Vida Kocjan se je za tednik Demokracija pogovarjala s kmetovalcem Marjanom Golavškom iz Matk pri Preboldu, podpredsednikom Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije in predsednikom Perutninarske zadruge Pivka. Na tokratnih volitvah v organe Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije Golavšek znova kandidira, na listi Društva forum za kmetijstvo in podeželje SDS. Člani zbornice bodo svoje predstavnike, ki bodo tudi v naslednjem mandatu zastopali njihove interese, volili 4. oktobra 2020. Golavšek navaja, da je ostalo še kar nekaj nerešenih zadev, za katere želi, da se uredijo, kar je tudi razlog za njegovo kandidaturo. 57-letni kmetovalec ne mara velikega besedičenja, saj je človek dejanj. Zagovarja trdo in pošteno delo, kar je po njegovem prepričanju prava pot do uspeha.
Demokracija: Delate na svoji kmetiji, tako da kmetijstvo dobro poznate. Kakšno je stanje v tej dejavnosti v zadnjem obdobju?
Golavšek: Kmetom v zadnjem obdobju največje težave povzročajo težave pri prodaji pridelkov in nizke odkupne cene.
Demokracija: Kmetje že nekaj časa opozarjajo tudi na težave v prireji mesa. Razlog so nizke odkupne cene in zastoji pri prodaji živali, kar je povezano tudi s cenovnimi razmerji. Pravijo, da še vedno ni videti poti iz krize. Kakšne so dejanske težave, kaj je razlog za to in od kdaj to že traja?
Golavšek: Težave v tej panogi trajajo že dalj časa, vendar pa so se zaradi zmanjšanega odkupa goveda in posledično povečanja stroškov krmljenja na kmetijskih gospodarstvih zaradi epidemije te še povečale, saj so govedorejci utrpeli več kot dvajsetodstotni izpad dohodka.
Demokracija: Kakšne so težave pri prodaji drugih kmetijskih pridelkov in proizvodov, je tudi tam podobno?
Golavšek: V vseh panogah v kmetijstvu so podobne težave, da pa to ni dovolj, nekatere panoge pestijo še naravne nesreče, ki so uničile ali zmanjšale pridelek.
Demokracija: Kako pa sicer ocenjujete verigo preskrbe s hrano, so tu kakšni zapleti?
Golavšek: V tej verigi je kmet še vedno najšibkejši člen, saj težko dosega primerne odkupne cene.
Moje mnenje je, da trgovci na neki način izkoriščajo slovenskega kmeta, ki jim pridela zelo kvalitetno in varno hrano. Tako na veliko oglašujejo, da je slovensko, ko pa je treba za to kvaliteto plačati primerno ceno, pa se delajo gluhe.
Demokracija: Kaj pričakujete od države, konkretno od ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano?
Golavšek: V prvi vrsti pričakujem, da bodo prisluhnili kmetom in njihovim predstavniškim organizacijam pri reševanju nastalih razmer ter v novem programskem obdobju do 2027 zagotovili ukrepe, ki bodo krepili prehransko varnost in razvoj slovenskih kmetij, da bodo mladi na njih videli svojo prihodnost.
Demokracija: Prav v času novega koronavirusa je bil v Sloveniji dan večji poudarek na tem, naj potrošniki kupujemo domače, lokalno pridelano. Nekaj časa so bila še obvestila, da prodaja neposredno na kmetijah in tržnicah narašča, nato se je na to postopoma pozabilo. Kako je s tem zdaj, mislite, da je bila akcija ministrstva pravilno zastavljena?
Golavšek: Osebno na to, da kupujmo domače, poudarjam in opozarjam že zelo dolgo, saj imajo kratke poti od vil do vilic zelo velik pomen za kvaliteto pridelkov. Poleg tega smo se kmetje v zadnjem obdobju zelo dobro pripravili za prodajo na domu in bližnjih tržnicah in prav bi bilo, da bi kupci to izkoristili. Zato mora ministrstvo s podporo temu načinu prodaje nameniti največjo mogočo podporo in promocijo.
