Morebiten dvig oskrbnin v domovih za starejše ni v nobeni povezavi s predlogom za referendum, temveč zato, ker je Golobova koalicija sprejela škodljive rešitve, ki preprečujejo uveljavitev zakona o dolgotrajni oskrbi s 1. 1. 2023.
V kolikor bi prejšnja vlada nadaljevala svoje delo po aprilskih volitvah, se oskrbnine v domovih za starejše gotovo ne bi dvignile in zakon o dolgotrajni oskrbi bi se začel uporabljati tako, kot je bil sprejet, s 1. 1. 2023. Zato tudi noben referendum v takem primeru ne bi bil potreben. Golobova vlada pa je sprejela škodljiv zakon, ki preprečuje uveljavitev zakona, ki gre v prid ljudem, predvsem starejšim, in se v posameznih delih že izvaja ( e-oskrba ...). Ker novele zakona ni bilo mogoče zavrniti v parlamentarni proceduri, je edina pot za preprečitev škodljivih posledic za ljudi tako referendum.
Tudi od sedanje vlade in pristojnega ministrstva pričakujemo, da obveznosti, ki jih je potrebno po aneksu h kolektivni pogodbi zagotoviti zaposlenim, ne bo prevalila na uporabnike storitev v Domovih starejših občanov.
Pričakujemo tudi, da bodo minister in ostali pristojni prenehali z manipulacijami o tem, da bodo oskrbnine v domovih višje zaradi referenduma. To ne drži. V kolikor se bodo oskrbnine povišale, sta za to odgovorna ministrstvo za delo, pod vodstvom Luke Mesca iz stranke Levica in vlada.
Od ministrstva za delo pričakujemo, da pripravijo vse potrebno za uveljavitev zakona o dolgotrajni oskrbi, torej s 1. 1. 2023.
Politika varovanja osebnih podatkov je dosegljiva tukaj.