V letu 2017 je bilo v Sloveniji prepoznanih 66 žrtev trgovanja z ljudmi, pri čemer je šlo v vseh primerih za trgovino z ljudmi za namen spolne zlorabe in spolnega izkoriščanja.
Jutri bo potekala seja Komisije za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti, ki jo vodi predsednica Eva Irgl in na kateri se bodo poslanke in poslanci seznanili z Akcijskim načrtom za boj proti trgovini z ljudmi za obdobje 2019-2020.
Kot je v poročilu za boj proti trgovini z ljudmi v letu 2017 zapisala medresorska delovna skupina, je trgovina z ljudmi fenomen, ki se pojavlja v vseh delih sodobne družbe, postaja strukturni element nekaterih gospodarskih panog, predvsem pa posega v temeljne pravice in svoboščine posameznika, ki postane žrtev takega trgovanja oziroma izkoriščanja.
Trgovina z ljudmi torej predstavlja hudo kršitev posameznikove svobode in dostojanstva ter hudo obliko kaznivega dejanja. Temelji na plačilu ali drugem nadomestilu ter na uporabi fizičnega ali drugega nasilja, prevari, goljufiji, tako, da se doseže soglasje ali nadzor nad žrtvijo.
Po podatkih Mednarodne organizacije dela je v svetu 40,3 milijonov žrtev trgovine z ljudmi. Glede na navedeno se ocenjuje, da je trgovina z ljudmi druga najbolj donosna dejavnost mednarodnega organiziranega kriminala, takoj za trgovino z drogami.
V Sloveniji je trgovina z ljudmi še vedno najpogosteje prepoznana za namene spolnega izkoriščanja oziroma izkoriščanja prostitucije, redkeje pa so prepoznane druge oblike izkoriščanja. V akcijskem načrtu navajajo, da je bilo v letu 2017 v Sloveniji prepoznanih 66 žrtev trgovanja, pri čemer je šlo v vseh primerih za trgovino z ljudmi za namen spolne zlorabe in spolnega izkoriščanja. Ob tem pa pripravljalci akcijskega načrta izpostavljajo, da so eden novejših pojavov, ki je v nekaterih primerih lahko povezan s pojavom trgovine z ljudmi, prisilne poroke mladoletnih deklet romske in tudi drugih skupnosti, v začetku leta 2018 pa smo se prvič srečali tudi z izvršitveno obliko trgovine z ljudmi za namen izvajanja kaznivih dejanj.
Akcijski načrt je podlaga za izvajanje temeljnih dejavnosti preprečevanja trgovine z ljudmi in boja proti njej, ki so se razvile med poldrugim desetletjem delovanja. Uveljavljene in finančno ovrednotene dejavnosti so stalne in skrbijo za kontinuiteto vključevanja nevladnih in humanitarnih organizacij pri preventivi in pomoči žrtvam trgovine z ljudmi.
Predsednica komisije Eva Irgl je na sejo povabila naslednje goste:
-mag. Sandi Čurin, državni sekretar in nacionalni koordinator za boj proti trgovini z ljudmi, Ministrstvo za notranje zadeve,
- predstavnike Ministrstva za notranje zadeve,
- predstavnike Vrhovnega državnega tožilstva Republike Slovenije,
- predstavnike Društva Ključ,
- predstavnike Slovenske Karitas,
- predstavnike Slovenske filantropije,
- predstavnike Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.
Vljudno vabljeni k ogledu seje na TV Slovenija 3. Seja se prične ob 9. uri zjutraj.