Bodo dodatna sredstva v proračunu za financiranje specializacij in pripravništev zdravnikov in zdravstvenih delavcev namenjena domačim ali filipinskim delavcem, ki naj bi prišli v Slovenijo?
Poslanec Marijan Pojbič je na Vlado RS naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi z zaposlovanjem tujih medicinskih sester in zdravstvenih delavcev.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani!
V zadnjih dneh smo lahko slišali informacije, da naj bi v Slovenijo prišlo med dva in pet tisoč Filipincev, ki naj bi zaposlovali tudi kot medicinske sestre in zdravstvene tehnike. Informacijo je potrdil tudi filipinski sekretar na ministrstvu za delo in zaposlovanje, ki pravi, da je interes za uvoz delavcev izrazila slovenska stran.
Filipinski delavci lahko v Sloveniji pričakujejo tudi višje dohodke, kot jih dobivajo na Bližnjem vzhodu, kamor odhajajo na delo. »V Savdski Arabiji so plače, na primer, okrog 360 evrov, v Sloveniji pa lahko pričakujejo okrog 900 evrov, če nam uspe doseči sporazum in strinjanje z določbami in predlogi pogodbe,« poudarja sekretar na filipinskem ministrstvu za delo in zaposlovanje.
Po besedah sekretarja s filipinskega ministrstva za delo bo oblikovana delovna skupina, ki se bo pogajala o pravicah in dolžnostih delavcev. To je proces, ki naj bi trajal okrog tri mesece. Znanje angleščine bo eden od osnovnih predpogojev za pristop k prijavi.
Zanima me, ali so informacije resnične in če da, kdo se dogovarja za uvoz filipinskih delavcev? Ali menite, da bomo z uvozom tujim delavcev razvrednotili delo slovenskih medicinskih sester in zdravstvenih delavcev? Ti morajo, če hočejo opravljati delo, ki so ga prej opravljali zaradi Pravilnika o poklicnih kvalifikacijah, dobiti ustrezno potrdilo, da izpolnjujejo pogoje za svoje delo ali pa se dodatno izobraziti?
V noveli zakona o zdravniški službi, ki je bila potrjena na seji državnega zbora 22. 10. 2019, je med drugim zapisano povečanje sredstev iz proračuna za financiranje specializacij in pripravništev zdravnikov in zdravstvenih delavcev. Ali boste s temi sredstvi financirali izobraževanje uvožene delavne sile ali pa bodo sredstva res namenjena specializacijam in pripravništvu za naše zdravstvene delavce?
Eden od predpogojev za pristop k razpisu naj bi bilo znanje angleškega jezika. V zakonu o postopku priznavanja poklicnih kvalifikacij za opravljanje reguliranih poklicev je v 7. členu zapisano: (1) Strokovnjak, ki mu je v Republiki Sloveniji priznana poklicna kvalifikacija za opravljanje reguliranega poklica, mora za potrebe opravljanja reguliranega poklica znati slovenski jezik. (2) Če tako določa zakon ali drug predpis, pristojni organ za poklice, ki vplivajo na zdravje pacientov ali za druge poklice, v primeru upravičenega dvoma glede znanja jezika, preveri strokovnjakovo znanje slovenskega jezika v zvezi s poklicnimi dejavnostmi, ki jih namerava opravljati. Preverjanje mora biti sorazmerno s poklicnimi dejavnostmi, ki jih bo strokovnjak opravljal, in se lahko izvede šele po priznanju poklicne kvalifikacije oziroma po izdaji evropske poklicne izkaznice v skladu s 46. členom tega zakona. Če pristojni organ ne more sam zagotoviti preverjanja znanja jezika, lahko po njegovih navodilih preverjanje izvede drug organ ali organizacija. Ali nameravate spreminjati zakon za te delavce, da bodo izpolnjevali pogoje glede znanja jezika?