Kandidat za mandatarja dr. Robert Golob sedanji vladi očita kadrovanje, sam pa bo pri preoblikovanju vlade uporabil instrument nove sistematizacije mest, s tem, da se bo lahko znebil SDS kadrov po ministrstvih. Včeraj podpisana koalicijska pogodba je vsebinsko zanimiva tudi iz stališča, da jo v marsikaterih točkah diametralno nasprotna s stališči strank koalicij. Pa ne le to, je diametralno nasprotna s stališči ministrskih kandidatov, ki so sicer v medijih pojavljajo že kot ministri. Iz tega vidika težko pričakujemo vsaj približno harmonijo znotraj vlade in koalicije v Državnem zboru, saj se bo to odražalo na stanju razvoja Slovenije, in sicer v smislu stagnacije ali celo vračanja v preteklost, ko so podjetja selila sedeže v tujino.
Poslanke in poslanci so na včerajšnji 2. izredni seji državnega zbora obravnavali predlog predsednika države Boruta Pahorja o imenovanju novega predsednika vlade dr. Roberta Goloba. Stališče poslanske skupine SDS je predstavila vodja poslanske skupine Jelka Godec. V nadaljevanju magnetogram, ki ni avtoriziran! 14. vlada Republike Slovenije, ki jo je vodil Janez Janša, je svoj dvoletni mandat začela, ko je koalicija KUL ugotovila, da njihovo sodelovanje več nima smisla, in je Marjan Šarec odstopil z mesta predsednika vlade. 14. vlada oziroma tretja Vlada Janeza Janše je svoj mandat začela na dan, ko je bila razglašena epidemija Covid, ki v bistvu še vedno traja in svoj mandat končuje ob dejstvu, da se Evropa in cel svet sooča z ukrajinsko krizo. Po 2 letih vodenja države se lahko danes Slovenija pohvali, da ji je v času pandemije s sprejetjem 10 protikoronskih zakonov za odpravljanje in blažitev posledic epidemije uspelo ohraniti zdrave potenciale gospodarstva, delovna mesta in vse vitalne elemente socialne države. Več kot 6 milijard evrov pomoči se je namenilo v vseh protikoronskih paketih, več kot 730 milijonov evrov je bilo namenjenih za več kot 340 tisoč delovnih mest. Posebna pozornost je bila namenjena najšibkejšim, starejšim in družinam z več otroci. Po oceni OECD smo na drugem mestu po gospodarskem odzivu na epidemijo. Imamo najvišjo rast stopnje zaposlenosti v Evropski uniji. Slovenija beleži rekordno nizko brezposelnost in rekordno število delovno aktivnih oseb. Višina minimalne plače se je povečala iz 940 evrov na tisoč 74 evrov, povprečna mesečna bruto plača pa s tisoč 856 na tisoč 923 evrov. Imamo rekordno gospodarsko rast. Zaznali smo najvišji investicijski ciklus. Država ima na voljo 12 milijard evrov evropskih sredstev. In tudi zato se gradi in obnavlja v vsaki slovenski občini in ne le v Ljubljani.
Vlada Janeza Janše je prisluhnila državljanom. Obiskala je vse regije, se seznanila s potrebami lokalnih skupnosti, gradijo se vrtci, šole, športne dvorane, domovi za starejše, bolnišnice, negovalne bolnišnice, zdravstveni domovi, ceste, obvoznice in tako naprej. Vse naštete ukrepe se je še nadgradilo z Zakonom o dohodnini, ki bo prispeval k povišanju neto plač delavcev. Takšen ukrep bo omogočil, da bodo gospodarsko rast občutili vsi delavci, s tem da se država odpove delu pobranih davkov.
Ko vlada dela za ljudi, so rezultati njenega dela večja blaginja in varnost za vse. Sprejetih je bilo več zakonov in sprememb zakonov izključno zato, ker je bila vlada kooperativna, sodelujoča in je delala v korist Slovenije kljub vsem ustrahovanjem, ki so jih doživljali predstavniki vlade, pa tudi poslanci nekdanje koalicije. Da je Slovenija v teh 2 letih napredovala, ji priznava tudi tujina, ker je z izvrstno zunanjo politiko in uspešnim predsedovanjem Svetu EU, pa smo Slovenijo spet postavili na pravo mesto na zemljevidu Evrope in sveta. Predsednik vlade Republike Slovenije Janez Janša je s kolegi iz Češke in Poljske pokazal pot evropskim in svetovnim voditeljem za reševanje ukrajinske krize.
