O delovanju Urada Vlade Republike Slovenije za komuniciranje (UKOM) in dogajanju, povezanem s Slovensko tiskovno agencijo (STA), se je z direktorjem urada mag. Urošem Urbanijo pogovarjal novinar tednika Demokracija Metod Berlec. Urbanija opozarja: »V pogodbi, ki jo je prav Veselinović podpisal z nekdanjo direktorico UKOM, je jasno zapisano, da mora dati vso dokumentacijo, kar je tudi logično, če se mu plačuje približno 165.000 evrov na mesec. In če ne da dokumentov, se mu lahko ustavijo izplačila, ali še več – lahko terjamo celo vračilo že plačanih zneskov.«
DEMOKRACIJA: V zadnjih mesecih iz leve opozicije veliko poslušamo, da vladno komuniciranje v času epidemije ni ustrezno. Če nekoliko cinično poenostavim, bi po njihovo pravilno komuniciranje rešilo vse težave, ki jih ima vlada, tudi epidemijo, verjetno tudi vse težave tega sveta …
URBANIJA: Načeloma ni problem, da se kritizira, bil bi pa vesel, če bi lahko iz opozicijskih vrst slišal kakšen predlog, kako bi oni to bolje naredili, saj je bilo tudi na tem področju ob nastopu naše vlade porazno stanje.
Številke so namreč neizprosne in kažejo, da nam državljani in državljanke zaupajo, nam sledijo in nas spremljajo. Na uradnem vladnem profilu Facebooka se je tako število sledilcev od marca do danes povečalo s slabih 10.000 na več kot 70.000, vzpostavili smo profil na Instagramu, ki ima več kot 12.000 sledilcev, še posebej pa bi izpostavil novo skupino na Viberju, v kateri je več kot 111.000 oseb, ki prek tega kanala dnevno dobivajo informacije o najnovejših ukrepih.
DEMOKRACIJA: No, tudi komunikolog dr. Dejan Verčič v intervjuju za našo revijo pravi, da je krizno komuniciranje od poletja naprej zgrešeno … Hkrati pa doda: »Prav rad bi videl pametne kritike, ki so o vsem najbolj pametni, v čevljih sedanjega predsednika vlade.« Vsekakor ni lahko, saj smo v situaciji, v kakršni še nismo bili …
URBANIJA: Problem je, da epidemija ni nekaj statičnega, ampak se stvari dnevno spreminjajo in temu se seveda prilagaja tako vlada kot tudi komuniciranje posameznih tem oz. ukrepov. Dejstvo pa je, da nikoli ne bodo vsi zadovoljni s tistim, kar je povedano, ali pa s tem, kako je povedano.
Kar se mi zdi pomembno, pa je, da imajo državljani možnost biti dobro obveščeni. Že prej sem omenil uporabo družbenih medijev, pa navsezadnje v povprečju skoraj dve novinarski konferenci na dan.
Drugo pa je seveda vprašanje, kako te tematike, ki jih predstavljamo, prek novinarjev in medijev pridejo do ljudi. Ampak to je že drugi del zgodbe …
DEMOKRACIJA: In zakaj je pravzaprav prišlo, če lahko tako rečem, do »kratkega stika« med UKOM in STA? Se pravi med vami in direktorjem STA Bojanom Veselinovićem?
URBANIJA: V pogodbi, ki jo je prav Veselinović podpisal z nekdanjo direktorico UKOM, je jasno zapisano, da mora dati vso dokumentacijo, kar je tudi logično, če se mu plačuje približno 165.000 evrov na mesec. In če ne da dokumentov, se mu lahko ustavijo izplačila, ali še več – lahko terjamo celo vračilo že plačanih zneskov.
Zakaj Veselinović to dela, je izjemno nenavadno. Veselinović sicer pravi, da dokumentov ne sme dati, četudi je to podpisal v pogodbi.
Moje logično vprašanje seveda je, zakaj je to podpisal, saj ga agencija plačuje s kar 8.500 evri na mesec, da bi jo dobro vodil, ne pa da podpisuje pogodbe, za katere potem trdi, da ni tako mislil, kot je podpisal.
DEMOKRACIJA: Pri tem je čudno, da direktor STA Veselinović vladnemu uradu za komuniciranje kot predstavniku ustanovitelja noče izročiti zahtevane dokumentacije, ki pa jo vi, če prav razumem, potrebujete, da zagotovite »primerno financiranje« …
URBANIJA: To je že drugi del zgodbe. Treba bi bilo pripraviti pogodbo za naprej, zakon pa jasno določa, da je STA treba zagotoviti primerno financiranje. Več kot očitno so na tem področju delali zelo po domače, saj je tudi Veselinović pisal, naj mu sporočimo, koliko denarja imamo zanj, da bo vedel, kako naj naredi poslovni načrt, kar je v evidentnem nasprotju z zakonom – ni namreč vprašanje, koliko denarja imamo, ampak je zakonsko določeno, da je treba zagotoviti primerno financiranje.
Tega pa se seveda ne da ugotoviti brez pregleda poslovanja.
DEMOKRACIJA: In še za konec. Slovenijo v letu 2021 čaka predsedovanje Evropski uniji. Kaj to pomeni za Urad Vlade Republike Slovenije za komuniciranje? Se na to posebej pripravljate?
URBANIJA: Seveda. Na UKOM je posebna projektna skupina, saj se bo fokus dela v veliki meri preusmeril tudi na komuniciranje z evropsko javnostjo. Slovenijo bodo obiskali številni tuji novinarji, ki bodo, vsaj tako upam, lahko dobili lepšo, predvsem pa realno sliko o naši državi v nasprotju s številnimi lažnivimi navedbami, ki so jih tujim medijem prodajali nekateri naši novinarji pa celo politiki.
Celoten intervju si lahko preberete v zadnji številki tednika Demokracija.