Demokracija: Kako pa ocenjujete ukrepe, ki jih je vlada Janeza Janše sprejela za pomoč kmetom in kmetijstvu v času pandemije, ukrepe, ki jih lahko uveljavljajo kmetje? So bili ti zadostni in usklajeni s Kmetijsko-gozdarsko zbornico Slovenije (KGZS)?
Golavšek: V večjem delu so bili ukrepi primerni in so omilili težave, ki so nastale zaradi virusa in upada prodaje, je pa žal prišlo tudi do problema predvsem na področju živinoreje, ker so mesarji in trgovci v tem času znižali cene govejega mesa za deset centov, to pa pomeni, da so bili rejci goveda znova za približno sedem centov v minusu.
Demokracija: V pripravi je načrt okrevanja zaradi posledic pandemije COVID-19. Kakšna so pričakovanja panoge za pomoč in ali potekajo kakšni pogovori o tem?
Golavšek: Tu zagotovo pričakujemo, da bo vlada kmetijstvu pomagala s podobnimi ukrepi kot do sedaj, morda tudi z odkupom viškov za blagovne rezerve ali kakšen podoben ukrep. Predvsem bo treba paziti, da ne bo prišlo do tega, da bi zaradi trenutne krize kdo nehal kmetovati. Saj vemo, da ko enkrat nehaš s proizvodnjo, jo potem težko spet zaženeš, pa tudi stroški so večji.
Demokracija: Koliko pri vsem tem sodeluje KGZS, kakšna je njena vloga, kakšni so bili uspehi doslej? Ali je bila zbornica dovolj slišana in uslišana?
Golavšek: Zbornico je vlada povabila, da poda svoje predloge, sodelovala je tudi na določenih delovnih srečanjih. Precej predlogov je bilo sprejetih, nekateri žal ne, upam pa, da bodo predlogi, ki niso bili še upoštevani, podlaga za nove ukrepe.
Demokracija: Kakšno pa je vaše stališče do aktualne kmetijske ministrice Aleksandre Pivec tudi v primerjavi z njenim predhodnikom Dejanom Židanom?
Golavšek: Ministrica po mojem mnenju dela dobro, kar pa ne pomeni, da se katera zadeva ne bi dala rešiti bolje, predvsem pa hitreje. Zelo uspešno ocenjujem njeno delo v čase koronakrize. Morda bi bilo treba na ministrstvu narediti tudi nekaj kadrovskih osvežitev, kar bi pripomoglo k učinkovitejšemu delu.
Razlika med obdobji, ko so bili ministri iz vrst leve politične opcije in sedanjo, je predvsem v tem, da je bilo zaznati pri prvih, ki jih je poosebljal minister Židan, večjo naklonjenost večjim kmetijskim družbam tako pri zemljiški politiki kot na področju gozdarstva.
Demokracija: KGZS bo v letu 2020 izvedla že šeste volitve v svoje organe. Zaradi pandemije so bile volitve prestavljene. V zdajšnji sestavi ste podpredsednik Sveta KGZS. Verjetno boste znova kandidirali. Kaj vas vodi pri tem delu, za kaj ste se in se še boste zavzemali?
Golavšek: Ja, prav imate. Res sem se odločil, da znova kandidiram, in sicer na listi Društva forum za kmetijstvo in podeželje SDS, saj je ostalo še kar nekaj nerešenih zadev, za katere želim, da jih uredimo.
Zato se bom zavzemal, da zagotovimo:
primerno plačilo za vse kmetijske proizvode;- čim več slovenske hrane v javnih zavodih (šole, vrtci, bolnišnice, domovi za starejše);
- primerno in spodbudno zemljiško politiko na način, da damo kmetom zemljo, ki je v lasti države, v medgeneracijski zakup in na podoben način tudi državne gozdove;
- nov način reševanja škod po naravnih in drugih nesrečah;
- da bo delo kmeta cenjeno in bo ta imel zagotovljeno primerno pokojnino za opravljeno delo in s tem zagotovljeno socialno varnost tudi ob izročitvi kmetije naslednikom.
Demokracija: Je še kaj, kar bi bilo treba izpostaviti, pa sva izpustila?
Golavšek: Ja, vse člane zbornice pozivam, da gredo v nedeljo, 4. Oktobra, na volitve in izvolijo svoje predstavnike v organe zbornice, ki zastopajo njihove interese.