Kako se bo ministrstvo za delo lotilo reševanja problematike pomanjkanja prostorov v domovih za starejše?
Poslanka SDS mag. Karmen Furman je na ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, mag. Ksenijo Klampfer naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z domovi za starejše.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani!
Domovi za starejše so dandanes polno zasedeni in tako je v naši državi že kar nekaj let. Iskanje proste postelje v domovih je postalo praktično misija nemogoče, saj so se razmere na tem področju v vseh teh letih bistveno poslabšale. Po podatkih iz julija 2019 v vrsti na prosto mesto v domu čaka več kot 24 tisoč starejših oziroma upokojencev, pri čemer bi slabih 10 tisoč prosilcev prosto sobo potrebovalo takoj. A v tem trenutku v celotni državi ni mogoče dobiti prav nobene proste postelje.
Kljub kritičnim razmeram v domovih za starejše pa država ne ukrepa. Že več deset let namreč ni bil zgrajen noben javni dom za starostnike. Kako »socialna« je naša država, navsezadnje kaže tudi dejstvo, da čeprav so prispevki slovenskega delavca za socialno varnost med najvišjimi med državami članicami OECDja, so javna sredstva, namenja za financiranje dolgotrajne oskrbe, bistveno nižja od povprečja v drugih državah. In danes v domovih za starejše ne primanjkuje samo razpoložljivih kapacitet. Primanjkuje tudi delovne sile, negovalk, strežnic, bolniških sester in drugega osebja, na ta račun pa trpijo zlasti oskrbovanci.
Ker pa s strani države kljub večletni problematiki nikakor ni posluha, skušajo probleme na tem področju vsaj deloma reševati občine. In sicer z izgradnjo domov za starejše, ki jih financirajo iz evropskih in lastnih sredstev ter z uvedbo tako imenovanih projektov oskrbe na domu. A potrebno se je zavedati, da zgolj s projekti oskrbe na domu in dobro voljo lokalnih skupnosti, ki poskušajo po najboljših močeh poskrbeti za svoje ljudi, sistemsko tega problema ne bomo rešili. Z lokalnimi projekti pomoči na domu prihaja celo do neenakosti v dostopnosti in ceni za uporabnike iz različnih krajev, in sicer odvisno od tega, koliko sredstev je posamezna občina pripravljena sofinancirati za izvedbo tovrstnega projekta.
Neizbežno dejstvo je, da slovenska populacija postaja vse starejša, pri čemer bodo potrebe po dolgotrajni oskrbi z leti samo še naraščale. Smo v obdobju večletne gospodarske rasti, ko se starostniki ter njihovi svojci soočajo s čakalnimi vrstami za sprejem v dom za starejše, zato vas sprašujem:
1. Kako se bo reševanja problematike pomanjkanja prostorov v domovih za starejše lotilo vaše pristojno ministrstvo?
2. Kakšne ukrepe in kdaj nameravate sprejeti, da se bodo povečale nujno potrebne kapacitete v domovih za starejše?
3. Za izvedbo katerih konkretnih ukrepov ste se obvezali v koalicijskem sporazumu in kdaj jih nameravate izvesti?
4. Ali imate v veljavnem državnem proračunu namenjena kakršnakoli sredstva za izgradnjo ali razširitev obstoječih domov za starejše ter s tem zagotovitev dodatnih razpoložljivih kapacitet v okviru obstoječe javne mreže domov za starejše?
5. Ali nameravate v državnem proračunu za leto 2020 in 2021 zagotoviti sredstva za izgradnjo ali razširitev obstoječih domov za starejše ter s tem zagotoviti nujno potrebne dodatne kapacitete v obstoječih javnih domovih?