Ljudje se bojijo prijaviti nepravilnost, ker so potem oni tisti, ki jih preiskujejo, ne pa tisti, ki povzročajo škodo državi, je poudarila predsednica preiskovalne komisije.
Jelka Godec je poslanka in predsednica parlamentarne preiskovalne komisije, ki raziskuje, zakaj so bile cene žilnih opornic, ki so jih kupovale slovenske bolnišnice, za 4 do 5 krat višje, kot so v tujini. Predvsem želi izvedeti, kam je ta denar odtekal, kdo je imel od tega osebne koristi, kako se je ta denar iz tujine po posebnih kanalih vračal v Slovenijo - za financiranje časopisa Mladina in verjetno tudi katere izmed političnih strank.
Pogovor z Jelko Godec je pred našim 11. Kongresom pripravila mag. Mojca Inkret.
Glede na pregledano dokumentacijo je glavna ugotovitev komisije ta, da javni zdravstveni zavodi, še posebej največja zavoda UKC Ljubljana in UKC Maribor, ne spoštujejo Zakona o javnem naročanju. »Zavodi so prekoračili določene meje, ko so preko naročilnic namesto do 20 tisoč naročali tudi material v vrednosti čez 100 tisoč evrov,« je uvodoma pojasnila Jelka Godec. Za nabavo materiala takšnih vrednosti bi moral biti nujno objavljen javni razpis.
Po njenem mnenju je zakon o integriteti napisan preveč na široko, ker dopušča možnosti različnih interpretacij, zato tudi Komisija za preprečevanje korupcije v teh primerih iz zdravja ne ugotavlja kršenja zakona, »češ da ni bilo hujših kršitev, da so načeloma ravnali po zakonu, izgovarjajo se, da ni prihajalo do konfliktov interesov.«
Nacionalni preiskovalni urad, specializirano državno tožilstvo in KPK, torej organi, ki bi morali preiskovati kriminal, sprva niso želeli sodelovati s preiskovalno komisijo. Po dopisovanjih z njimi sta dokumentacijo izročila KPK in NPU, specializiranemu državnemu tožilstvu pa je sodišče ugodilo, da ni javni organ, ki bi bil dolžan predati dokumentacijo preiskovalni komisiji. »Dovolj zgovorno je bilo pričanje Harija Furlana – izkazalo se je, da specializirano državno tožilstvo na tem področju ni naredilo popolnoma nič,« je pojasnila Godčeva in dodala, da je bilo njegovo pričanje zelo zmedeno, brez znanja, njegova kredibilnost je nizka in vprašanje je, kako je lahko tak človek sploh vodja tako pomembne službe.
Organi pregona imajo dokumentacijo o nabavi žilnih opornic v rokah že tri leta, vendar do sedaj niso ugotovili vsega tega, kar je preiskovalna komisija ugotovila v šestih mesecih delovanja. »Imam občutek, da te inštitucije deluje samo tam, kjer jim je naročeno, preiskujejo samo ljudi, za katere jim je naročeno« je v pogovoru dejala Jelka Godec. Korupcije, sumljivih poslov določenih ljudi in izvora nezakonito pridobljenega premoženja pa ne se ne dotaknejo.
Predsednica preiskovalne komisije je ponovila besede enega izmed dobaviteljev na zaslišanju: »Brez nič ni nič.« V zdravstvu se velikokrat zgodi, da se določeni ljudje okoristijo s provizijami od dobaviteljev, kar pomeni, da nekdo nekomu nekaj da in potem uspe na javnem razpisu. »Ne delujejo pa inštitucije, ki bi morale to pregledovati, inšpekcije in drugi, ki bi morali ugotavljati, ali se zakoni kršijo in zadeve sankcionirati,« je še poudarila.
»Za previsoke cene in kršenje zakonov ni kriva zakonodaja, ampak so krivi tisti, ki to izvajajo,« zatrjuje Godčeva, ki ima v mislih nabavne službe, ki se niso niti malo potrudile, da bi ugotovile cene na trgu, ki se obnašajo v stilu »to ni moj denar in lahko ga trošimo, kolikor želimo« - pomeni, da izdelke preplačujejo, jih kupujejo preveč in tako dalje.
Jelka Godec je izpostavila še primera dr. Noča in dr. Mravljeta, ki sta javno opozorila na korupcijo, ki se dogaja v zdravstvu, in bila zaradi tega preganjana. »Zato v Sloveniji ni več prijav korupcije ali nepravilnosti, ker se ljudje enostavno bojijo, da bodo potem oni tisti, ki bodo preiskani, ne pa tisti, ki povzročajo škodo državi,« je pojasnila predsednica preiskovalne komisije in še dodala, da so ljudje tiho tudi zato, ker se nikoli nič ne zgodi, ker nikoli nihče ne odgovarja za nepravilnosti ali koruptivna dejanja, še nihče ni bil odpuščen.