Ali bodo centri za socialno delo nudili pomoč pri izpolnjevanju obrazcev za preživnine? Do sedaj namreč te pomoči niso nudili, upravičenci preživnin pa so se tako po pomoč obračali tudi na sodišča ali pa k odvetnikom, kar seveda pomeni določene stroške.
Poslanka SDS Anja Bah Žibert je na ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti dr. Anjo Kopač Mrak naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z obrazcem za izterjavo preživnin.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovana,
večkrat sem že postavila pisno poslansko vprašanje glede problematike preživnin, vključno s problematiko izterjave preživnine in s tem povezanim obrazcem za izterjavo le te.
Konec meseca aprila, natančneje 25. 4. 2016, sem prejela odgovor s strani ministra za pravosodje mag. Gorana Klemenčiča, v katerem piše: »Problematika obrazcev, ki jih izpostavljate v svojem vprašanju, je bila obravnavana tudi na letošnji izvršilni sodniški šoli, ki je potekala od 10. do 12. 2. 2016 v organizaciji Centra za izobraževanje Ministrstva RS za pravosodje. Na navedeni šoli je bilo opozorjeno, da obrazcev s področja preživninskih izvršb, ki jih izdaja Državna založba Slovenije, zaradi njihove nepravilnosti ni mogoče (več) uporabljati. Upniki morajo posledično popravljati vložene predloge za izvršbo in pogosto iščejo pomoč tudi pri sodiščih. Zato je višja sodnica na Višjem sodišču v Mariboru mag. Karolina Peserl pripravila prenovljeni obrazec Predlog za izvršbo zaradi izterjave preživnine s pripadki in navodila za izpolnjevanje le–tega. Vrhovno sodišče Republike Slovenije je prenovljeni obrazec za izterjavo preživninskih terjatev skupaj z navodili za izpolnjevanje 1. 3. 2016 objavilo v Sodnikovem informatorju št. 2/2016.
Ministrstvo RS za pravosodje je 7. 3. 2016 od Vrhovnega sodišča RS pridobilo prenovljeni obrazec in navodila za njegovo izpolnjevanje v PDF formatu z namenom, da pripravi in na svoji spletni strani objavi informacijo o postopku izterjave preživninskih terjatev skupaj s priporočenim obrazcem in navodili za izpolnjevanje. Zavedamo se namreč pomembnosti tega, da je prenovljeni obrazec čim širše dostopen.
Obrazec z navodili je Ministrstvo RS za pravosodje posredovalo tudi Ministrstvu RS za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki ima na svoji spletni strani že objavljene pomembne informacije, povezane tako z določanjem kot izterjavo preživnin, zato je prav, da se na tem mestu objavi tudi obrazec skupaj z navodili za izpolnjevanje. Prav tako smo Ministrstvu RS za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti predlagali, da s prenovljenim obrazcem in navodili za izpolnjevanje seznani centre za socialno delo, ki bi prav tako lahko poskrbeli za objavo na svojih spletnih straneh. Po mojem mnenju je namreč povsem življenjsko, da se upravičenec oziroma njegov zakoniti zastopnik najprej obrne po pomoč na center za socialno delo, s katerim je bil stik po vsej verjetnosti vzpostavljen že takrat, ko se je začel postopek razveze zakonske zveze oziroma je razpadla zunajzakonska skupnost in je bilo treba urejati medsebojna razmerja glede varstva in vzgoje skupnih otrok.«
Zato me zanima:
- Ali je Ministrstvo RS za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti z navedenim obrazcem že seznanilo centre za socialno delo in kdaj? Če ne, zakaj ne, in kdaj namerava to storiti?
- Ali bo Ministrstvo za delo, družino, socialno delo in enake možnosti svetovalo centrom za socialno delo, da objavijo obrazec z navodili na njihovih spletnih straneh?
- Ali bodo centri za socialno delo nudili pomoč pri izpolnjevanju teh obrazcev? Do sedaj namreč te pomoči niso nudili, upravičenci preživnin pa so se tako po pomoč obračali tudi na sodišča ali pa k odvetnikom, kar seveda pomeni določene stroške.
- Ali bo Ministrstvo RS za delo, družino, socialno delo in enake možnosti svetovalo tudi Javnemu jamstvenemu, preživninskemu in invalidskemu skladu RS, da objavi obrazec z navodili na njihovih spletnih straneh?