Tedenski in mesečni delavci migranti se zaradi oddaljenih delavnih mest soočajo tudi z ločenim življenjem in nujnim najemom stanovanja v tujini.
Poslanec SDS Jožef Lenart je na ministra pristojnega finance dr. Andreja Bertonclja naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi s problematiko tedenskih in mesečnih delavcev migrantov.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani,
s problematiko davčnega priznavanja dejanskih stroškov v zvezi z delom se soočajo tudi tedenski oziroma mesečni delavci migranti. Ti se za razliko od dnevnih delavcev migrantov ne morejo voziti vsak delavni dan v oziroma iz kraja, kjer se nahaja delovno mesto, in sicer zaradi prevelike razdalje med krajem opravljanja dela in družinskim prebivališčem. Najeti si morajo stanovanje in po mojem vedenju stroškov najema stanovanja oziroma bivanja v tujini ne morejo uveljavljati za zmanjšanje davčne obveznosti, prav tako pa ne morejo uveljavljati nadomestila za ločeno življenje.
V Avstriji in Nemčiji imajo za take primere posebno davčno olajšavo, ki jo imenujejo dvojno gospodinjstvo (Doppelte Haushaltsfuehrung).
V zvezi s tem sprašujem:
1. Ali in kdaj namerava ministrstvo urediti to problematiko in tedenskim oziroma mesečnim delavcem migrantom priznati stroške najema stanovanja oziroma bivanja v tujini?
2. Kako je z uveljavljanjem oziroma vštevanjem v davčno osnovo dela plače za poslovno uspešnost (božičnica) za vse delavce migrante (dnevne, tedenske in mesečne)?
Večina delavcev migrantov je nad krivičnim slovenskim davčnim sistemom, ki jim nalaga previsoke davčne obveznosti (kar velja tudi za slovenske davkoplačevalce) obupana in se želijo odjaviti iz slovenskega davčnega rezidentstva. Zanima me tudi:
3. Kakšne pogoje morajo izpolnjevati za odjavo iz slovenskega davčnega rezidentstva?