Na današnji novinarski konferenci je poslanec mag. Branko Grims spregovoril o nesprejemljivem ravnanju in kršitvi poslovnika s strani predsednice Odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo na seji odbora.
Na današnji seji Odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo so poslanci obravnavali predlog poslanske skupine SDS za razpis posvetovalnega referenduma o sprejemu Predloga zakona o spremembah Zakona o Vladi Republike Slovenije. Ker se predstavnik predlagatelja Zvone Černač zaradi upravičljivih razlogov seje ni mogel udeležiti, ga je nadomeščal poslanec mag. Branko Grims, kateremu pa predsednica odbora Tereza Novak (Gibanje Svoboda) ni želela dati besede za obrazložitev. Zahtevala je namreč pooblastilo s podpisi vseh 27 podpisnikov predloga za razpis referenduma, v kolikor bi želel predlog predstavi drug poslanec.
V nadaljevanju objavljamo povzetek izjave mag. Branka Grimsa na današnji novinarski konferenci.
"Ne sme se zgoditi, da bi takšno ravnanje postalo zgled za celoten Državni zbor oz. kar bi bilo še huje – redna praksa. Bojim pa se, da je cilj zgodbe prav to.
To je zgodba, ki ne bi smela povzročati kakršnegakoli problema, kajti če greste gledati minule mandate, boste videli, da je bilo takšnih primerov ogromno, zlasti na odborih, kdaj pa tudi na seji Državnega zbora, ko je bila vlada predlagatelj in je prišlo do zamenjav, če tisti, ki je bil prvotno predviden kot predlagatelj ni mogel priti, je imel zadržek, zgodilo se je tudi, da je bil kdo prehlajen in ni mogel govoriti, pa nihče nikoli ni delal nobenih problemov, saj je enostavno nekdo drug predstavil zadevo, čemur je Državni zbor tudi namenjen, torej, da se predstavi nek problem, da se predstavi rešitev problema in da se potem išče optimalne rešitve.
Na današnji seji odbora pa je bilo precej drugače, saj mi predsednica odbora ni želela dati besede kot predlagatelju, zaradi česar smo bili močno prikrajšani, kajti nismo mogli predstaviti zadev, dobili nismo besede med razpravo, niti nismo dobili zaključne besede. Obrazložitev predsednice je bila, da če bi želel nastopati v imenu predlagatelja, bi moral prinesti novo pooblastilo s 27 podpisi, kajti 27 podpisnikov je bilo pod vloženim predlogom za sejo Državnega zbora. Zadeva je blago rečeno absurdna. Po tej logiki bi namreč morali biti vsak trenutek vsi poslanci prisotni v državnem zboru, da bi lahko kadarkoli, ko se pred začetkom seje izkaže, da je nujna sprememba tistega, ki poda obrazložitev, zbrali prav vse podpise. To je v nasprotju s 66. členom Poslovnika Državnega zbora, ki pravi »Na začetku obravnave vsake točke dnevnega reda lahko poda predlagatelj oziroma njegov predstavnik dopolnilno obrazložitev.« Vemo, da se v vsakem normalnem parlamentu poslovnik dosledno spoštuje, saj je le-ta namenjen zaščiti manjšine, torej opozicije pred samovoljo pozicije. To je bistvo poslovnika.
Enako je z nenapisanimi pravili, ki jih v običajnih parlamentih z dolgoletno tradicijo spoštujejo še bolj, kot napisana pravila in veljajo za del "gentelmanskega" ravnanja. V ameriškem kongresu temu rečejo gentlemen's agreement, ki se ga spoštuje dosledno in brez kakršnegakoli pomisleka vedno in povsod. Nikomur niti na misel ne pride, da bi se to kršilo.