Pred nami pa je predlog za izvolitev predsednika države, ki ga Državnemu zboru predlaga, torej predsednik države, ki predlaga za izvolitev za predsednika vlade mandatarja, gospoda Roberta Goloba. Kandidat za mandatarja v svojih izjavah ne kaže pripravljenosti za sodelovanje in je že pred volitvami delovanje vlade in v okviru v le-te, delovanje SDS označil takole: Na Primorskem, od koder prihajam, nas izkušnje učijo, da to ni desničarska politika, ampak fašizem, ter kot pravi, da je čas, da jih naženemo stran od naših organov upravljanja. Sedanji vladi očita kadrovanje, sam pa bo preoblikoval vlado po svojih zamislih, kar je seveda legitimno, pri tem pa uporabil instrument nove sistemizacije delovnih mest, s tem, da se bo lahko znebil SDS kadrov po ministrstvih. Robert Golob sicer zatrjuje, da več ministrstev na videz povečuje kompleksnost vlade, v resnici pa so nova ministrstva namenjena tistemu, kar bo našo vlado razlikovalo od prejšnje, ustvarjanje novih priložnosti, projektov in znanj. Težko bi temu pritrdili, saj naj bi bila ministra tudi že dva bivša predsednika vlad, gospod Šarec in gospa Alenka Bratušek. Medtem pa koalicijska stranka, ki v svojem imenu nakazuje, da naj bi se zavzemala za socialdemokracijo, prevzema resorje, ki z osrednjimi vrednotami socialdemokracije nimajo skoraj nič skupnega. Očitno je popustila pod Levico, ki prevzema resorje, ki so bili vedno v ospredju, v njenem ospredju, vedno sociala in kultura.
Včeraj podpisana koalicijska pogodba je vsebinsko zanimiva tudi iz stališča, da jo v marsikaterih točkah diametralno nasprotna s stališči strank koalicij. Pa ne le to, je diametralno nasprotna s stališči ministrskih kandidatov, ki so sicer v medijih pojavljajo že kot ministri. Iz tega vidika težko pričakujemo vsaj približno harmonijo znotraj vlade in koalicije v Državnem zboru, saj se bo to odražalo na stanju razvoja Slovenije, in sicer v smislu stagnacije ali celo vračanja v preteklost, ko so podjetja selila sedeže v tujino. Kandidat za mandatarja želi doseči tudi širši konsenz s civilno družbo, predvsem s tistimi, ki so proti sedanji vladi na Trgu republike v Ljubljani brali sovražno nastrojene pamflete, recitirali pesmi, vzklikali smrt Janšizmu ter označevali SDS s ponižujočimi nazivi. Robert Golob je tudi evropsko znan, če se malo pošalimo, saj so mu v Romuniji ukradli identiteto in na njegovo ime odprli bančni račun, kosovski parlament pa je odredil preiskovalno komisijo o domnevnih nezakonitostih posla Gen-i. Obljublja, danes smo slišali, da se obljublja zdravstveni eksperiment. Povabljeni so vsi, ne glede na ideologijo. Bojazen pa je, oziroma s tem eksperimentom želijo ugotoviti, kje so meje javnega zdravstva. Bojazen je, da bomo na koncu eksperimenta doživeli to, da bo umrl bolnik in zdravstvo. Rad, torej kandidat za mandatarja, se rad pohvali, da bo vlada formirana v rekordnem času, in sicer na dan 3. junija. Kako simbolično, kajti na ta dan so Združeni narodi razglasili za Svetovni dan kolesarjev.
V teh časih ni pomembna hitrost, temveč modrost tehtne odločitve, ki bodo pripomogle k varnosti, stabilnosti in nadaljnjem razvoju Slovenije.
V Poslanski skupini Slovenske demokratske stranke teh kvalitet v kandidatu za mandatarja ne vidimo in njegovega imenovanja ne bomo podprli, kar pa ne pomeni, da zapiramo vrata za tvorno sodelovanje v prihodnje.