Ključni so ukrepi, ki bodo podjetjem omogočili oživitev njihove investicijske aktivnosti in s tem ohranitev delovnih mest, višje povprečnine pa bodo zagotavljale bolj kvalitetno opravljanje obveznosti občin.
Poslanci in poslanke so na današnji 35. izredni seji med drugim razpravljali o drugem proti korona paketu (predlog zakona o zagotovitvi dodatne likvidnosti gospodarstvu za omilitev posledic epidemije covid-19), ki se nanaša predvsem na zagotavljanje likvidnosti slovenskega gospodarstva, občinam pa z višanjem povprečnin prinaša več sredstev v proračune. Prav tako je bila v obravnavi točka glede dopolnitev in sprememb prvega proti korona paketa (predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije covid-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvi).
"Zakon o zagotovitvi dodatne likvidnosti gospodarstva za omilitev posledic epidemije covid-19 je še eden izmed paketov zakonov, ki ga je predlagala vlada Republike Slovenije za zajezitev posledic, ki jih je prinesel virus in je prvenstveno namenjen direktni pomoči gospodarskim subjektom v Sloveniji in ohranitvi delovnih mest v gospodarskih družbah," je v uvodni predstavitvi stališča dejal poslanec SDS mag. Marko Pogačnik.
Pojasnil je, da zakon "ureja poroštva Republike Slovenije dana bankam in hranilnic za kredite podjetij, ob pogoju, da ročnost kredita ne presega petih let, višina poroštva, ki ga da Republika Slovenija, znaša 70 % glavnice kreditov za velika podjetja in 80 % za mikro, majhna in srednja podjetja". Na ta način bo predlagana poroštvena shema naslovila problem likvidnosti v gospodarstvu, ki se je pojavil ob izbruhu virusa covid-19: "Ključni so namreč ukrepi, ki bodo podjetjem omogočili oživitev njihove investicijske aktivnosti in s tem ohranitev delovnih mest."
"Predlagani zakon pa zagotavlja tudi dvig povprečnin občinam za 6 %. Občine bodo namesto 589,11 evra na prebivalca prejela 623,96 evra, pri čemer bo znesek veljal za celotno leto. Skupno bodo tako občine prejele dodatnih 70 milijonov evrov. Višje povprečnine bodo posameznim občinam zagotavljale višje prihodke in s tem zagotavljanje kvalitetnejšo opravljanje zakonskih obveznosti," je dodal Pogačnik, ki je spomnil tudi na to, da zakon predvideva oprostitev ali delno oprostitev plačila najemnine najemnikov poslovnih stavb ali poslovnih prostorov, ki so v lasti Republike Slovenije ali v lasti samoupravnih lokalnih skupnosti in ki jim je onemogočeno ali bistveno oteženo opravljanje dejavnosti zaradi epidemije.
V nadaljevanju je mag. Pogačnik dejal, da se z dopolnitvami in spremembami prvega proti korona paketa popravljajo nejasnosti s prvega zakona in določajo dodatni ukrepi za zajezitev epidemije in pa omilitev njenih posledic: "Novela zakona prinaša omilitev pogojev za pridobitev povračila nadomestila plač za čakajoče na delo, kar je bila ena od pomembnejših zahtev gospodarstva. Po novem bodo do pomoči upravičena podjetja, ki jim bodo prihodki letos po njihovi oceni upadli za desetino ali več v primerjavi z lanskim letom. Če niso poslovali v celotnem lanskem obdobju, so do pomoči upravičeni delodajalci, ki se jim bodo povprečni mesečni prihodki letos znižali za več kot desetino glede na povprečne mesečne prihodke lani. Do pomoči so po novem upravičeni tudi delodajalci zavarovalništva, ki imajo do deset zaposlenih, gre predvsem za manjše zavarovalne posrednike ter humanitarne in pa invalidske organizacije. Pomembna sprememba, ki jo prinaša novela zakona, je, da bodo podjetja kljub uporabi pomoči lahko zaposlenim izplačala nagrade za poslovno uspešnost, če bodo kljub razmeram uspešno poslovali. Prepričan sem, da je to močna motivacija za vse zaposlene."
Poslanec je prepričan, da je negativne učinke epidemije na slovensko gospodarstvo mogoče precej ublažiti s pospešitvijo investicij s strani države, občin in zasebnih podjetij, "zato te novele zakona predvideva tudi ukrepe za pospešitev izdajanja gradbenih dovoljenj ter poenostavitev in skrajšanje upravnih postopkov po gradbenem zakonu in predpisih s področja varstva okolja in ohranjanja narave. Ta ukrep bo vsekakor omogočil dodatni zagon dejavnosti, kar je v danih razmerah dodana vrednost, posledično pa bomo na osnovi tega ukrepa lahko govorili o dodatnih prihodkih v proračun in ohranjanju delovnih mest".
"Ta novela zakona širi tudi krog upravičencev do pomoči, ki jo država zagotavlja posameznim skupinam. Širi se nabor upravičencev, med katerimi so izredni študenti, invalidi, družinski pomočniki, rejniki, upravičenci do starševskega dodatka, dodatka za nego otroka, materinskega oziroma starševskega nadomestila, upravičenci delnega plačila za izgubljeni dohodek zaradi nege in varstva otrok ter vojni veterani in invalidi. Upravičenec enkratnega solidarnostnega dodatka v višini 30 evrov za otroka pa bo tudi eden od staršev ali druga oseba za vsakega otroka, za katerega je upravičen do otroškega dodatka v 1. do 6. dohodkovnem razredu," je spomnil Pogačnik, ki je zaključil, da je Vlada RS ob sprejemanju novele zakona poslušala predloge opozicije, gospodarske zbornice, obrtne zbornice in drugih institucij.