Današnji dogodek kaže, da je koalicija po samo 14 dneh oblasti ocenila, da je potrebno za vsako ceno ustaviti resnico. Namen koalicije je, da se maksimalno omeji priložnost opoziciji, da sploh kaj pove. V samo dobrih dveh tednih je Golobova vlada izdala vse volivce in izigrala vse, kar se je dalo. Kršila je 2., 14. in 49. člen Ustave Republike Slovenije, ki govori o pravni državi, o enakosti pred zakonom in o svobodi dela. Vsi vemo, da je Berufsverbot značilnost totalitarizma, je prepoznavni znak totalitarizma. Berufsverbot izhaja iz ravnanja vlade gospoda Goloba na prvi seji.
Še huje pa je, da se je ta vlada izkazala za popolnoma nekompetentno in neoperativno. To se je pokazalo včeraj, ko je na začetku turistične sezone zaradi napačnega ravnanja vlade po vsej državi zmanjkovalo goriva, s čimer je Slovenijo pripeljala do kaotičnega stanja.
Si predstavljate nekega turista, ki je želel napolniti rezervoar dizla, pa tega v celi Sloveniji enostavno ni mogel narediti. Predstavljajte si prevoznika tovornjaka, ki je peljal lahko pokvarljiv tovor, pa ni mogel napolniti rezervoarja. Si predstavljate, kakšen katastrofalen signal Slovenije je bil dan tujini in kako očitno bodo to zlorabili vsi naši konkurenti, ko bo šlo za propagando v naslednjih tednih in mesecih. Škoda je nepopravljiva. Še huje, neposredna škoda je bila opazna, saj ljudje, ki so ostali brez goriva niso mogli iti nikamor. To ni vlada, ki bi zaslužila besedo, da je vlada. Če bi bila vlada odgovorna, bi včeraj naredila izredno sejo, ukrepala in takoj preprečila to špekulativno pomanjkanje, kajti ljudje so reagirali na besede predsednika vlade, hkrati pa so reagirali tudi distributerji. Iz tega se je razvila ta zgodba.
Priča smo stanju, ko imamo vlado, ki je poteptala Ustavo Republike Slovenije in Poslovnik Državnega zbora, ki se je pokazala za nekompetentno in neoperativno, ki je v zakonodajni postopek vložila predlog zakona z drakonskimi kaznimi za anticepilce ali pa za tiste, ki bi v tem okviru organizirali proteste. Cene norijo in ljudje ne vedo več, kaj bi naredili. V takšnih razmerah je jasno, da se opoziciji skuša preprečiti, da govori. Samo za to je šlo danes. Danes je koalicija testirala, kako daleč lahko gre, da prepreči, da bi resnica prišla do ljudi. Ampak resnice ne moreš ustaviti. To, kako je ta vlada vse zavozila in izdala svoje volivce, ljudje občutijo na lastni koži. To so doživljali včeraj in to doživljajo ta hip.
Ljudje lahko vidijo, kako ima ta vlada dva obraza. Govori, kako bo ukinila pogodbo z boxerji, kako bo ukinila vsako financiranje obrambe, potem pa gre Šarec v Bruselj in reče, da bodo stroške za obrambo povečali in da bodo izvedli vse mednarodne obveznosti. Gre za dvoličnost, ki jo poznamo že iz zgodovine, kadarkoli so bile na oblasti levičarske vlade. Te resnice se ne da ustaviti.
V poslanski skupini SDS pričakujemo, da se dosledno spoštuje ne samo Poslovnik Državnega zbora, ampak tudi vsa tista pravila in pravna praksa, ki smo jih imeli v minulih letih. Pričakujemo, da se vsakomur omogoči, da stvari normalno pove. Državni zbor je prostor, kjer se soočajo mnenja, kjer se soočajo argumenti in treba je omogočiti vse okoliščine in vse postopke, da se to tudi v celoti izvede. Samo v demokratičnem soočanju mnenj, pa tudi če so provokativna, se lahko poišče prave rešitve. Svoboda javne besede je temeljna človekova pravica in hkrati temelj demokracije, na katerem celotni sistem demokratične ureditve stoji ali pade. Brez svobode javne besede je demokracija samo farsa.
Naj končam z besedami Charlesa J. Chaputa, ki je nekoč zapisal, da zlo pridiga o strpnosti, dokler ne pride do oblasti, nato pa poskuša utišati resnico."