Vlada RS je sprejela Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o delovnih razmerjih in ga v sprejem Državnemu zboru RS poslala po nujnem postopku, brez socialnega dialoga in ob nasprotovanju delodajalcev, ki so del Ekonomsko-socialnega sveta.
Poslanka mag. Karmen Furman je na vlado naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi s socialnim dialogom in sprejemanjem Zakona o delovnih razmerjih.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
V Programu za delo koalicije 2022 – 2026 ste zapisali:
»Zavezanost in spoštovanje socialnega dialoga in obuditev socialnega partnerstva in delovanja Ekonomsko-socialnega sveta.«.
Po drugi strani pa je Vlada RS sprejela Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1D) in ga v sprejem Državnemu zbor RS poslala po nujnem postopku, brez socialnega dialoga in ob nasprotovanju delodajalcev, ki so del Ekonomsko-socialnega sveta.
Na navedeno so v odprtem pismu z dne 24. oktobra 2023 opozorili tudi predstavniki gospodarstva, združeni v štirinajstih gospodarskih, delodajalskih in kmetijskih organizacijah, in sicer Advantage Austria, AmCham Slovenia, Britansko-slovenska gospodarska zbornica, Gospodarska zbornica Slovenije, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Slovensko-nemška gospodarska zbornica, Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, Sindikat kmetov Slovenije, Trgovinska zbornica Slovenije, Združena zveza Slovenije, Združenje bank Slovenije, Združenje delodajalcev Slovenije, Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije in Združenje manager.
V odprtem pismu so, med drugim, zapisali:
- »Na sejah Vlade RS je bila sprejeta novela, ki ni bila usklajena s socialnimi partnerji – petimi delodajalskimi organizacijami.«;
- »Sprejeta novela poleg prenosa dveh direktiv, ki sta bila glavni argument za hitenje na strani vlade, uvaja vrsto drugih sprememb, ki niso bile usklajene, nekatere izmed njih pa niti obravnavane v celotnem procesu usklajevanj.«;
- »Predstavniki gospodarstva zato ne pristajamo, da se v Državni zbor posredujejo predlogi novele, ki predhodno niso bili usklajeni med vlado in obema socialnima partnerjema – tako sindikati kot delodajalci.«;
- »Pet delodajalskih organizacij je julija 2023 izstopilo iz Ekonomsko-socialnega sveta zaradi kontinuiranega kršenja Pravil o delovanju ESS in izrazite neenakopravne obravnave delodajalske strani v tripartitnem dialogu z vlado in sindikati. Eden izmed ključnih razlogov za izstop je bila neenaka obravnava delodajalcev oziroma odločujoč monolog vlade, skupaj s sindikati, v pogajanjih za novelo Zakona o delovnih razmerjih.« in
- »Pet delodajalskih organizacij je julija 2023 izstopilo iz Ekonomsko-socialnega sveta zaradi kontinuiranega kršenja Pravil o delovanju ESS in izrazite neenakopravne obravnave delodajalske strani v tripartitnem dialogu z vlado in sindikati. Eden izmed ključnih razlogov za izstop je bila neenaka obravnava delodajalcev oziroma odločujoč monolog vlade, skupaj s sindikati, v pogajanjih za novelo Zakona o delovnih razmerjih.«.
Glede na navedeno me zanima sledeče:
- Zakaj Vlada RS ne spoštuje lastnih zavez in socialnega dialoga?
- Zakaj Vlada RS ni upoštevala stališč delodajalcev pri sprejemanju Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1D)?
- Zakaj je Vlada RS pri sprejemanju Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1D) upoštevala zgolj stališča in predloge sindikatov?
- Zakaj ima Vlada RS mačehovski odnos do delodajalcev?
- Ali bo Vlada RS ponovno vzpostavila socialni dialog z delodajalci?