Za glasovanje na volitvah v Evropski parlament, ki bodo 26. 5. 2019, je več možnosti in nanje vas želimo spomniti z naslednjimi informacijami.
1. VOLIVCI, KI ZAČASNO STANUJEJO V TUJINI IN IMAJO STALNO PREBIVALIŠČE V SLOVENIJI
Volivci, ki bodo na dan glasovanja začasno v tujini, lahko glasujejo na dva načina:
- na diplomatsko konzularnem predstavništvu Republike Slovenije (DKP), če je tam vzpostavljeno volišče ali
- po pošti iz tujine. Obe obliki glasovanja zahtevata od volivca, da o svoji nameri obvesti Državno volilno komisijo (DVK) najkasneje 30 dni pred dnevom glasovanja. DVK mora obvestilo prejeti najkasneje 25. 4. 2019 do 24. ure!
2. VOLIVCI, KI NIMAJO STALNEGA PREBIVALIŠČA V REPUBLIKI SLOVENIJI
Volivci, ki nimajo stalnega prebivališča v Republiki Sloveniji, lahko glasujejo na dva načina:
- na diplomatsko konzularnem predstavništvu Republike Slovenije (DKP), če je na DKP vzpostavljeno volišče in so vpisani v posebni volilni imenik ali
- po pošti iz tujine. Izseljencem bo Državna volilna komisija (DVK) po uradni dolžnosti poslala volilno gradivo na prijavljen naslov stalnega prebivališča v tujini. Prav tako so izseljenci vpisani v posebni volilni imenik, kar jim daje pravico, da lahko glasujejo na DKP, če je na DKP vzpostavljeno volišče.
3. VOLIVCI, KI NIMAJO STALNEGA PREBIVALIŠČA V REPUBLIKI SLOVENIJI, KI BODO NA DAN GLASOVANJA V REPUBLIKI SLOVENIJI
Izseljenci, ki bodo na dan volitev v Republiki Sloveniji, lahko glasujejo na posebnem volišču na sedežu okrajne volilne komisije (upravne enote) oz. na t. i. volišču »OMNIA«. Če želi volivec izseljenec glasovati na tem volišču, mora o tem obvestiti Državno volilno komisijo (DVK), in sicer najkasneje 3 dni pred dnevom glasovanja. DVK mora obvestilo prejeti najkasneje 22. 5. 2019 do 24. ure! DKP, kjer je izseljenec vpisan v volilni imenik, bo obveščen, da izseljenec glasuje v Sloveniji. Volivec izseljenec se na dan glasovanja zglasi na volišču v Republiki Sloveniji, ki si ga je izbral.
4. NA VOLIŠČU IZVEN OKRAJA STALNEGA PREBIVALIŠČA – »OMNIA«
Na tem volišču lahko glasujejo volivci, ki nimajo stalnega prebivališča na območju okraja oz. bodo na dan glasovanja izven okraja stalnega prebivališča. Volivec, ki želi glasovati na volišču izven okraja stalnega prebivališča, mora o svoji nameri obvesti okrajno volilno komisijo na območju katere ima stalno prebivališče, in sicer najkasneje 3 dni pred dnevom glasovanja. Pristojna OVK mora obvestilo prejeti najkasneje 22. 5. 2019 do 24. ure! Volivec, ki je obvestil okrajno volilno komisijo, da želi glasovati na volišču izven območja svojega okraja, se na dan glasovanja zglasi na volišču v okraju, ki si ga je izbral.
5. GLASOVANJE PO POŠTI NA OBMOČJU REPUBLIKE SLOVENIJE
Po pošti lahko glasujejo:
- volivci, ki so v priporu, zavodu za prestajanje kazni, v bolnišnici ali v socialnovarstvenem zavodu za institucionalno varstvo.
Če želi volivec glasovati po pošti na območju Republike Slovenije, obvesti o svoji nameri okrajno volilno komisijo (OVK) na območju katere ima stalno prebivališče, in sicer najkasneje 10 dni pred dnevom glasovanja. Pristojna OVK mora obvestilo prejeti najkasneje 15. 5. 2019 do 24. ure!
Po pošti lahko glasujejo tudi invalidi. Če želi invalid glasovati po pošti samo enkrat oz. samo na volitvah v Evropski parlament, ki bodo 26. 5. 2019, o svoji nameri obvesti okrajno volilno komisijo (OVK) na območju katere ima stalno prebivališče, in sicer najkasneje 10 dni pred dnevom glasovanja. Pristojna OVK mora obvestilo prejeti najkasneje 15. 5. 2019 do 24. ure! Vlogi mora obvezno priložiti kopijo odločbe pristojnega organa o priznanju statusa invalida. Volilno gradivo bo OVK invalidu posredovala na njegov naslov za vročanje.
