Do izplačila dodatka za povečan obseg dela so nedvomno upravičeni pravosodni policisti, ki imajo neenakomerno razporejen delovni čas in opravljajo tudi nadurno delo.
Poslanka SDS Alenka Jeraj je na ministrico za pravosodje, ki opravlja tekoče posle, Andrejo Katič naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z izplačili dodatka za povečan obseg dela v Upravi za izvrševanje kazenskih sankcij.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovana ministrica za pravosodje,
v medijih sem zasledila, da je Vlada Republike Slovenije odobrila dodatek za povečan obseg dela. Pravosodni policisti, ki opravljajo delo v slovenskih zaporih, opozarjajo na slabe plače, zahtevnost dela in obremenjenost zaradi pomanjkanja kadrov. Opozarjajo na težke razmere v slovenskih zaporih. Pri tem izpostavljajo, da so v zadnjih treh mesecih leta 2019 pravosodni policisti v Kopru dobili 170 evrov dodatka za povečan obseg dela na mesec, drugi pa ne. Na to so opozorili pravosodni policisti iz Zavoda za prestajanje kazni zapora Novo mesto.
Iz podatkov, ki jih je podala Uprava RS za izvrševanje kazenskih sankcij, izhaja, da je bilo lani med zaposlene razdeljenih 70.000 evrov, a glavnina je šla na generalni urad. Zaposleni na generalni upravi so si po podatkih Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij izplačali 36.260 evrov dodatka za povečan obseg dela. Izplačilo je prejelo 31 od 37 javnih uslužbencev, zaposlenih na generalnem uradu. Vodji oddelka za varnost je bilo lani izplačanih 4076 evrov, tudi za mesece, ko je bil na letnem dopustu. Ta izplačila so bila izplačana tudi v vseh zavodih, razen v Novem mestu, predvsem neuniformiranim javnim uslužbencem (kot na primer vodjem oddelkov, vodjem sektorja za splošno pravne zadeve, finančnikom).
Po mojem mnenju bi do izplačila dodatka za povečan obseg dela bili upravičeni predvsem pravosodni policisti, ki imajo neenakomerno razporejen delovni čas in opravljajo tudi nadurno delo.
V zvezi s tem Vas sprašujem naslednje:
1. Koliko sredstev za izplačilo dodatka za povečan obseg dela je bilo odobrenih Upravi Republike Slovenije za izvrševanje kazenskih sankcij v letu 2019?
2. Kdo so bili upravičenci do izplačila dodatka za povečan obseg dela v letu 2019 v Upravi Republike Slovenije za izvrševanje kazenskih sankcij in na podlagi kakšnih meril ter kriterijev?
3. Zakaj je bilo takšno nesorazmerje in neenakomernost pri izplačilu dodatka za povečan obseg dela v letu 2019 med neuniformiranimi javnimi uslužbenci v celotni upravi in pravosodnimi policisti?
4. S kakšnimi ukrepi boste reševali kadrovsko problematiko pri pravosodnih policistih?