Fiktivne prijave prebivališča v zadnjem času naraščajo, tovrstnega goljufanja pa nihče ne rešuje oz. nadzoruje. Problem je sicer stalen, vendar se stopnjuje v tolikšni meri, da postaja bivanje pravih lastnikov prijavljenih v lastnem stanovanju oteženo in nevarno.
Poslanec SDS Jožef Lenart je na ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja in ministra za javno upravo mag. Franca Propsa naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi z ukrepi za preprečevanje fiktivnih prijav prebivališč.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Nedavno so mediji poročali o tem, da je več lastnikov v bloku v Debru pri Laškem, območju Upravne enote Laško ugotovilo, da je na njihovih naslovih prijavljenih več neznanih oseb. (Delo, 28. 8. 2024: »Slučajno so izvedeli, da imajo v stanovanjih prijavljenih več tujcev - V enem od laških blokov, kjer je 18 stanovanj, je prijavljenih 72 ljudi, od tega 36 začasno. Tujce so prijavili s ponarejenimi podpisi lastnikov stanovanj«). Na območju PU Celje primere lažnivih prijav prebivališč preiskujejo. Po poročanju medijev so doslej prejeli 18 prijav občanov.
Iz omenjenega članka je razvidno, da fiktivne prijave prebivališča v zadnjem času naraščajo ter tovrstnega goljufanja nihče ne rešuje oz. nadzoruje. Problem je sicer stalen, pa vendar se stopnjuje v tolikšni meri, da postaja bivanje pravih lastnikov prijavljenih v lastnem stanovanju oteženo in nevarno. Več etažnih lastnikov, oškodovancev in prič iz omenjene zgodbe je navedlo, da jih je strah saj se okrog njihove večstanovanjske stavbe »sučejo« in poizvedujejo neznanci. Nekomu so prišli celo pred vrata stanovanja. Zasledili so vozila s tujimi registracijami, na e-mailih imajo čudna sporočila v zvezi s svojimi nepremičninami, od oseb ki jih ne poznajo. Lastnikov stanovanj je strah.
Dejstvo je, da je prišlo do večje nepravilnosti in kaznivega dejanja fiktivne prijave brez vednosti lastnika, za več oseb na naslovu v Laškem. Lastniki trdijo, da so bili njihovi podpisi na soglasjih ponarejeni, prijava pa je bila najverjetneje zrežirana z vednostjo uslužbencev UE. Vse prijave začasnega bivališča naj bi po pisanju medija podala ena oseba (navedba iz Dela): »Kot kaže izpis podatkov o osebah, ki so prijavljeni v njegovem stanovanju, so namreč prvega tujca v njegovo stanovanje prijavili 4. julija letos… le šest dni pozneje pa naj bi 24-letna Mariborčanka T. D. B., ki ima podjetje s kurirskimi storitvami, po pooblastilu petih tujih državljanov vseh pet prijavila na njegov naslov.« .
V zvezi s tem vas sprašujem naslednje:
- Zakaj upravne enote ne preverjajo istovetnosti podpisov listin ter zakaj se ne uvede overitve podpisa lastnika pred prijavo prebivališča tretje osebe v prebivališče na naslovu lastnika?
- Ali je Upravna enota Laško lastnike pisno obvestila o novih prijavljenih osebah v njihovih stanovanjih? Če ne - zakaj ne?
- Glede na to, da je več lastnikov izjavilo, da niso dali podpisov, ter da je vse te prijave po pooblastilu izvedla ter na upravno enoto prinesla ena oseba me zanima, ali je proti njej podana kazenska ovadba?
- Ali je možno, da je pri goljufiji sodelovala uradna oseba iz upravne enote, ki je bila s strani naročnika »nagrajena« ter plačana za nevestno delo, kot se je v preteklosti že dogajalo v prejšnjih primerih po drugih upravnih enotah?
- Če so prijave prebivališč fiktivne, ali sedaj ti fiktivno prijavljeni tujci nezakonito bivajo in delajo v Sloveniji ?
- Kaj je zdaj s temi tujci, ki jih nihče ne pozna, ter ali so bili preverjeni glede nekaznovanosti?
- Kaj je z njihovimi delovnimi dovoljenji? Kje delajo in kje dejansko prebivajo?
- Ali boste predlagali takšne ukrepe, da zaradi storitve kaznivega dejanja tem osebam preneha prebivanje? »Ne glede na to, da zakon predvideva za to določen postopek izbrisa, ki je poseben ugotovitveni postopek in traja najmanj dva meseca«, je potrebno zaradi varovanja lastnikov stanovanj in njihove varnosti izbris izvesti v najkrajšem možnem času?
- Ali je vzrok za povečanje t.i. lažnih prijav prebivališča v tem, da se z novo uredbo lahko uredi prebivališče na katerikoli upravni enoti?