Invalid lahko po pošti glasuje tudi stalno (na vseh državnih in lokalnih volitvah ter referendumih, do preklica), vendar je o svoji nameri dolžan obvestiti Državno volilno komisijo. Vlogo za stalno glasovanje po pošti lahko invalid odda preko portala e-Uprava, ki omogoča oddajo vloge z digitalnim potrdilom in oddajo vloge brez digitalnega potrdila. Državna volilna komisija mora za volitve v Evropski parlament obvestilo (vlogo) invalida, za stalno glasovanje po pošti, prejeti najkasneje 15. 5. 2019 do 24. ure!
6. GLASOVANJE NA DOMU
Glasovanje na domu je namenjeno volivcem, ki se zaradi bolezni ne morejo osebno zglasiti na volišču. Glasujejo lahko pred volilnim odborom na svojem domu. Namero o glasovanju na domu volivec sporoči okrajni volilni komisiji na območju katere ima stalno prebivališče, in sicer najkasneje 3 dni pred dnevom glasovanja. Pristojna OVK mora obvestilo prejeti najkasneje 22. 5. 2019 do 24. ure! Oddajte vlogo za posebne načine glasovanja Vlogo za navedene posebne načine uresničevanja volilne pravice (začasno stanujejo v tujini in imajo stalno prebivališče v Sloveniji, volivci, ki nimajo stalnega prebivališča v Sloveniji, izseljenci, ki boo na dan glasovanja v Sloveniji, »OMNIA«, glasovanje po pošti, glasovanje na domu) lahko volivec odda preko portala e-Uprava, ki omogoča oddajo vloge z digitalnim potrdilom in oddajo vloge brez digitalnega potrdila.
7. Ste državljan Slovenije, pa ne veste, če ste vpisani v posebni volilni imenik?
V primeru, da ste na zgornje vprašanje odgovorili pritrdilno oz., če doslej še nikoli niste prejeli volilnega gradiva iz Slovenije, ali če ste morebiti spremenili stalno prebivališče v tujini ali pa ste dopolnili osemnajst let, predlagamo da čim prej oz. še pred 9. majem 2019, pri svojem diplomatsko konzularnem predstavništvu preverite, ali ste vpisani v evidenco volilne pravice državljanov Republike Slovenije, ki nimate stalnega prebivališča v Republiki Sloveniji za majske volitve poslank in poslancev iz Republike Slovenije v Evropski parlament. V kolikor niste, je potrebno čim prej, in sicer še pred 6. majem 2019, vložiti zahtevo za vpis v evidenco volilne pravice, da boste lahko do 17. maja 2019 vpisani v evidenco volilne pravice tako, da boste lahko glasovali. Zahteva mora vsebovati: osebne podatke, ime in priimek, spol, datum rojstva, podatke o svojem zadnjem stalnem prebivališču ali enega od staršev v Republiki Sloveniji, če tega ni mogoče ugotoviti, pa izjavo državljana, v kateri volilni enoti in volilnem okraju bo uresničeval volilno pravico ter poštno številko in naslov stalnega prebivališča v tujini; zahtevi se predloži tudi dokaz o državljanstvu.
8. Na volilno nedeljo, 26. maja 2019, bodo volišča odprta od 7. do 19. ure.
Največ volivk in volivcev se udeleži volitev na volilni dan. Ta dan bo v Sloveniji odprtih preko 3400 volišč, v vsakem volilnem okraju bo vsaj eno izmed njih invalidom prijazno. Naslove teh volišč in navodila, kako se prijaviti za tako glasovanje, najdete v posebni volilni brošuri, ki jo boste s strani Državne volilne komisije prejeli na dom. Torej - vsakomur je dana možnost glasovanja. Pomembno je, da se letošnjih volitev poslank in poslancev v Državni zbor RS, udeležimo v čim večjem številu. Saj veste, kaj pravijo: slabo vlado izvolijo dobri ljudje, ki ne volijo. Vaš glas odloča in vi odločate, v kakšni smeri se bosta razvijali Evropa in Slovenija!
Vir: www.dvk-rs.si
V primeru dodatnih vprašanj, predlagamo, da se čim prej obrnite na naslov Državne volilne komisije ([email protected]) oz. na Glavno tajništvo SDS ([email protected]).