Kako vlada ocenjuje učinkovitost nadzora nad zlorabami na področju izdaje delovnih dovoljenj ter dovoljenj za daljše začasno oziroma stalno prebivanje v Republiki Sloveniji?
Poslanec mag. Branko Grims je na Vlado Republike Slovenije naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi z izdajo dovoljenj za daljše začasno in stalno prebivanje po posameznih upravnih enotah.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani!
Vse več podatkov priča o tem, da je v zadnjih letih pri delu posameznih upravnih enot prišlo do neenake obravnave vlog za daljše začasno in stalno prebivanje tujcev, zato je v javnosti vse bolj prisotna upravičena domneva zlorab in korupcije tudi pri množičnih legalnih migracijah. Posameznik pride v Slovenijo, pridobi na osnovi mnenja zavoda za zaposlovanje, da gre pri vlagatelju za deficitaren poklic, delovno dovoljenje in pravico do daljšega začasnega prebivanja oziroma do stalnega prebivanja v Republiki Sloveniji. Po preteku roka za združitev družin pripelje celotno družino, sam pa odide naprej na začasno delo v Avstrijo ali Nemčijo; družina pa potem izkorišča vse socialne pravice v Republiki Sloveniji, kar vse plačujemo slovenski davkoplačevalci.
Ker gre pri tej obliki socialnega parazitizma očitno za vse bolj množične zlorabe, je bistveno vprašanje učinkovitosti nadzora pa tudi nujne zaostritve zakonodaje na tem področju, tako kot so že storile mnoge članice Evropske unije v zadnjih letih.
V zvezi s tem Vlado Republike Slovenije sprašujem naslednje:
1. Koliko dovoljenj tujcem za daljše začasno bivanje (nad 3 mesece) in koliko dovoljenj za stalno prebivanje v Republiki Sloveniji so tujcem izdale posamezne upravne enote v zadnjih desetih letih (prosim za podatke in preglednico za vse upravne enote v Sloveniji za vsako leto posebej, ter seštevke na ravni upravne enote in države po posameznih letih ter za celotno obdobje skupaj; in preračunano, koliko je bilo izdanih teh dovoljenj na 1000 prebivalcev na območju posamezne upravne enote za vsako leto posebej in skupaj v desetletju)?
2. Koliko od izdanih dovoljenj v zadnjih desetih letih za daljše začasno bivanje (nad 3 mesece) in koliko dovoljenj za stalno prebivanje v Republiki Sloveniji je temeljilo na ugotovitvi zavoda za zaposlovanje, da gre pri vlagatelju za deficitaren poklic, koliko je bilo izdanih dovoljenj na osnovi pravice do združevanja družin (prosim za podatke in preglednico za vse upravne enote v Sloveniji za vsako leto posebej, ter seštevke na ravni upravne enote in države po posameznih letih ter za celotno obdobje skupaj)? Obenem sprašujem, koliko je bilo izdanih teh dovoljenj na 1000 prebivalcev na območju posamezne upravne enote za vsako leto posebej in skupaj v desetletju?
3. Kako Vlada Republike Slovenije ocenjuje učinkovitost nadzora nad zlorabami na področju izdaje delovnih dovoljenj ter dovoljenj za daljše začasno oziroma stalno prebivanje v Republiki Sloveniji in ali pripravlja spremembe zakonodaje na tem področju, kakšne ter kdaj jih namerava predlagati?
Priloge k odgovoru so dosegljive tukaj.