Kot primer dobre prakse se velikokrat navaja Finska, kjer je višina globe, ki jo prejme posameznik, že več let vezana na njegov zaslužek.
Poslanec SDS dr. Vinko Gorenak je na Vlado Republike Slovenije naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi s politiko določanja glob za prekrške.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani!
Name se je obrnil državljan Republike Slovenije s pobudo glede določanja glob, pri čemer je predlagal način kot ga pozna Finska (višina globe je vezana na zaslužek). Pred leti so mediji pisali o primeru hotelirja, ki mu je bila v prekrškovnem postopku določena globa v višini 4.000 evrov (iz razloga, ker je imena svojih gostov s Hrvaške v državno evidenco gostov vpisal brez petih šumnikov).
Ob tem se zastavlja vprašanje sorazmernosti glob glede na naravo in težo prekrška, tudi z vidika generalne in specialne prevencije kot tudi konkretnih ekonomskih razmer državljana.
V zvezi z navedenim, Vlado Republike Slovenije sprašujem naslednje:
- Ali je Vlada Republike Slovenije prejela kakšno pobudo za sorazmerno določanje glob pri prekrških, ne samo glede na naravo in težo prekrška, ampak tudi z vidika generalne in specialne prevencije, kot tudi konkretnih ekonomskih razmer državljana?
- Kako Vlada Republike Slovenije ocenjuje takšno pobudo, da bi višina globe sledila ekonomskim razmeram storilca prekrška?