Očitno je, da je Vlada Republike Slovenije, vključno z Ministrstvom za finance in poslanci vladne koalicije, mnenje v manj kot mesecu dni spremenila in posledično prepoznala dober predlog Slovenske demokratske stranke, ki je bil pripravljen v korist vseh državljank in državljanov ter gospodarstva.
Poslanska skupina SDS je že v maju v parlamentarni postopek vložila predlog sprememb zakona o davku na dodano vrednost, katerega glavni cilj je bil, da bi se za dobave električne energije, zemeljskega plina in daljinskega ogrevanja uporabljala posebna nižja stopnja DDV v višini 5 odstotkov. Z znižanjem stopenj DDV za omenjene energente se bi spodbudila potrošnja, kar bi ugodno vplivalo na gospodarsko rast ter konkurenčnost in v končni fazi tudi na prihodke v državnem proračunu. V razpravah so poslanci vladne koalicije tudi poudarili, kako je predlog Slovenske demokratske stranke zgolj všečen in populističen ter težko izvedljiv in izjemno drag. Predlog zakona je Državni zbor zavrnil, in sicer z glasovi poslancev koalicije Gibanje svoboda, Socialnih demokratov in Levice.
Tri mesece kasneje je znižanje DDV na energente postalo za Vlado Republike Slovenije, stranke ter poslance vladajoče koalicije postalo sprejemljivo. Vlada je v Državni zbor RS poslala predlog, ki prav tako določa znižanje DDV za dobave električne energije, zemeljskega plina, daljinskega ogrevanja in na les za kurjavo, vendar na 9,5 %. Prav tako so iz znižane stopnje izločili kurilno olje, kar je diskriminatorno do uporabnikov tega energenta.
V Slovenski demokratski stranki smo k predlogu zakona o nujnem ukrepu na področju davka na dodano vrednost za omilitev dviga cen energentov predlagali amandma, s katerim ponovno predlagamo znižanje stopnje DDV na 5 %, in sicer za dobavo električne energije, zemeljskega plina, daljinskega ogrevanja in lesa na kurjavo. Prav tako pa smo predlagali znižanje stopnje DDV na 5 % za kurilno olje. S tem predlogom smo želeli še dodatno zajeziti stiske državljank in državljanov ter naslovili vse tiste državljanke in državljane, ki kurilno olje uporabljajo kot energent za ogrevanje. Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije je teh kar 14,2 %. Predlog je koalicija v državnem zboru zavrnila.
Poslanec Janez Magyar je v svoji razpravi uporabil realen primer, ki prikazuje, kako zelo je danes pomembna razprava o znižanju cen energentov. Izpostavil je, da je bil pretekli teden na povabilo gospodarstvenika na pogovoru, kjer mu je pokazal račun za električno energijo, ki je znašal 60 tisoč evrov. Ko so dobili ta račun, so osupnili, saj so pred tremi meseci imeli račun za 10 tisoč evrov. Poslanec je zaključil, da se povišanje občuti tudi na položnicah državljank in državljanov.
Poslanec Zvone Černač je v razpravi izpostavil, da je v Načrtu za okrevanje in odpornost za razvoj distribucijskega omrežja v Republiki Sloveniji na voljo 80 milijonov evrov nepovratnih sredstev. "Po mojih informacijah niti evrov ni porabljen, ker je ta denar potrebno vložiti na podlagi projektov v razvoj distribucijskega omrežja. In če projektov ni, kdo je odgovoren? Vodstva teh podjetij. Večinoma so sedaj seveda v struji Golobove stranke ta vodstva in Socialnih demokratov. Toliko o tem kaj je bilo izgubljeno in zakaj sedaj tega razvoja ni."
.@ZCernac: Prejšnja vlada, ki jo je vodil @JJansaSDS, je bila znana po rekordnih gospodarskih rezultatih in rekordni gospodarski rasti v svetovnem merilu. In po čem je znana vlada #RobertGolob po treh mesecih vladanja? Po rekordni inflaciji v evropskem merilu. pic.twitter.com/5PIiWb8DQb
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) August 23, 2022
V Slovenski demokratski stranki smo Predlog zakona o nujnem ukrepu na področju davka na dodano vrednost za omilitev dviga cen energentov, ki ga je predlagala Vlada Republike Slovenije, in je bil vsebinsko enak predlogu, ki smo ga predlagali že meseca maja, z izjemo višine stopnje DDV, podprli.
Obžalujemo pa, da so koalicijski poslanci zavrnili predlog Poslanske skupine SDS, da se k znižani stopnji DDV doda tudi kurilno olje ter da se davčna stopnja zniža na 5 %.