Katere konkretne davčne spodbude načrtuje Vlada RS v okviru sprememb zakonodaje, ki bo lastnikom olajša prenos lastništva na zaposlene?
Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec je na Vlado Republike Slovenije naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z davčnimi spodbudami.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani,
podpredsednik vlade ter minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je pred dnevi napovedal ustanovitev Direktorata za ekonomsko demokracijo, v okviru katerega bodo pripravili zakonodajo, ki bo lastnikom olajša prenos lastništva na zaposlene. Nekaj dni kasneje je podpredsednik vlade in minister na svojem Twitter profilu dodatno pojasnil, da bodo pripravili modele, »osnovane na (davčnih) spodbudah«.
Vse lepo in prav, vendar človek ne more mimo dejstva, da je koalicijski glasovalni stroj na predlog Vlade RS na izredni seji Državnega zbora RS 25. novembra potrdil novelo Zakona o dohodnini, ki niža plače in viša davke, saj:
- znižuje splošno davčno olajšavo s 7.500 na 5.000 evrov,
- ukinja usklajevanje splošne davčne olajšave in dohodninskih razredov z inflacijo oziroma koeficientom rasti cen življenjskih potrebščin,
- v slabši položaj postavlja t. i. normirance,
- povečuje obremenitve kmete, ki kmetujejo na območjih omejenih možnosti,
- viša dohodnino od dohodka iz oddajanja v najem s 15 % na 25 %.
Glede na vse navedeno boste verjetno razumeli, da so državljani zmedeni in ne razumejo, kakšno davčno politiko pravzaprav zagovarja Vlada Republike Slovenije.
Zato me zanima:
1. Katere konkretne davčne spodbude načrtujete v okviru sprememb zakonodaje, ki bo lastnikom olajša prenos lastništva na zaposlene?
2. Ali podjetjem, ki bodo prenesla del lastništva na zaposlene, ne bo potrebno plačevali davka od dobička?