UKC Ljubljana opozarja na naraščajoč priliv pacientov na urgenco, zlasti na internistično prvo pomoč, kar močno obremenjuje postelje in kader. Razlogi vključujejo pomanjkanje kapacitet v domovih za starejše, staranje prebivalstva in omejeno dostopnost primarne nujne pomoči.
Poslanka mag. Karmen Furman je na ministrico za zdravje naslovila poslansko vprašanje v zvezi z nujno medicinsko pomočjo.
Poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovana ministrica,
kljub vašemu zatrjevanju, kako urejate področje nujne medicinske pomoči, je slika na terenu drugačna.
Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana je ped dnevi javnost obvestil, da zaznavajo povečevanje priliva na urgenco, predvsem na internistično prvo pomoč, kar predstavlja veliko obremenitev postelj in kadra. Opozarjajo, da bi tak priliv akutnih urgentnih pacientov brez sistemskih ukrepov lahko vplival na izvajanje terciarnih storitev, ki jih izvajajo samo v UKC Ljubljana. Povečan priliv pacientov na urgenco je po njihovem prepričanju posledica pomanjkanja posteljnih kapacitet v domovih za starejše demografskih trendov, staranja prebivalstva in zmanjšane dostopnosti nujne zdravstvene pomoči na primarni ravni. Opažajo, da bi približno 30 odstotkov pacientov, ki pridejo ali so pripeljani na ljubljansko urgenco, lahko ustrezno zdravniško oskrbo prejelo na primarnem nivoju. Opozarjajo tudi, da vse večji izziv z vidika zagotavljanja prostih posteljnih kapacitet predstavljajo tudi bolniki, ki so v UKC Ljubljana zaključili akutno bolnišnično obravnavo, vendar jih zaradi pomanjkanja negovalnih kapacitet ni mogoče premestiti v negovalne bolnišnice za potrebe neakutne bolnišnične obravnave ali v domove za starejše.
Zanima me, kdaj boste končno pričeli sprejemati ukrepe, ki bodo resnično sledili vaši koalicijski zavezi »krepitev sistema nujne in hitre medicinske pomoči«?