Poslanka mag. Karmen Furman je na ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z omejitvijo dela ortopeda.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani,
štirje člani Vlade Republike Slovenije imajo dovoljenje za dodatno delo poleg ministrovanja. Med njimi ste tudi vi, pri čemer ste edini, ki opravljate dodatno delo pri dveh delodajalcih, in sicer v zasebni Kirurgiji Bitenc v Ljubljani in v Zasebnem zdravstvenem zavodu Medicinski center Šalara v Kopru.
Pred leti ste opravljali delo ortopeda v javnem zdravstvenem zavodu v Sloveniji pa tudi na kliniki v Švici. Tja naj bi vas vabili že dalj časa. Na povabilo iz tujine ste se po javnih informacijah odzvali 2013, ko do vas v ortopedski kliniki Valdoltra naj ne bi bilo več solidarnosti in kolegialnosti ter naj bi vsak dan poslušali osebne in strokovne diskvalifikacije, doživljali podtikanja in šikaniranje. Leta 2013 ste za nek slovenski medij izjavili: »V Švici sem sklenil dogovor, da 16 mesecev delam tam, potem pa moram v enem letu povedati, ali bom podpisal pogodbo za tri plus tri leta ali ne.«
Vsekakor je nenavadno, da minister, ki se zavzema za javno zdravstvo in želi odpraviti anomalije glede, kot navajajo nekateri, »dvoživk« v zdravstvu, ne opravlja dela v javnem zdravstvenem zavodu.
1. Kako komentirate nekatere informacije, da naj bi imeli kot kirurg prepoved dela v javnih zdravstvenih zavodih na sekundarni ravni? Iz vaše delovne prakse je razvidno, da imate tudi izkušnje z zdravstvenimi sistemi v tujini saj ste, kot omenjeno delovali v Švici.
2. Na kakšen način boste te delovne izkušnje in izkušnje iz tujine na splošno prenesli v slovenski zdravstveni sistem in ali držijo informacije, da naj bi bili na kliniki v Švici, kjer ste delovali, »persona non grata«?
3. Zakaj ste zapustili delovno prakso v tujini?