Ali na ministrstvu za pravosodje razmišljajo o povsem novem zakonu, ki bi prepovedal javno uporabo in razkazovanje simbolov nekdanjega komunističnega režima in organizacije, ki negujejo tradicijo le-tega režima?
Poslanec SDS mag. Dejan Kaloh je na ministrico za pravosodje Andrejo Katič naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi s sankcioniranjem javnega razkazovanja in poveličevanja simbolov totalitarnih režimov.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovana ministrica za pravosodje Andreja Katič!
V zadnjem času smo v slovenski javnosti (npr. sodniki z rdečimi zvezdami na majicah na pikniku politične naslednice ZKP) pa tudi v sosednjih državah (npr. jugoslovanska zastava na Velebitu, ki so jo izobesili slovenski turisti) spet bili priča javni razpravi o tem, kako je z dopustnostjo javnega razkazovanja oziroma celo poveličevanja simbolov totalitarnih režimov.
Primerjalni pregled nedavne raziskovalne naloge Raziskovalno-dokumentacijskega sektorja DZ (26. 6. 2019) glede prepovedi simbolov totalitarnih režimov v državah članicah EU pokaže, da so prepovedi rabe teh simbolov nekje določene že v samih ustavah, predpisane kazni v primeru kršitev določb glede prepovedi totalitarnih simbolov pa so umeščene v nacionalne kazenske zakonike in v zakone o prekrških.
Nekatere evropske države so že v samo ustavo zapisale določbe o prepovedi simbolov totalitarnih režimov. Italijanska ustava tako prepoveduje fašistično stranko in vse, kar je v povezavi z njo, torej tudi simbole omenjene stranke. Leta 1952 so sprejeli še poseben zakon, ki je to še natančneje določil. Tudi latvijska ustava že v preambuli določa, da latvijski narod ni priznal okupatorskih režimov, da se jim je upiral in v letu 1990 ponovno vzpostavil neodvisnost. Njihov zakon o javnih zbiranjih pa dodatno prepoveduje uporabo grbov, zastav ter drugih simbolov ali petja himne nekdanje Sovjetske zveze, Socialistične republike Latvije ali nacistične Nemčije. Prepovedana je tudi uporaba peterokrake zvezde, srpa in kladiva.
Eksplicitne prepovedi simbolov totalitarnih režimov najdemo v kazenskih zakonikih in v zakonih o prekrških v Madžarski, Litvi, Nemčiji in Poljski.
Spet druge države članice EU nimajo izrecnih ustavnih ali zakonskih določil o prepovedi nošenja totalitarnih simbolov, kot so fašizem, komunizem in nacizem, ampak imajo v svoji zakonodaji različna določila o prepovedi posameznih simbolov, ki pozivajo k rasizmu, neenakosti, nasilju in podobno.
Dve državi, ki sta še posebej prizadevni in dosledni pri t. i. dekomunizaciji, ki se zavzema za prekinitev s komunistično politično, zgodovinsko in pravno preteklostjo sta Madžarska in Litva.
Kazenski zakonik Madžarske v svojem 335. členu tako taksativno določa, da je prepovedano razširjanje in uporaba ter razkazovanje v javnosti: svastike, označb SS, suličastega križa, srpa in kladiva, ter peterokrake rdeče zvezde. Sankcija za kršenje te zakonske določbe je t. i. prostostna kazen (od 5 dni do 90 dni v zavodu za prestajanje kazni).
V Litvi je bila leta 2008 sprejeta sprememba zakona o zborovanjih, ki prepoveduje shode oziroma zbiranja, če udeleženci prikazujejo zastavo ali grb nacistične Nemčije, ZSSR ali Socialistične republike Litve. Eksplicitno so prepovedani: nacistična svastika, sovjetski srp in kladivo, sovjetska peterokraka zvezda. Po zakonu o prekrških iz leta 2008 se raba simbolov komunizma in nacizma, ki je v nasprotju z zakonsko dikcijo – da se lahko ti simboli prikazujejo le na muzejskih razstavah, v učnem gradivu o zgodovinskih dejstvih, za znanstvene namene, umetnost in za trgovino s starinami – kaznuje med 150 in 300 evri denarne kazni, prepovedan predmet pa se zaseže.
Tudi v Romuniji želijo enkrat za vselej presekati s simboliko prejšnjega komunističnega režima. V marcu 2019 je bil namreč v zakonodajni postopek vložen predlog zakona o prepovedi organizacij in simbolov komunističnega značaja. Predlog zakona določa, da je namen zakona tudi ta, da ne pride do ponovne vzpostavitve diktatorskega komunističnega režima. Zakon predvideva prepoved simbolov komunističnega režima, v kar se štejejo zastave, emblemi, značke, uniforme, slogani, pozdravi in drugi znaki.
Ministrico za pravosodje Andrejo Katič glede na to, da se v Sloveniji v zadnjih letih precej brezsramno in ekscesno prikazujejo simboli prejšnjega totalitarnega režima (npr. v Stožicah je pred leti celo državni vrh pel komunistično internacionalo, na državnih proslavah redno paradirajo praporščaki s komunističnim simbolom rdečo zvezdo, sredi slovenske prestolnice postavljajo droge z rdečo zvezdo in organizirajo prireditve z naslovom »Nosil bom rdečo zvezdo«, kjer se ta potem promovira ves čas prireditve) in glede na to, da je tudi v Sloveniji totalitarni zločinski komunistični režim zakrivil povojne masovne izvensodne pomore (več kot 600 evidentiranih grobiščih žrtev povojnih pobojev!) in da nerazčiščeno in nikoli kazensko sankcionirano početje nekdanjih komunističnih krvnikov še dandanes v slovenskem narodnem telesu povzroča nove delitve in napetosti, sprašujem naslednje:
1. Ali ste na Ministrstvu za pravosodje razmišljali o spremembah in dopolnitvah določbe Kazenskega zakonika, ki govori o javnem spodbujanju sovraštva, nasilja ali nestrpnosti, kjer bi določili prepoved posameznih simbolov totalitarnih režimov, ki pozivajo k rasizmu, neenakosti, nasilju ali pa bi po vzoru madžarskega zakonika celo eksplicitno navedli simbole totalitarnih režimov, ki morajo biti zakonsko prepovedani?
2. Ali ste na ministrstvu za pravosodje razmišljali o povsem novem zakonu, ki bi prepovedal javno uporabo in razkazovanje simbolov nekdanjega komunističnega režima in organizacije, ki negujejo tradicijo le-tega režima?