Zaradi staranja prebivalstva bo pomanjkanje zdravstvenega osebja v Sloveniji vse večja težava.
Poslanec Marijan Pojbič je na ministra za zdravje Aleša Šabedra naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi s pomanjkanjem zdravstvenega osebja v Sloveniji.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani minister!
Zaradi staranja prebivalstva bo pomanjkanje zdravstvenega osebja v Evropi in tudi v Sloveniji vse večja težava. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije manjka v svetu devet milijonov medicinskih sester in babic. V Sloveniji pa, kot ocenjujejo v zbornici zdravstvene in babiške nege, približno 5000 sester.
Glede na podatke OECD imamo v Sloveniji 0,6 zdravnika manj na 1000 prebivalcev kot je povprečje OECD (3,4), mi imamo 2,8. To pomanjkanje se kaže predvsem na primarni ravni (družinski zdravniki). Medicinskih sester imamo 8,8 na 1000 prebivalcev, povprečje OECD je 9. Problem slovenskega zdravstva torej niso samo zdravniki, velik problem so poleg diplomiranih medicinskih sester še pomanjkanje babic, fizioterapevtov, delovnih terapevtov, specialistov klinične psihologe idr. Dejstvo je, da v Sloveniji ne sledimo razvitim državam in se zato posledično soočamo z večjimi težavami pri obvladovanju zdravstvenih in socialnih problemov dolgožive družbe ter problemov pri starih, mladih in bolnih.
Prosim za podatke:
• Koliko zdravnikov specialistov in koliko splošnih zdravnikov primanjkuje v Sloveniji (prosim za vsako regijo posebej glede na raven zdravstvene dejavnosti)?
• Koliko medicinskih sester (prosim za vsako regijo posebej glede na raven zdravstvene dejavnosti) primanjkuje v Sloveniji? Prosim tudi za podatek, koliko zdravstvih sodelavcev primanjkuje v Sloveniji (tudi za vsako regijo posebej).