V tem trenutku naj bi bilo v SB Celje okoli 1500 neodčitanih izvidov, kar pomeni, da pacienti ne morejo nadaljevati s preiskavami, saj drugi zdravniki preprosto ne dobijo predhodno nujno potrebnih izvidov. Triaža pisanja zaostalih izvidov poteka po principu, kdo od pacientov je bolj vztrajen, ne pa na podlagi strokovne triaže. Razmere so postale tako resne, da je v tem trenutku že ogrožena organizacija neprekinjenega zdravstvenega varstva, s predvidenim odhodom še treh radiologov pa praktično ne bo več mogoča.
Poslanka mag. Karmen Furman je na vlado naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z izrednim stanjem na radiološkem oddelku Splošne bolnišnice Celje.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Eden izmed razlogov, zakaj se je minister za zdravje odločil za ustanovitev Urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu, je bil po njegovih besedah izboljšanje vodenja javnih zdravstvenih zavodov. Večkrat je poudaril, da bodo vodilne pozicije v slovenskih bolnišnicah zasedli kompetentni in strokovni kadri. V okviru vašega kadrovskega cunamija ste do danes zamenjali že skoraj vse direktorje bolnišnic, med njimi ste se še posebej zavzeto angažirali v Splošni bolnišnici Celje. Slednjo danes vodi dolgoletno znano ime slovenskega zdravstva Dragan Kovačič.
Spomnimo se afere celjskih radiologov, ki so del storitev po podjemni pogodbi opravljali v rednem delovnem času, pri čemer je bilo neuradno slišati tudi, da so bili zaradi podobnih zgoraj navedenih nedopustnih praks živčni in v skrbeh tudi mnogi drugi. Ob nastopu funkcije v. d. generalnega direktorja novembra lani naj bi bil Dragan Kovačič seznanjen s poročilom glede afere, vendar ni ukrepal. V tem času so SB Celje večkrat obiskali tudi uslužbenci Nacionalnega preiskovalnega urada, afera je v javnosti odmevala šele marca letos, epilog pa je bil na koncu ta, da so nekateri radiologi denar vrnili, drugi dobili opomine … Vloga in primernost postopanja direktorja bolnišnice po mnenju mnogih še danes ni povsem pojasnjena, v javnosti pa da naj bi podajal precej drugačna pojasnila glede na dogodke, ki so se v resnici odvijali na radiološkem oddelku. Tako naj bi s sklepom brez navedenega vzroka razrešil predstojnika radiološkega oddelka, nova v. d. predstojnica oddelka naj bi imela velike težave pri vodenju zaradi razločnih razlogov, odšlo je tudi nekaj drugih radiologov, odhodi še treh se napovedujejo v naslednjih dneh.
In kaj je pri vsem skupaj najslabše? Ponovno to, da zaradi neurejenih razmer, vodstva, ki očitno ne zna razrešiti situacije, ter katastrofalnih odnosov, medsebojnih razprtij in zamer radiologov, trpijo bolniki. V tem trenutku naj bi bilo v SB Celje okoli 1500 neodčitanih izvidov, kar pomeni, da pacienti ne moremo nadaljevati s preiskavami, saj drugi zdravniki preprosto ne dobijo predhodno nujno potrebnih izvidov. Triaža pisanja zaostalih izvidov tako poteka po principu, kdo od pacientov je bolj vztrajen, ne pa na podlagi strokovne triaže. Razmere so postale tako resne, da je v tem trenutku že ogrožena organizacija neprekinjenega zdravstvenega varstva, s predvidenim odhodom še treh radiologov pa praktično ne bo več mogoča.
Zadnja v nizu spornih potez vodstva bolnišnice pa naj bi bila ponovna sklenitev podjemnih pogodb, pri čemer naj bi se sklicevalo na Zakon o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema. Kljub vsemu navedenemu je Vlada RS sredi aprila Draganu Kovačiču podelila poln mandat za vodenje SB Celje.
Glede na vse navedeno me zanima:
1. Ali so na Ministrstvu za zdravje ali Uradu za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu od oktobra 2022 do danes izvedli kakršen koli nadzor v zvezi z razmerami na radiološkem oddelku SB Celje?
2. Ali sta minister za zdravje ali direktor Urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu od oktobra 2022 do danes opravila kakršen koli pogovor z (v. d.) direktorjem SB Celje v zvezi z razmerami na radiološkem oddelku?
3. Kako ocenjujete namero vodstva bolnišnice, da naj bi z namenom zmanjševanja zaostankov pri izdajanju izvodov znova sklepalo podjemne pogodbe, pri čemer naj bi se sklicevalo na Zakon o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema?