Za nemoteno izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu je ključnega pomena zagotoviti kader, ki ga pa že zdaj primanjkuje. Izvajalci s področja dolgotrajne oskrbe že zdaj opozarjajo, da Zakon o dolgotrajni oskrbi ne rešuje ključnih težav, in sicer kadrovskih normativov in prenizkih plač.
Poslanka mag. Karmen Furman je na ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi s problematiko zagotavljanja kadra za dolgotrajno oskrbo na domu.
Poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
V skladu z Zakonom o dolgotrajni oskrbi se bo s 1. julijem 2025 začela izvajati pravica do dolgotrajne oskrbe na domu. Obseg storitev dolgotrajne oskrbe na domu je predviden v enakem obsegu kot za uporabnike v domovih starejših občanov. Med te storitve pa spada pomoč pri vsakodnevnih opravilih, zdravstvena nega in dodatne storitve, kot na primer fizioterapija.
Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je ob sprejemanju Zakona o dolgotrajni oskrbi večkrat poudaril, da je bil eden ključnih ciljev zakona zagotoviti, da bodo ljudje lahko čim dlje živeli tam, kjer si želijo, torej doma. Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je tudi izjavil: »Tiste storitve, ki so bile do zdaj dosegljive samo v domu za starejše, bodo dostopne tudi na domu. Denimo fizioterapija, delovna terapija in podobno,«.
V realnosti pa se upravičeno postavlja vprašanje ali bodo vsi upravičenci vse te storitve na domu sploh lahko dobili, saj primanjkuje kadra, potrebe pa se povečujejo. Po poročanju je konec leta 2022 pomoč na domu prejemalo skoraj 9.000 ljudi in že pri tej številki sistem poka po šivih. Čez dve leti naj bi bilo upravičencev do oskrbe na domu po sistemu dolgotrajne oskrbe že 20.000.
Za nemoteno izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu je ključnega pomena zagotoviti kader, ki ga pa že zdaj primanjkuje. Izvajalci s področja dolgotrajne oskrbe že zdaj opozarjajo, da Zakon o dolgotrajni oskrbi ne rešuje ključnih težav, in sicer kadrovskih normativov in prenizkih plač. Če se pravice iz zakona zaradi kadrovske stiske ne bodo ustrezno izvajale pa se lahko zgodi, da bo breme izvajanja dolgotrajne oskrbe na domu v velikem obsegu na plečih svojcev.
Glede na navedeno me zanima sledeče:
- Kako bo Ministrstvo za solidarno prihodnost zagotovilo dovolj kadra za izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu?
- Ali se Ministrstvo za solidarno prihodnost zaveda problematike, ki je povezana s primanjkovanjem kadra za izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu?
- Ali bo Ministrstvo za solidarno prihodnosti spremenilo kadrovske normative za izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu?