Kakšni so razlogi, da starši niso upravičeni do družinskega spremljevalca oziroma pomočnika v primeru mladoletnih otrok pri vseh vsakdanjih opravilih, tudi izven šole oziroma dnevnega varstva, denimo v primeru dveh mladoletnih otrok, ki imata četrto stopnjo cerebralne paralize in sta gibalno ovirana pri vsakdanjih opravilih izven šole oziroma dnevnega varstva in med počitnicami?
Poslanec mag. Branko Grims je na ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Ksenijo Klampfer naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi s spremljevalci otrok s posebnimi potrebami.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani,
slovenski sistem socialnega varstva pozna tako institut družinskega pomočnika oziroma spremljevalca kot institut osebnega asistenta, ki sta urejena ločeno. Vsak izmed teh institutov je namenjen točno določenim osebam, čeprav sta po svojih osnovnih nalogah podobna in sicer zagotavljata skrb za osebe, ki zase ne morejo skrbeti.
Nedavno sem v medijih zasledil objavo o triletnih dvojčkih Anžeta in Eneja, ki imata cerebralno paralizo in jima stroškov za večkratne terapije zavarovalnica ne krije. Anže in Enej zaradi svojega stanja potrebujeta 24-urno pomoč. Ob tem gre tudi za vprašanje upravičenosti do spremljevalcev otrok s posebnimi potrebami. Anže in Enej imata četrto stopnjo cerebralne paralize in sta gibalno ovirana. Starša sta upravičena do dodatka za posebno nego in varstvo za otroke s težko motnjo v duševnem razvoju ali težko gibalno oviranega otroka. Ob tem je potrebno izpostaviti dejstvo, da starša sama težko zmoreta negovati in asistirati pri obeh v okviru dnevnih opravil. Takih staršev je več v Republiki Sloveniji. Ob tem se mama Anžeta in Eneja sprašuje, kdaj bodo starši, ki imajo več kot enega težje ali težko duševnega ali telesno prizadetega otroka, upravičeni do spremljevalca/pomočnika pri vsakdanjih opravilih izven šole oziroma dnevnega varstva in med počitnicami.
V zvezi s tem Vlado Republike Slovenije sprašujem naslednje:
1. Kakšno je v Republiki Sloveniji število upravičencev do družinskega pomočnika in število upravičencev do osebnega asistenta?
2. Kakšni so razlogi, da starši niso upravičeni do družinskega spremljevalca oziroma pomočnika v primeru mladoletnih otrok pri vseh vsakdanjih opravilih, tudi izven šole oziroma dnevnega varstva, kot je v konkretnem primeru dveh mladoletnih otrok, ki imata četrto stopnjo cerebralne paralize in sta gibalno ovirana pri vsakdanjih opravilih izven šole oziroma dnevnega varstva in med počitnicami?
3. Ali na ministrstvu pripravljate kakšne rešitve, da bi bili do družinskega spremljevalca oziroma pomočnika upravičeni starši mladoletnih otrok tudi pri vsakdanjih opravilih izven šole oziroma dnevnega varstva in med počitnicami?
4. Kateri so problemi, ki jih ministrstvo zaznava pri institutu družinskega pomočnika in pri institutu osebnega asistenta ter kako jih namerava odpraviti?
5. Koliko okvirno znaša stalna oskrba težko gibalno ovirane osebe ali oseb s težko motnjo v razvoju v primeru, da bi za takšno osebo skrbela država ali občina?
6. Kolikšno je plačilo za družinskega pomočnika in za osebnega asistenta? Kakšne so obveznosti in pravice obeh?