Koliko je davkoplačevalce stala pot predsednice Državnega zbora na koncert na Dunaj?
petek, 6. 1. 2023Kaj se je predsednica Državnega zbora pogovarjala na sestanku s Sobotko, ki je menda trajal štiri ure? Kdo vse je bil prisoten? Kje je pogovor potekal? Kakšen je bil izplen pogovora za Slovenijo? Zakaj ne najdemo nobenega uradnega zapisa o tem srečanju z avstrijske strani?
Poslanka SDS Anja Bah Žibert je na predsednico Državnega zbora RS mag. Urško Klakočar Zupančič naslovila dopis v zvezi z njenim srečanjem z avstrijskim predsednikom Državnega zbora mag. Wolfgangom Sobotko na Dunaju 1. januarja 2023.
Celoten dopis objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovana ga. predsednica Državnega zbora RS,
1. januarja 2023 ste se udeležili tradicionalnega novoletnega koncerta Dunajskih filharmonikov in delovnega kosila s predsednikom Državnega zbora Republike Avstrije mag. Wolfgangom Sobotko, kot lahko preberemo v sporočilu za javnost na spletni strani Državnega zbora RS.
Kot je sedaj že jasno, ste se na tradicionalni koncert in »delovno kosilo« s Sobotko odpeljali kar z vladnim letalom falconom. Po poročanju medijev naj bi se s falconom odpeljali na »državniški obisk« (mimogrede, državniški obisk ni kar vsako potovanje nekoga, ki se ima za državnika. Tudi ni vsako potovanje nekoga, ki je državnik. Ampak je v diplomatskem protokolu natančno opredeljen obisk, ki ga iz Slovenije lahko izvede samo predsednik države). Sama v javnosti zatrjujete, da je šlo za bilateralno srečanje. Zanimivo pri tem pa je, da o vajinem srečanju ne poročajo avstrijski mediji, prav tako pa ni o tem nič zaslediti na spletni strani avstrijskega državnega zbora. Je pa na njihovi spletni strani moč najti zapis o srečanju Sobotke z bivšim predsednikom Državnega Zbora RS Igorjem Zorčičem leta 2020. Novico o njegovem delovnem obisku prav tako najdemo na spletni strani slovenskega državnega zbora. Nadalje ste v izjavi za javnost med drugim dejali, da je vajin pogovor po koncertu trajal štiri ure, na drugi strani pa lahko zasledimo, da je falcon Dunaj zapustil že okoli pete ure popoldan.
Izpostaviti velja tudi, da živimo v času, ko se v ospredje postavljajo skrb za podnebje, klimatske spremembe in doprinos posameznika k izboljšanju klimatskih razmer, zato bi od vas kot predsednice državnega zbora pričakovali, da se boste na pot v bližnjo prestolnico podali s prevozom, ki je prijaznejše okolju. Saj vemo, da imajo letala enormni ogljični odtis. Tudi vladajoča stranka Gibanje Svoboda, katere podpredsednica ste, se zavzema za znižanje ogljičnega odtisa vsakega izmed nas in večjo skrb za okolje, zato bi od vas pričakovali drugačno ravnanje.
Glede na navedeno prosim, da posredujete naslednje informacije:
1. Koliko je davkoplačevalce stala vaša pot na Dunaj? Kdo vse je šel z vami in ali je vse stroške koncerta poravnal gostitelj?
2. Ali se vam ne zdi vsaj moralno sporno, da ste se odločili za prevoz s falconom v bližnjo prestolnico Avstrije? Ali krajši potovalni čas odtehta precej višji ogljični odtis? Da se boste zavzemali za njegovo zmanjšanje, ste obljubljali tudi volivcem pred volitvami.
3. Kakšen je bil urnik srečanja na Dunaju s predsednikom avstrijskega državnega zbora?
4. Kaj ste se pogovarjali na sestanku s Sobotko, ki je menda trajal štiri ure? Kdo vse je bil prisoten? Kje je pogovor potekal? Kakšen je bil izplen pogovora za Slovenijo? Zakaj ne najdemo nobenega uradnega zapisa o tem srečanju z avstrijske strani?
5. Ali ste imeli pripravljena izhodišča za to srečanje? Če da, prosim, da jih posredujete.
