Po poročanju medijev in nekaterih podatkih naj bi v Sloveniji primanjkovalo v povprečju 50 odstotkov kadrov za področje dolgotrajne oskrbe, kar v praksi pomeni, da vsak zaposleni opravlja delo, za katero bi drugače potrebovali dva zaposlena.
Poslanka mag. Karmen Furman je na ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi s kadri za izvajanje dolgotrajne oskrbe.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Ne glede na sprejetje novega Zakona o dolgotrajni oskrbi se v Sloveniji soočamo s kadrovsko stisko, ki je povezana z izvajanjem dolgotrajne oskrbe v institucionalnem varstvu in tudi izven nje. V Sloveniji namreč primanjkuje primernih in izobraženih kadrov, ki bodo izvajali dolgotrajno oskrbo, predvsem dolgotrajno oskrbo na domu.
Nov Zakon o dolgotrajni oskrbi pa ne rešuje kadrovske problematike, ampak jo še dodatno poglablja. Na Ministrstvu za solidarno prihodnost so zato napovedali pripravo in sprejem interventnega zakona, ki naj bi olajšal kadrovsko stisko. Največji izziv bo zagotoviti oziroma najti dovolj primernega, usposobljenega in izobraženega kadra, ki bo za svoje delo primerno plačan.
Izpostavili ste številne probleme, ki bremenijo aktualno ureditev dolgotrajne oskrbe, od premajhnega števila postelj v domovih za starejše do pomanjkanja finančnih sredstev za pomoč na domu, vendar je trenutno največji problem prav področje pomanjkanja kadrov.
Na kadrovsko problematiko in vse večjo kadrovsko stisko že dlje časa opozarjajo tudi socialnovarstveni zavodi in domovi za starejše. Zaposleni se namreč zaradi nizkih plač in preobremenjenosti vse pogosteje odločajo za druge poklice ali pa si zaposlitev poiščejo v tujini, predvsem v Avstriji ali Nemčiji, kjer je plačilo za enako delo tudi dvakrat višje kot v Sloveniji.
Po poročanju medijev in nekaterih podatkih naj bi v Sloveniji primanjkovalo v povprečju 50 odstotkov kadrov za področje dolgotrajne oskrbe, kar v praksi pomeni, da vsak zaposleni opravlja delo, za katero bi drugače potrebovali dva zaposlena.
Sekretar Skupnosti socialnih zavodov Slovenije (SSZS) Denis Sahernik je pojasnil, da so v SSZS ob začetku leta 2023 opravili anketo z izvajalci storitev oskrbe v domovih za starejše in varstvenih zavodih. Na podlagi ankete so ugotovili, da je zaradi pomanjkanja kadra praznih nekaj več kot 500 postelj. Dodatno pa so ocenili, da je pol leta kasneje ta številka še višja, že okoli 1000. Sekretar SZZZ je ob tem dodal: »Posamezni domovi so bili zaradi pomanjkanja delavcev že primorani postopoma zmanjševati namestitvene zmogljivosti z zapiranjem bivalnih enot oziroma oddelkov, nekateri pa so morali celo povsem zaustaviti sprejeme novih stanovalcev«.
Glede na navedeno me zanima:
- Kdaj lahko pričakujemo napovedani interventni zakon, ki bo olajšal kadrovsko stisko za izvajanje dolgotrajne oskrbe? Prosim navedite mesec in leto.
- Kaj bo urejal napovedani interventni zakon?
- Na kakšen način bo interventni zakon olajšal kadrovsko stisko?
- Ali bo interventni zakon reševal institucionalno kadrovsko stisko ali tudi kadrovsko stisko, ki je povezana z izvajanjem dolgotrajne oskrbe izven institucionalnega varstva?