Zaradi nevarnosti širjenja okužb s koronavirusom naj sodišča in upravni organi strankam v postopku dokumente vročajo z vložitvijo v hišni predalček, poštni ali elektronski predal.
Poslanke in poslanci so na današnji 35. izredni seji državnega zbora obravnavali predlog zakona o spremembi in dopolnitvah Zakona o začasnih ukrepih v zvezi s sodnimi, upravnimi in drugimi javnopravnimi zadevami za obvladovanje širjenja nalezljive bolezni COVID-19.
Stališče poslanske skupine SDS glede novele zakona je predstavil mag. Dejan Kaloh.
Spoštovani kolegi, kolegice, državljani, ki nas spremljate preko malih zaslonov! Novela Zakona o začasnih ukrepih v zvezi s sodnimi, upravnimi in drugimi javnopravnimi zadevami za obvladovanje širjenja nalezljive bolezni COVID-19 sledi temeljnemu namenu osnovnega zakona, in sicer da se v tem prehodnem obdobju v sodnih in upravnih postopkih omogočijo takšni ukrepi, ki so usmerjeni k preprečitvi širjenja virusne okužbe, varovanja zdravja in življenja ljudi ter hkratni zagotovitve delovanja posameznih državnih organov, organov samoupravnih lokalnih skupnosti in nosilcev javnih pooblastil ter zagotavljanja izvajanje pravic in obveznosti.
Z novelo se tako dopolnjuje pravna podlaga, ki bo omogočila postopno izhodno strategijo in čim bolj postopno in posledično nemoteno ponovno delovanje pravosodja in izvajanja upravnih in drugih javnopravnih nalog. Po predlogu novele Zakona o začasnih ukrepih v zvezi s sodstvu in državni upravi bodo lahko sodišča in upravni organi strankam v postopku vročali odločbe, sklepe in druge dokumente tudi v nenujnih zadevah, zaradi še vedno prisotne nevarnosti širjenja virusne okužbe se v teh zadevah predlaga vročanje z vložitvijo v hišni predalčnik, poštni predal ali v elektronski predal, kjer do stikov med vročevalcem in naslovnikom ne bo prihajalo, vendar strankam ne bo treba po prejemu sodne oziroma upravne pošte narediti ničesar.
Roki za nenujne zadeve tako še naprej ne bodo tekli in strankam, ki bodo odločbo prejele do konca epidemije, ne bo treba narediti ničesar, lahko pa se seveda same odločijo, da vendarle kaj naredijo in da tako pospešijo sam postopek; primeroma navajam: poslale kakšne nove dokaze, se odpovedali pravici do pritožbe ali dopolnilne vlogo.
Po predlogu novele zakona bodo na sodiščih ponovno možne tudi ustne obravnave v nenujnih zadevah, organ bo seveda ob tem moral poskrbeti, da ne bo prihajalo do možnosti širjenja virusne okužbe ter bo tako zavaroval zdravje in življenje udeležencev sodnega postopka. Druga rešitev predlagane novele je povezana s postopki zaradi insolventnosti. Nova predlagana ureditev glede na razmere v državi strankam v teh postopkih omogoča učinkovito izvajanje in varstvo njihovih pravic. Kljub morebitni zamudi roka lahko vlogo, izjavo, ugovor ali listino lahko podajo tudi po roku, ker to ne zavleče samega postopka, saj sodišče odločbe še ni izdalo. S tem se prepreči, da bi za stranko nastopile neugodne posledice, zaradi zamude rokov, če je razlog oziroma vzrok za zamudo roka epidemija oziroma bolezen COVID-19.
Pripombe s strani Zakonodajno-pravne službe so bile ustrezno upoštevane v vloženih amandmajih in ti so bili tudi sprejeti na seji Odbora za pravosodje dne 23. aprila 2020. Poslanska skupina Slovenske demokratske stranke predmetno novelo zakona podpira.