Skupnost socialnih zavodov ocenjuje, da bodo domovi za starejše v letošnjem letu prikrajšani za plačila iz zdravstvene blagajne v višini treh milijonov evrov, kar bo še dodatno poslabšalo razmere, ko mnogi zavodi zaradi draginje in kljub varčevanju na vsakem koraku poslujejo v rdečih številkah.
Poslanka mag. Karmen Furman je na predsednika vlade v funkciji ministra za zdravje dr. Roberta Goloba naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z nevključitvijo starejših v zdravstveno politiko za naslednji dve leti.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani predsednik vlade v funkciji ministra za zdravje,
upam, v dobro slovenskega zdravstva, pacientov in oskrbovancev v socialno-varstvenih zavodih, da niste spregledali včerajšnjega sporočila Skupnosti socialnih zavodov, ki opozarjajo, da je Ministrstvo za zdravje v nedavno predstavljenih Usmeritvah zdravstvene politike za leti 2024 in 2025 »povsem spregledalo starejše«. Ugotavljalo, da čeprav »se domovi za starejše že več let soočajo z velikim pomanjkanjem zdravstvenega kadra, zaradi česar mnogokrat ne morejo sprejeti starejših z večjimi zdravstvenimi težavami, socialnovarstveni zavodi v dokumentu, ki naj bi določal prednostna področja oziroma prednostne naloge na področju zdravstva, niso omenjeni niti enkrat.«
Ob tem so v skupnosti opozorili na dva ukrepa, ki ostajata nerešena oziroma ste na ministrstvu povsem neodzivni pri njunem naslavljanju. Prvi je sprejetje novih standardov in normativov za zaposlene v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva, k čemur ste se s časovnico zavezali do 1. aprila 2023 pa tega niste realizirali. Drugi pa je neodzivnost Zavoda za zdravstveno zavarovanje, ki v cenah zdravstvenih storitev še ni upošteval dodatnih stroškov zaradi dviga minimalne plače iz januarja letos. Ker jih k temu zavezuje uredba, s prejeta s strani vlade, tudi vi nosite del odgovornosti za neukrepanje. Skupnost ocenjuje, da bodo domovi za starejše v letošnjem letu zaradi tega prikrajšani za plačila iz zdravstvene blagajne v višini treh milijonov evrov, kar bo še dodatno poslabšalo razmere, ko mnogi zavodi zaradi draginje in kljub varčevanju na vsakem koraku poslujejo v rdečih številkah.
Vse navedeno je že dlje časa znano, zato vas ne bom povprašala o tem, kako komentirate pismo Skupnosti socialnih zavodov oziroma jim odgovarjate, ampak me konkretno zanima:
1. Kdaj boste vendarle sprejeli nove standarde in normative za zaposlene v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva?
2. Kdaj boste Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije pozvali, da v cene zdravstvenih storitev všteje tudi stroške zaradi dviga minimalne plače iz januarja letos?