zdravnike in zobozdravnike, ki bi se želeli podati na samostojno pot, odpreti svoje ordinacije in vlagati v opremo. »Razlaga za to, da želi ministrica ukiniti zasebni del zdravstva, je samo ena. Denarja v zdravstvu se je pokradlo toliko, da se sedaj nima več kje krasti. Zato ga je potrebno vzeti pri koncesionarjih,« je bila kritična Godčeva, ob tem pa je spomnila na odkritja preiskovalne komisije pod njenim vodstvom, da je bilo največ denarja v zdravstvu pokradenega v UKC Ljubljana, torej v javni zdravstveni ustanovi, in ne pri zasebnikih.
»Za mlade zdravnike, ki stopijo mafiji na prste, v slovenskem zdravstvu ni dela,« je v zvezi s pričanji pred preiskovalno komisijo dejala Jelka Godec in ob tem spomnila na pričanje zdravnika Blaža Mrevljeta, ki danes službuje v tujini, po tem, ko je z najboljšimi nameni v UKC Ljubljana želel doseči znižanje previsokih cen žilnih opornic, namesto tega pa doživel velike pritiske s strani starejših kolegov in vodilnih v UKC Ljubljana. »Preiskovanje preplačevanja žilnih opornic pravzaprav ni ravno delo poslanke, ampak pristojne institucije v treh letih niso storile prav nič, da bi se odgovorne preganjalo,« je dodala Jelka Godec in napovedala nova zaslišanja.
»Če je to reforma, kar je do danes v Državni zbor RS prinesel minister Klemenčič, potem je reforma ena sama, to pa je, da lahko pijan hodiš na seje Državnega zbora RS pa ni noben problem,« pa je zbrane nasmejala Anja Bah Žibert in opozorila na spremembe zakona o sodnem svetu, kjer bodo seje sveta, na katerih bodo člani odločali o tem, kdo bo sodnik in ali bo lahko napredoval, zaprte za javnost. »Nad sodniki ni samo modro nebo, tudi oni bi morali odgovarjati za svoja dejanja,« je dejala Anja Bah Žibert in dodala, da je pravosodni sistem še vedno rak rana naše družbe, ki je trenutna vlada ne rešuje. »Na mnogih področjih v Sloveniji bi potrebovali preiskovalne komisije, ker karkoli odpreš, je nekaj narobe,« je še povedala Anja Bah Žibert.
Ob koncu pogovornega večera so se sogovornice dotaknile še pomembne problematike, ki zadeva prebivalce Novega mesta in okolice, to je romska problematika. »Ko bodo Romi začeli upoštevati zakone, kot jih moramo mi, potem bomo lahko rekli, da njihova integracija deluje,« je med drugim poudarila Anja Bah Žibert.